"Независимая газета" (Росія): Українські олігархи погрожують владі майданом

Кабмін планує перекрити офшорні схеми. На думку урядовців, це сприятиме проведенню економічних реформ. Наразі планують узятися за кіпрський офшор. Експерти дискутують про опір великого бізнесу й урядовий популізм – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

 

Уряд збирається перекрити офшорні схеми виведення капіталу.

Український уряд планує закрити для українських бізнесменів кіпрський офшор. Як повідомив віце-прем’єр Сергій Тігіпко, до 14 грудня будуть підготовлені документи для денонсації українсько-кіпрської угоди про уникнення подвійного оподаткування. Чиновники впевнені, що це збільшить податкові надходження до українського держбюджету. Експерти не виключають протидії з боку бізнесменів і прогнозують другу, потужнішу атаку на уряд.

Заступник Сергія Тігіпка з партії «Сильна Україна» Костянтин Бондаренко пояснив «НГ», чому серед безлічі офшорних зон був вибраний Кіпр: «Наші бізнесмени традиційно працюють через кіпрські банки: виводять туди гроші, а потім як інвестиції вкладають ці кошти в українські підприємства. У такий спосіб з-під оподаткування виводяться мільярди доларів». Тігіпко підтвердив сказане цифрами: «З Кіпру в Україну інвестовано понад 8,5 мільярда доларів. А з України на Кіпр, за даними офіційної статистики, лише прямих інвестицій – 6,3 мільярда доларів». Віце-прем’єр вважає, що денонсація угоди потрібна для успішного проведення економічних реформ в Україні: «Реформи матимуть шанси на успіх лише тоді, коли люди будуть бачити, що влада залучає для оздоровлення економіки усі можливі важелі, не залишаючи щілин, через які великий бізнес може уникати оподаткування. Закон має бути однаковим для всіх».

З цією думкою погодився заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України Дмитро Видрін. «В умовах глобалізації офшори – це вчорашній день, атавізм. Це раніше у світі були затишні куточки, де можна було ховати гроші, політичних ізгоїв. Зараз усе відстежується. І тому серйозні люди, великі бізнесмени давно працюють відкрито й прозоро, сплачують усі податки. В офшорних схемах зацікавлений насамперед напівкримінальний бізнес», – сказав він «НГ».

Однак ситуація не така однозначна. Лідер опозиції Юлія Тимошенко багато разів звинувачувала команду Віктора Ющенка та соратників Віктора Януковича у виведенні капіталу за кордон. Улітку 2009 року, очолюючи уряд, вона заявила, що гроші Нацбанку, які виділяються для оздоровлення комерційних банків, найбільше постраждалих у результаті світової фінансової кризи, виводяться в офшорні зони. У той час вона звинуватила в змові президента Ющенка і підпорядковане йому керівництво Нацбанку. Наприкінці листопада цього року Тимошенко зробила ще різкішу заяву на адресу команди Януковича: «Починаючи з дати приходу до влади нового президента в офшорні зони було виведено 23 млрд 745 млн 995 тис. доларів. Майже вся ця сума виведена на Кіпр. Можна сказати, що це майже 200 мільярдів гривень, тобто майже весь дохід держбюджету України».

Нацбанк спростовує слова Юлії Тимошенко. А депутат від правлячої Партії регіонів Володимир Олійник заявив, що лідер опозиції лицемірить і займається популізмом.

Процедура передбачає, що уряд внесе узгоджений в усіх відомствах проект рішення до Верховної Ради, від голосування якої залежатиме результат ініціативи Тігіпка. Експерти впевнені, що всі парламентські фракції проголосують за документ, оскільки жодна політична сила не ризикне потрапити під вогонь критики, підозр і звинувачень. «Розірвання угоди з Кіпром – це буде такий тест для українських політиків і суспільства. Якщо ми хочемо змін на краще, то повинні повністю припинити всі спроби робити бізнес на держбюджеті», – сказав Костянтин Бондаренко.

Соратник Тігіпка припускає, що справа може обернутися війною деяких бізнесменів проти уряду. «Коли реформи проводяться системно, ґрунтовно, незадоволеними виявляються насамперед ті, хто звик заробляти гроші на колишній системі. Вони володіють підприємствами, тому можуть, наприклад, припинити платити зарплату, щоб спровокувати соціальні бунти і направити їх проти уряду», – припустив Бондаренко. Він вважає, що для влади в таких умовах настає момент істини: якщо керівництво країни справді готове до докорінних перетворень, то знайде способи пояснити населенню сенс прийнятих рішень; інакше від ідеї закрити офшорні діри відмовляться, а члени уряду, зацікавлені у реформуванні економіки, змушені будуть піти у відставку. Оскільки йдеться насамперед про Сергія Тігіпка, віце-прем’єр учора сказав журналістам, що не боїться за свій імідж і не боїться відставки.

Усі учасники нинішніх подій надмірно драматизують ситуацію, вважає віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В’ячеслав Бутко. Він упевнений, що урядові не загрожують ні бунти, ні інші дії у відповідь з боку бізнесменів. «У світі десь півсотні привабливих офшорних зон, куди можна переказати кошти. Чому взялися за Кіпр, який якраз не можна назвати стовідсотковою офшорною зоною? Та тому, що у населення Кіпр асоціюється з офшорами, які традиційно сприймаються як зло. Не виключено, що ідея уряду має популістський характер», – зазначив експерт.

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


Кількість переглядів - 3459
08.12.2010 15:24
Система Orphus

Поділитись новиною:

Коментарі (1)
кук | 15.12.2010 12:47Просто нудить від цих реформаторів. Тігіпкий добре знає, хто куди що виводить, поки був у Приваті навчився. Кіпр - улюблені офшорки Коломойського, тут майже усі його контори мають кіпрських засновників. ВА області - та ж скорзонера, Нафтохімік і тд. І це чмо, яке само виводило туди мілярди, зараз "реформатсвує" і триндить про "напівкримінальний бізнес". А про повністю кримінальний уряд слабо?

Додати коментар

Щоб залишити коментар вам необхідно авторизуватися через:
Статті
Останнє в блогах
Всі блоги