Фредрік Еріксон, European Voice (Європа): Україна – зірка лібералізації?

Європі не варто панікувати – Україна не повернеться до неї спиною, оскільки не планує перетворюватися на сателіт Росії. ЄС лишається найбільшим інвестором та ринком збуту для України. Просто слід підтримати амбітні економічні реформи, що в планах її уряду, – пише директор Європейського центру міжнародної політекономії Фредрік Еріксон у британському виданні European Voice.

Україна стає на більш прагматичну позицію до Європи – і планує реформи, яких уже давно вимагає Брюссель.

Якою має бути європейська політика стосовно України зараз, коли уряд держави бачить, що потужні країни – учасниці ЄС не розглядають перспективи її вступу?

Не без іронії сьогодні Брюссель стурбований тим, що Віктор Янукович, новий український президент, кидається в обійми Росії та повертає Україну спиною до Європи. Упродовж багатьох років було ясно, що холодна реакція Європи на прохання України про членство в ЄС на руку тим, хто бачить Україну в майбутньому сателітом імперського сусіда на сході. Нині ж Брюссель, зіткнувшись із очевидними наслідками – відкликанням заяви України на приєднання до НАТО, угодою з Росією про Чорноморський флот у Севастополі і загалом теплішими відносинами з Кремлем, – схвильований, що більше не може проектувати власне бачення на економічний та політичний розвиток в Україні.

 

Ніякої сателітної держави

Утім, теперішню паніку в Європі навколо України треба вгамувати. Навряд чи Україна перетвориться на російський сателіт. Насправді, новий український уряд запустив дуже амбітну програму економічних реформ, яка зробить країну зіркою економічної лібералізації у посткризовому світі, якщо Київ виконає свої обіцянки.

Це несподівано. Янукович не схожий на людину з ліберальними економічними поглядами, до того ж його підтримує бізнес, що уникає лібералізації та конкуренції. Проте урядова програма реформ має на меті повністю перелаштувати закостенілу українську економіку, і зараз уряд підписав нову програму Міжнародного валютного фонду (МВФ), згідно з якою реформи мають бути виконані в наступні два роки. Запровадження реформ буде складним, з огляду на теперішні парламентські сутички щодо прийняття нового податкового кодексу. Та все ж реформаторські амбіції уряду заслуговують на підтримку Європи. Україна хотіла належати до групи перехідних країн, які швидко реформували свої економіки та стали членами Європейського Союзу. Проте на практиці реформи запроваджувалися настільки повільно, що мали більше спільного з колишніми радянськими країнами Центральної Азії.

Брюсселеві не варто хвилюватися, що Україна повернеться спиною до Європи. Європа – це найширший експортний ринок України і ним залишатиметься надалі. Також Європа завжди буде її найбільшим інвестором. Україна є членом Світової організації торгівлі (СОТ) і, схоже, не збирається ігнорувати свої зобов’язання та підігрувати Росії в безглуздих зовнішньоторговельних вивертах, на кшталт митного союзу з Білоруссю та Казахстаном. На відміну від Росії, Україна належить до інституцій світової економіки й виконуватиме їхні інструкції.

 

Політика ЄС

Європа повинна притримуватися певних центральних ліній у політиці стосовно України. Це запропонована угода про асоціацію, яка сприятиме глибшій економічній інтеграції, у поєднанні з важливими вимогами, зокрема про реорганізацію «Нафтогазу» – відомого енергетичного підприємства, що долучилося до останніх газових криз. Вимоги щодо модернізації політики та просування демократії треба посилити, особливо зважаючи на те, що перед місцевими виборами в жовтні погіршилися умови для політичного плюралізму.

Проте Брюсселеві слід зрозуміти, що Україна тепер змушена буде жити в атмосфері проваленого вступу, а це неминуче означає покращення відносин з Росією і більш прагматичне (та менш ідеологічне) ставлення до Європи. Головне, щоб Брюссель підтримав своїм авторитетом програму економічних реформ, ініційовану в МВФ, і тиснув на Януковича її виконувати.

Нині Київ прийняв амбітне рішення запровадити економічні реформи, яких Брюссель вимагає впродовж останніх років. Якщо Європа буде неадекватною та провадитиме суперечливу й різку політику, найгіршим наслідком стане втрата українських реформаторських амбіцій.

Фредрік Еріксон – директор Європейського центру міжнародної політекономії, брюссельського мозкового центру в галузі світової економіки, експерт із перехідних економік, автор нещодавнього дослідження про українські економічні реформи.

 

Фредрік Еріксон, European Voice (Європа)

ІноЗМІ


26.11.2010 1029 1
Коментарі (1)

Роман 2010.12.02, 12:50
Нещодавно придбав книгу "Гітлер засновник Ізраілю",видану в Швейцарії,аналогічна стуація тепер в Україні.Історія знищення українців самими українцями не повториться.Ні СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ ЄВРОПИ,ні Росія нам не дпоможуть,швидше навпаки.Єднаймося тоді переможем.
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

619
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1806 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1106 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

532
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6882 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11336 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

312

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1048

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1094

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1089
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

257
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1062
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

827
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

717
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2922
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4418
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18418
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

290
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

334
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

644
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

746