Кілька молодіжних громадських організацій міста на чолі з головою обласного осередку «Пори» Русланом Коцабою надіслали представництвам українських церков лист з проханням відслужити завтра, 25 грудня, святкове Різдв’яне Богослужіння. Даний лист-прохання надісланий департаменту інформацї Україської Греко-Католицької Церкви, Українській Автокефальній Православній Церкві, інформаційному управлінню УПЦ Київського патріархату, інформаційному управлінню УПЦ Московського патріархату.
Руслан Коцаба вважає, що святкування одного релігійного свята в одній країні в різні дати є швидше віковим конфліктом, а не релігійним. За його словами, церковослужителі неодноразово в приватній розмові признавались йому в доцільності святкування Різдва Христового разом з цілим світом за Григоріанським календарем – 25 грудня. Нагадаємо, що більшість українців і все населення Росії святкує Різдво за Юліанським календарем, який примусово ввів російський цар Петро І.
Голову обласного осередку громадської організації «Український Вектор» Миколу Гавриляка дивує, чому діти в школу йдуть по Григоріанському календарю, святкуємо Новий рік та інші дати також по Григоріанському календарю, а Різдво по Юліанському. На його думку, така ситуація є ніщо іншим, як гра в бік російської церкви.
Руслан Коцаба зауважив, що встановлення дати святкування Різдва Христового повинне відбутися на загальнодержавному рівні, проте ми повинні тиснути на владу знизу.
Довідка
Григоріа́нський календа́р — календар, уведений в ужиток 4 жовтня 1582 року Папою Римським Григорієм ХІІІ.
Реформа календаря мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до 16 століття «набігла» різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Згідно з нововведенням папи, одразу ж після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Польщі прийнято григоріанський календар — попередні десять днів були вилучені з календаря.
1583 року Григорій XIII направив Константинопольському Патріарху Ієремії II посольство з пропозицією перейти на новий календар. Наприкінці 1583 року на соборі в Константинополі пропозиція була відкинута, як не відповідна канонічним правилам святкування Великодня.
В Українській Народній Республіці григоріанський календар введено з 16 лютого 1918 року, цей день став вважатися як 1 березня 1918 року. Закон про це було ухвалено 12 лютого 1918 року (за старим стилем) на засіданні Малої ради в Коростені.
У Росії григоріанський календар введено 1918 року декретом Раднаркому, згідно з яким після 31 січня 1918 року слідувало 14 лютого 1918 року. Російська православна церква і деякі інші православні церкви не прийняли григоріанський календар, тож і далі користуються юліанським календарем.
15