Грядуть зміни

 

 

 

Україна отримала незалежність на умовах франчайзингу і, як на зло, саме тоді, коли у світі настала безпрецедентна залежність всіх від усіх. Ми тотально залежимо від іноземних інвестицій, ринків, світової кон’юнктури, загальних правил і чужої опінії. З одного боку, це трохи принизливо, але з другого боку саме тому наші мітинги розганяються, а не розстрілюються, Юля сидить у лікарні, а не розчленована і з’їдена в якості другої страви гостями ювілейного вечора на честь річниці заснування Партії Регіонів.

Там, в тих далеких країнах, де Фемен відомі більше ніж Азаров, де футболіста Шевченка згадають, а Януковича – ні, так ось, в країнах, які не здогадуються за наше існування і від яких наше існування так сильно залежить, відбуваються цікаві процеси, постають нові завдання, усвідомлюються нові проблеми, за які нам, посполитим, варто було б знати з вищенаведених причин.

Я зупинюся лише на двох моментах – на тому, що хвилює Європу й на тому, що хвилює Китай та його духовного сателіта – Росію, яка є лише продовженням Далекого Сходу до кордонів Європи.

Найвідоміша тема рефлексій в інтернет-салонах Європи – це криза «капіталізму». Критикується не капіталізм, як спосіб товарного виробництва, а «весь цей капіталізм». Українські поціновувачі поліфонії біржових індексів зауважують на тому, що насправді мова йде не за кризу капіталізму, а за кризу бюрократизму. Капіталісти (і виробники, і спекулянти) ефективні як ніколи, проте національні уряди та наднаціональні управлінські надбудови – неефективні.

 

 

 

Колись бюрократія мала переважно поліційно-податкові функції. На початку ХХ ст. відбулася велика бюрократична революція, яка неймовірно розширила бюрократичну сферу компетенції. В тилових службах армій Першої світової війни народився бюрократичний монстр, який після війни взяв на себе регулювання соціального забезпечення, економіки, культури, моралі та всієї решти. Виходило непогано, але нині світ став заскладним – настав час чергової зміни управлінських форм, а можливо, й природи управління і природи наших стосунків з апаратом управління.


Ймовірно, основна проблема в тому, що в бюрократії забагато «занадто людського» та замало «матриці», ніби на кожному столі стоїть не комп’ютер, але дзеркало. Тому бюрократія, як і людина – експансивна сутність.

Коли кожен з нас відчуває, що треба змінюватися, він через побутовий терор починає змінювати навколишніх, наприклад, арабів. Підсвідоме бажання європейців відтермінувати важку бюрократичну реформу у себе, стало однією з основних складових їхнього натхнення в організації «арабської весни», а можливо, ще стане й причиною слов’янської осені. Проте, нанюхавшись весняних квітів таки доведеться зайнятися собою, що й буде основним змістом історії Європи та США в найближчі роки.

Тим часом вічний Китай переймається вічним: землею та підземеллям. Китай, на економіку якого покладали так багато сподівань, стоїть на краю важкої кризи, яка лише збільшить його зовнішню активність, адже рішення всіх внутрішніх проблем лежить назовні. Східну мудрість, яка стверджує протилежне, підступні китайці розглядають як експортний товар. А для себе залишають європейські технології та європейські підходи. Китай ніколи всерйоз не визнавав легітимною власність північних варварів на багатства Далекого Сходу та Сибіру.

Видатний знавець китайської закуліси В.Артеменко звертає нашу увагу на останні публікації Женьмінь Жибао. «Американські вчені – зловтішається центральний орган ЦК КПК – нещодавно висунули аргумент щодо того, що Далекий Схід та Сибір мають стати спільним надбанням людства… це мабуть допоможе рішенню питання за кордон з Китаєм». Далі зазначається, що Китай має суттєві переваги перед Росією у справі розвитку російського Далекого Сходу. Це переваги досвіду, переваги економіки, інвестиційні переваги, адже китайські бізнесмени ризикованіші за інших та легше інвестують в Росію, аніж Росія в Китай. «Далекий Схід має тісніші економічні зв’язки з Китаєм, аніж з європейською частиною Росії. З Примор’я до Москви авіаквиток в один бік коштує 700 доларів – цієї суми вистачає, щоб тиждень відпочити на китайському курорті Бейдайхе. Потягом з Владивостока до Москви їхати сім днів. До Китаю – дві години. Постачання Далекого Сходу товарами та харчами – суцільно китайське. Багато мешканців Далекого Сходу переселяються до Китаю, отримують там роботу».

Радісна відвертість китайського офіціозу свідчить за те, що Росія вже не сприймається як конкурент на Далекому Сході Навпаки, всі далекосхідні зусилля Росії (в т.ч. створення спеціальних структур та податкових пільг для розвитку регіону) призведуть до пришвидшення абсорбції Далекого Сходу Китаєм.

Світ змінюється. І буде змінювати нас, якщо ми не випередимо його – не змінимось самі.

 

Дмитро Корчинський,

Спеціально для tsn.ua


Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

559
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

652
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1364
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2316 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1169
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3094

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

916

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1061

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1491

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2088
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

347
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26411 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

783
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3039
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1286
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

964
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1223
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3097
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

442
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4316
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1100
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1658