Christian Science Monitor (США): Відвідайте Чорнобиль. Пройміться... гм, історією!

Тури в зону відчуження – це екотуризм навпаки. Українські чиновники, які нещодавно оголосили про відкриття Чорнобиля для туристів наступного року, не заперечують, що це не надто безпечне місце для прогулянок. Але відвідувачі, як і ті, хто бажає підкорити Еверест, добре поінформовані про ступінь небезпеки. І якщо вони все одно хочуть потрапити сюди, Київ їм не заборонятиме, пише Чарлз Чой в американському The Christian Science Monitor.

Чорнобиль – місце найстрашнішої у світі ядерної катастрофи – наступного року буде відкрито для туристів. Дехто називає це екотуризмом навпаки.

Місце найстрашнішої в історії ядерної катастрофи стане новим туристичним центром. Про це повідомило українське міністерство в понеділок 13 грудня. Територія навколо Чорнобиля має відкритися для відвідувачів наступного року.

Те, куди туристи зможуть ходити, скільки часу там бути і що їсти, буде ретельно контролюватися – заявили урядовці. Таким чином вплив радіації буде «незначним».

«Увесь час їхній маршрут відповідно регулюватиметься», – сказав Вадим Чумак з Наукового центру радіаційної медицини АМН України.

Науковці з Американського національного інституту раку, що вивчають наслідки Чорнобильської аварії, від коментарів відмовилися і переадресували питання до Чумака. Але незалежний біолог зазначив, що чимало екстремальних подорожей (наприклад, сходження на гірські вершини) теж не позбавлені ризику.

Радіоактивні викиди

Ядерний реактор Чорнобильської АЕС вибухнув в Україні 1986 року. Вибухова хвиля зірвала кришку реактора масою 2 тис. тонн: викид радіоактивних матеріалів у 400 разів перевищував викид від скинутої на Хіросіму бомби. Забруднення поширилося на більш як 200 тис. квадратних кілометрів території Європи. Близько 600 тис. людей отримали великі дози радіації.

Зона відчуження навколо Чорнобиля – надзвичайно забруднена територія в радіусі 30 кілометрів навколо горезвісного реактора – наступного року буде відкрита для туристів.

«Візити туристів суворо контролюватимуться, таким чином вплив радіації буде незначним», – розповів LiveScience Чумак, який завідує лабораторією дозиметрії зовнішнього опромінення вищезгаданого українського наукового центру.

Після катастрофи було невідомо, наскільки забруднена навколишня територія, і влада поспіхом оголосила навмання визначену відстань від реактора забороненою. Пізніше науковці виявили, що в деяких місцях зони відчуження фіксується незначний рівень радіації. До того ж радіоактивні сполуки з часом розпадаються, а деякі з них зникли незабаром після вибуху.

І все ж інші місця зони відчуження – такі як сховища радіоактивних залишків, саркофаг над рештками зруйнованого реактора і Рудий ліс, що взяв на себе найбільшу частку викиду радіоактивних матеріалів, – досі небезпечні. Радіоактивні цезій, стронцій і плутоній теж нікуди звідси не поділися. Зокрема плутоній залишатиметься тут іще довго, на його розпад ідуть тисячі років.

«Однак візити туристів чітко моніторитимуться, аби обмежити доступ до місць із відносно високим рівнем радіації, – сказав Чумак. – Відвідувачі будуть у безпеці, якщо говорити про радіацію, адже вони не зможуть ходити де заманеться».

Не їжте фруктів

Еколог і біолог-еволюціоніст Андрес Моллер з Університету Південного Парижа (Франція) каже, що протягом останніх двадцяти років проводив щороку від одного до трьох тижнів у зоні відчуження, досліджуючи вплив радіації на тварин, рослини і людей на цій території.

«Загальний рівень радіації, який я отримую під час таких візитів, дорівнює приблизно дозі від медичного рентген-обстеження, – каже Моллер. – Але небезпечність різних “гарячих” точок дуже варіюється. Рівень радіації у найчистішій і “найгарячішій” точках зони відчуження відрізняється більш ніж у 10 тис. разів».

