Янукович попередив Росію, що Україна не піде у ЄврАзЕС

 

Президент Віктор Янукович 19 березня у Москві візьме участь у саміті Євразійського економічного співтовариства.

 

Більшість експертів вважає, що навряд чи варто очікувати якихось несподіванок від України на саміті, враховуючи давню позицію Києва щодо ролі цієї організації на пострадянському просторі.

Президентська адміністрація, повідомляючи про поїздку Віктора Януковича до Москви, зробила акцент на використанні саміту для двосторонніх і багатосторонніх зустрічей з главами п'яти держав "для подальшого розвитку взаємовигідного торговельно-економічного співробітництва".

 

Спостерігати - не вступати

Україна залишається спостерігачем в ЄврАзЕС і поки не планувала цей статус змінювати.

 

Як вважає професор Київського національного університету ім.Шевченка Григорій Перепелиця, "в українського керівництва є розуміння того, що ЄврАзЕС не є ані міжнародною організацією, ані економічним співтовариством".

 

"Це виключно політичне об'єднання, ключову роль у якому грає Росія. Це організація була створена для перехідного етапу в Клацнути реалізації ідеї Володимира Путіна про оновлений Союз. І всі загрози такої інтеграції, думаю, Віктор Янукович чудово усвідомлює. Він перебуває під потужним тиском Росії, яка намагається залучити Україну до нового інтеграційного процесу, і після повернення Володимира Путіна в крісло президента цей тиск посилюватиметься", - сказав ВВС Україна Григорій Перепелиця.

Слова експерта підтверджують і заяви самого Віктора Януковича, що лунали протягом останніх місяців.

 

Спочатку президент казав, що слід дочекатися вступу Росії до СОТ, щоб зрозуміти, як узгоджуватимуться інтереси двох організацій.

 

Восени минулого року президент заявив, що хоче подивитися, як працюватиме, власне, ЄврАзЕС і якими будуть результати.

 

Президент також висловлювався за те, щоб питання більш тісної інтеграції виносилися на публічну дискусію в Україні.

 

На економічному форумі у Давосі у січні цього року Віктор Янукович сказав, що визначатися з "глибиною інтеграції" України буде не раніше, ніж через рік, проаналізувавши результати діяльності об'єднання.

 

А за день до саміту у Москві в інтерв'ю російським медіа президент знову підтвердив свої попередні слова.

 

"Ми придивляємося до цього економічного утворення. [...] Але ми не готові сьогодні дати конкретну відповідь. По-перше, із цього інтеграційного процесу Україна випала майже на 5 років. Оскільки ми дуже відстали, нам, щоб процедурно увійти у цей процес - ми поки не розуміємо, як це зробимо, нам ще не зрозумілі умови. Ми не готові сьогодні сказати, наскільки інтеграція відповідає нашим національним інтересам. Ми поки що не бачимо підстав для інтеграції", - сказав президент Янукович.

Обіцянки "вивчити і проаналізувати", "провести публічну дискусію" - не що інше, як тактика затягування з відповіддю, якого так чекає Москва, вважають експерти.

 

Водночас, як каже бізнес-кореспондент Російської служби Бі-Бі-Сі Катерина Дробініна, згідно із оцінками Євразійського банку розвитку, якщо Україна таки підпише договір про зону вільної торгівлі із ЄС, то торговельно-економічні відносини України з країнами, що входять до Єдиного економічного простору (Росія, Білорусь та Казахстан, які одночасно є членами і ЕврАзЕС) погіршаться.

 

За оцінками банку, торговельний оборот між Україною і країнами ЄЕП скоротиться на 2,5%.

 

Водночас, якщо Україна приєднається до ЄЕП, кажуть у Євразійському банку розвитку, то до 2015 її валовий внутрішній продукт зросте майже на 3%, а залежність від імпорту почне скорочуватися.

 

"Так", яке загрожує остаточним "ні"

Президент не може сказати "так" пропозиціям Росії про інтеграцію в ЄврАзЕС ще й тому, що ця відповідь буде означати однозначне "ні" Європейському союзу.

 

Українська влада заявляє, що її пріоритетом є інтеграція в ЄС. До кінця березня Київ сподівається парафувати угоду з Євросоюзом про асоційоване членство, складовою якого є угода про зону вільної торгівлі з ЄС.

 

І хоча доля цього договору напряму пов'язана із долею Юлії Тимошенко та інших колишніх членів уряду, які опинилися за ґратами, Віктор Янукович стверджує, що його курс на євроінтеграцію лишається незмінним.

 

З іншого боку, українські бізнесмени, переважна частина з яких входить в оточення президента або його Партії регіонів, зацікавлені у просуванні свого бізнесу як у Європі, так і в Росії.

 

Новий газовий договір з Росією із більш низькими цінами на газ - також життєво необхідний українській владі, яка стоїть перед необхідністю значно збільшувати витрати бюджету на погашення зовнішніх боргових зобов'язань і соціальних виплат.

 

Але Росія неодноразово давала зрозуміти, що готова йти на поступки тільки у разі, якщо Україна погодиться стати членом Митного союзу і ЄврАзЕС.

 

Бі-Бі-Сі


19.03.2012 408 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1958
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1858
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1853
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5482 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2150 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1508

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

741

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

795

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

996

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1003
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1766
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3678
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10255
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26145
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10181 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7709
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

896
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

204
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

261
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

378
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1275
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

882