За самовільне встановлення газових котлів у квартирах багатоповерхівок піднімуть штрафи. Це передбачає законопроект Національної комісії регулювання у сфері комунальних послуг.
За незаконне підключення котлів штрафуватимуть від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, це 1700 - 2500 гривень. Зараз за це передбачений штраф 380 - 425 гривень. Законопроект також вводить штраф 425 - 850 гривень для тих хто, не відчиняє тепловикам двері й не пускає до лічильника чи теплоустановки.
"До того ж у законопроекті йдеться, що власник квартири з нелегальним котлом, має за свої гроші відновити систему централізованого опалення до початкового вигляду після демонтажу газового котла, – каже Gazeta.ua аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Борода. - Якщо цей законопроект приймуть, це буде правильно. У більшості міст України опалення централізоване. А власники квартир, що самовільно встановлюють котли, порушують роботу всієї системи опалення - у деяких квартирах знижується температура, у батареї потрапляє повітря. Гаряча вода розподіляється нерівномірно по поверхах, десь її стає більше ніж потрібно. Дим від спалення газу потрапляє у вентиляцію будинку та у відчинені кватирки. Сусіди починають труїтися ним".
У багатьох районних центрах України запровадили автономне опалення у багатоповерхівках.
"Можливо, це і вигідніше для мешканців, але у багатьох випадках це невиправдано. Бо щоб автономне опалення добре працювало, треба міняти всю систему будинку. Адже цього року був не один випадок, коли у таких підвалах будинків замерзала вода у трубах. І їх розривало. Усе через те, що підвали не опалювали", - зазначив експерт.
Найефективнішою системою для України є перехід від великих котелень до дрібних, районних, вважає Максим Борода.
"Так само роблять у Німеччині, Франції, Швейцарії. Тоді відпадає потреба тягнути довгі теплотраси, гріти воду до більшої температури. А поки цього немає, власникам квартир краще утеплювати житло, ставити металопластикові вікна та сучасні батареї", - вважає аналітик.