За словами Моллера, найбільша небезпека для всього живого на цій території полягає у споживанні будь-чого, що містить радіоактивні матеріали. «Вони можуть потрапити до вашого кишечника і викликати серйозні проблеми», – пояснив він.

«Я не вживаю місцевих харчів. Люди, які проживають у цій забрудненій зоні, не можуть собі цього дозволити і живуть за рахунок того, що вирощують на своїх городах. Я бачив на власні очі, як лічильник Ґейґера нерідко показує високий рівень забрудненості вирощених тут картоплі і цибулі».

Туристам не даватимуть місцевої їжі, а «у відвідуваних місцях не буде жодної повітряної радіоактивності – пилу чи аерозолів», сказав Чумак. (Люди, які працюють на Чорнобильській станції, повинні одягати респіратори у місцях, де в повітрі можуть бути радіоактивні частинки, а також носити спеціальну форму. Іноді їм також видають костюми і маски з кращим захистом).

Частково екскурсії в Чорнобиль вже дозволялися, а враховуючи особливий акцент нової влади в Україні на економічному розвитку, відкриття Чорнобиля для туристів може принести певні дивіденди. Наприклад, за словами Чумака, футбольні вболівальники, які у 2012 році приїдуть на Чемпіонат Європи, що організовуватиметься в Україні і Польщі, можуть зацікавитися додатковою розвагою у вигляді туру в Чорнобиль.

То що ж відвідувачі зможуть там побачити? Зупинки зокрема включатимуть місто Чорнобиль, «де рівень техногенної радіації невеликий, порівняно з природним радіаційним фоном», сказав Чумак (у нормі в усьому світі фіксується невеликий рівень радіації).

Також можна буде побувати на спеціальному оглядовому майданчику, з якого відкривається вид на саркофаг. «Що більше ви наближаєтеся до саркофага, то вищий рівень зовнішньої радіації, тому доцільно використовувати достатньо віддалений від саркофага майданчик, що дозволяє обмежити вплив радіації до рівня, який перевищує природний фон десь лише вдвічі-втричі», – порадив Чумак.

Ще туристи можуть підійти до атомної станції та «побачити і погодувати великих сомів у прохолодному ставку біля АЕС».

Можна також відвідати місто Прип’ять, звідки люди «були евакуйовані на наступний день після катастрофи, – додав Чумак. – Рівень радіації там досить високий, але за рахунок нетривалого перебування загальна доза буде невисокою». Якщо туристи замовлять подорож в обидва кінці, їм видадуть особисті дозиметри для вимірювання рівня радіації, сказав він.

Моллер назвав зону відчуження «примарним місцем. Тут химерно в багатьох аспектах. Усім цим селам, назавжди полишеним людьми, бракує пташиного співу та інших ознак природи».

«Це щось на кшталт екотуризму навпаки, – каже біолог Тім Муссо з Університету Південної Кароліни (Колумбія, США). – Він може виявитися корисним, аби донести людям інформацію про потенційні наслідки катастроф, пов’язаних з ядерною енергією. І, гадаю, будь-який спосіб поглибити такі знання – позитивний».

«Адже люди знають, що тут не повністю безпечно, тож я не бачу жодних проблем. Коли хтось намагається підкорити Еверест, він знає, що тисячі людей загинули при подібній спробі, але все одно роблять це», – розповідає Муссо.

Моллер, утім, додає: «Не думаю, що я поїхав би сюди у свій медовий місяць».

 

Чарлз Чой, Christian Science Monitor (США)

ІноЗМІ


17.12.2010 980 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

743
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2309
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2028
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2044
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6181 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2331 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

203

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1026

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1013

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1273
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

122
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

501
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1962
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26386
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

448
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10367 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7902
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

455
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

302
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

457
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

533
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1467