У Польщі голови Івано-Франківської та Львівської ОДА запропонували створити інститут Карпат (фото)


Під час ХХІІ міжнародного економічного форуму, що відбувся днями у польському місті Криніца, голови Івано-Франківської та Львівської облдержадміністрацій Михайло Вишиванюк і Михайло Костюк запропонували створити інститут Карпат.

 

Очільники двох західноукраїнських областе виступали на засіданні «Карпатська Конвенція – рівномірний розвиток Карпат», що відбулося в рамках форуму.

 

Переважно представники Польщі, Румунії та Словакії розглядали можливості практичного впровадження рівномірного розвитку в сферах, що регулюються Карпатською Конвенцією: туризм, охорона навколишнього середовища, планування і співпраця в сфері науки, а також діяльність Євросоюзу щодо Карпатської Конвенції. Разом із головами ОДА у великому міжнародному зібранні взяли участь науковці, зокрема, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Ципенда, працівники відділів міжнародного співробітництва обладержаміністрацій та лісівники.

 

«Карпати — це живий організм, що дає нам чисте повітря, воду, їжу та роботу, — відзначив очільник Прикарпаття Михайло Вишиванюк. — Ці гори не можна вважати власністю якоїсь держави. Від гір треба не лише брати, а їх треба підтримувати, допомагати їм. Адже, нагадую, що гори—це живий організм». Також голова івано-франківської ОДА відзначив, що всі, хто дбає про гори, може і хоче щось зробити для їхнього розвитку, повинні виробити механізм балансу між тим, що можна взяти з гір і тим, чим можемо їм допомоги.

 

«Аби робота з розвитку Карпат була динамічнішою, треба створити міждержавний Інститут Карпат з центром в Жешуві,—подав ідею пан Вишиванюк.—На першому етапі свого становлення він може фінансуватися із бюджетів місцевих регіонів, на території яких знаходяться Карпати. Ми не будемо чекати, допоки зберуться всі парламентарі та щось робитимуть для горян. Ініціатива має йти знизу. Отже спочатку повинні зібратися регіональні керівники, підписати міжрегіональну угоду про створення такого інституту. Згодом зберуться парламентарі та вирішать питання фінансування з Євросоюзу». Власне, вони вже й можуть виробити програму та давати конкретні пропрозиції, адже зараз у кожній державі розуміють важливість збереження Карпат. Наразі в кожній державі пишуть різні програми, згодом кожен окремо наввипердки «біжить» до Брюсселю, аби отримати гроші. Та можна би було зробити багато для збереження і розвитку Карпат, якби була цілісна програма. До речі, перший етап може початися 2013 році. А за словами голови Львівської ОДА Михайла Костюка, важливо також мати так звану «Конститутцію Карпат», в якій мали би бути прописані засади для ведення бізнесу на гірських територіях. Бо не кожен бізнес корисний для Карпат.

 

Добрим прикладом туристичного господарювання на гірських територіях є заснування та функціонування на етриторії Івано-Франківської області гірськолижного курорту «Буковель», в який вкладено 325 мільйонів доларів. Про це поважному зібранню розповів Ігор Олійник, голова комісії з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, комунікацій, дорожнього та житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної ради, екс-очільник цієї структури. «У 1991 році сім європейських держав створили програму для захисту природи Альп, — сказав пан Олійник. — А в 2002-ому створена програма «Альпійський простір». На її основі створено програму «Карпатський простір». Наразі в Україні є третя частина Карпат, тому якщо написати стратегію розвитку, робити конкретні справи, то незабаром таки матимемо такий рівень розвитку та життя місцевих горян, як на альпійській території», пишуть Вікна.

 

Наступного року у Польщі хочуть організувати конференцію карпатських громад. Обговорюватимуть різні питання, адже всі учасники засідання висловили думку, що дуже важливо, аби в керівниких та законотворчих органах держав, на територіях яких є Карпати, були представники від гірських громад. Тоді можна буде лобіювати прийняття певних законів щодо розвитку гірських територій.

 

 

 

 


08.09.2012 2178 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

660
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11183 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1884
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1781
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2779
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4639

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

398

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1080

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1488

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1353
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1735
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1550
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1260
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

630
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

710
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1900
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2209 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20399
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

379
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

727 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

764
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1112