Порядок за рахунок непорядку. Чи доцільно центр Івано-Франківська робити пішохідним?

 

Чи варто робити пішохідною центральну частину Івано-Франківська. Чиновники, відповідають ствердно – не те, що варто, а треба. Вже навіть відповідний пілотний проект розроблено.

 

Нещодавно його суть озвучив директор ДП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. Згідно його слів, планується перекриття для руху автівок площі Ринок в районі вулиці Міцкевича й перехрестя вулиць Дністровська-Галицька. Якщо ж хтось таки забажає в’їхати або ж припаркувати авто на цій території, то йому доведеться заплатити спеціальний грошовий збір, який наповнюватиме міський бюджет.

 

«Порядок у місті, особливо в центральній частині, потрібно наводити. Я думаю, що люди будуть задоволені, якщо у будні дні чи в свята вони зможуть спокійно відпочивати у центрі міста і ніякі машини там не будуть їздити. Центр міста, починаючи з Площі ринок, ми будемо перекривати, а хто захоче їхати в самий центр, то хай платить відповідні гроші», - наголошує міський голова Віктор Анушкевичус.

 

Таку думку підпримують й інші високопосадовці.

 

Все це робиться, кажуть чиновники, з метою забезпечення комфорту й безпеки пересування людей історико-архітектурною частиною обласного центру й обмеження викидів відпрацьованих газів у повітря. Мовляв, у всіх розвинених країнах саме так і є. І дійсно, Європа вже давно перекрила рух для автомобілів у центрі великих міст. Першопричина та ж, що й у нас – вузенькі вулиці, збудовані багато століть тому, просто не в силі витримати навантаження постійно зростаючих автопотоків.

 

В’їзд для приватного транспорт у європейських країнах або цілковито заборонений, або існують такі високі тарифи, що це стає дорого для будь-кого. І це дає дуже позитивний результат, він робить комфортнішим перебування людини в центрі міста. При цьому є можливість для в’їзду громадського транспорту. Це можна побачити в Лондоні, приміром, де в’їзд у центральну частину міста з 2003 року є платним, при цьому надано пільги інвалідам і таксі, а вільно пересуваються тільки червоні автобуси.

 

В Україні подібна практика існує вже у Львові. Правда, перекривають центральну частину міста – проспект Свободи, тільки на вихідні дні.

 

Втім, ми вирішили не очікувати реалізації пілотного проекту і запитати думки з цього приводу у потенційних пішоходів і автомобілістів, які щоденно рухаються по цьому маршруту.
Принагідно зазначимо, що думки були неоднозначними. Цікаво, що опитані намагалися асоціювати себе як з пішоходами, так і з автомобілістами.

 

Володимир, автомобіліст зі стажем, висловився проти такої ініціативи чиновників. «Я проти такої ідеї. З двох причин. Як пішохід, я розумію тих людей, яким потрібно дістатися в центр міста з певних причин – наприклад бабцям до церкви. Тому, я не можу ставити своє бажання вільно погуляти центром міста вище комфорту інших людей. Якщо мені захочеться погуляти, я можу зробити це або ж на «стометрівці, або ж у парку. І, по друге, допоки в Івано-Франківську не буде нової схеми руху, транспортних розв’язок й достатньої кількості парковок про закриття центру мова навіть не може йти», - переконаний франківець.

 

Дещо іншої думки Тарас. Хоч автомобіль і має, проте, вважає, що такі дії влади дадуть можливість наблизити Івано-Франківськ до європейських стандартів. «Місцеві водії не виховані, паркують автомобілі де попало, і для пересування пішоходів залишається мало місця. Площа Ринок – це серце Івано-Франківська, а тому в’їзд автомобілів потрібно однозначно обмежувати» - каже Тарас. Хоча, додає, що у такому випадку потрібно вдало продумати схему руху, адже перекриття центральної частини міста призведе до перевантаження авто потоками інших вулиць й збільшить терміни добирання людей до необхідних їм місць.

 

Корінні мешканки Івано-Франківська Ольга і Світлана теж не можуть однозначно відповісти на питання. Якщо центральну частину таки перекриють, то Ользі доведеться залишати своє авто далеко від робочого місця. А Світлані, яка працює менеджером з реалізації товарів  доведеться задуматися над тим, як дістатися до крамниць, з якими вона співпрацює. А це, за їхніми словами, лишня трата часу.

 

Стосовно плати за в’їзд на перекриту територію, Ольга каже, що ціна повинна бути символічною, бо високі збори просто не зможе сплачувати. «Можливо, доцільно було б у центральній частині зробити спеціальний маршрут громадського транспорту, як це є у Європі і тоді мешканцям простіше було б звикнути до нововведень» - резюмували співрозмовниці.

 

Однозначними мешканці були тільки в тому, що існуюча схема транспортного руху в місті інколи нагадує суцільний хаос, а тому потребує як найшвидшого оновлення.

 

І починати, напевно, слід не  з центру, а з тих проблемних відрізків автодоріг міста, які в години пік перетворюються на справжню лінію перешкод для місцевих водіїв.

 

Добре було б, переймаючи європейський досвід, не забувати ще й про екологічний транспорт – велосипеди, місця для паркування яких поки що в Івано-Франківську, відверто простоюють. Адже їздити на велосипеді – справа непрестижна.
А стосовно перекриття Площі Ринок – поживемо побачимо. Громадськість же, традиційно, запитають опісля.

 

Марія Стефанишин


Коментарі (4)

громадськість 2012.01.12, 13:00
А нема чого питати громадськість, бо та громадскість захаращила весь центр своїми престижними та не дуже авто, так само смішно читати про бабцю яку до церкви возять на авто. Громадськість показала себе на світкуванні Нового Року біля ялинки на Вічевому майдані, у таких хіба можна щось питати чи радитись з ними. Тому Марії Стефанишин не про це треба писати, а про культуру тіїє громадскості, яку вона так пафосно включила у свій останній "гострий" спітч.
Колишній студент 2012.01.12, 13:05
Здається, я не помилюся, якщо передбачу, що основні гроші будуть збирати із весільних кортежів біля РАГСу. Інше питання - куди йтимуть отримані гроші? Було б справедливо напрвляти їх на відновлення фасадів історичних будівель тощо.
небайдужа громадськість 2012.01.12, 16:20
Дозволю собі непогодитися з останнім коментарем. Не потрібно усіх мешканців прирівнювати. Є й небайдужі, хоча їх і меншість. Для людей потрібно робити з людьми, а не без них.
до нейбайдужої 2012.01.13, 09:40
таких 1 відсоток нажаль, і вони нічого не вирішують
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

406
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

576
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

880

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1029

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1454

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26362 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

750
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2988
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1237
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

931
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1198
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

404
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1630