Сьогодні, 1 листопада, в Івано-Франківському університеті права імені Короля Данила Галицького відбулась відкрита лекція Євгена Захарова, правозахисника, директора Харківської правозахисної групи, учасника дисидентського руху 1970-1980-х років.
Євген Захаров один із посланців з толерантності Програми розвитку ООН в Україні. Лекція пройшла в рамках проекту «Комунікаційна кампанія з підтримки толерантності та взаєморозуміння в суспільстві», що реалізується Міжнародним центром перспективних досліджень за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. В цій кампанії беруть участь народні артисти, письменники, правозахисники, телеведучі, музиканти.
На початку зустрічі з франківськими студентами Євген Захаров зазначив, що нам досі заважає радянське минуле. Тому наголосив на потребі проведення декомунізації, передає Фіртка.
«Люди виходили на майдани не просто так, а тому що їх доводило до цього презирство влади», - говорить Євген Захаров.
Лектор констатував, комуністична практика «Спочатку держава - потім людина» перейшла до нас. Зараз нам вкрай необхідно долати наслідки посткомунізму.
«Насправді Україна, яка в рази менша за Росію, може перемогти її тоді, коли буде справді демократичною. Якщо принижувати людей та тиснути на них – це не вихід. Нам потрібно відійти від методів тиску», - зазначає Захаров.
Тому потрібно дивитися через призму того, наскільки наші органи місцевого самоврядування спрямовані на захист свобод прав та інтересів людей.
«Зараз у будь-якому питанні можна побачити боротьбу двох трендів: старих радянських рудиментарних практик з тими, хто хоче щось змінити та націлений на європейські цінності», - впевнений лектор.
Найперше завдання декомунізації, впевнений Захаров, - повернути людині почуття власника та сформувати середній клас. Друге завдання - повернути фундаментальні свободи не лише на папері.
На думку правозахисника, нам необхідно відмовитися від патерналістських уявлень. Адже, доки люди чекають, коли держава їх забезпечить житлом та роботою, житиме комунізм.
«Коли йдеться про толерантність, повагу до гідності інших потрібно згадати відомий біблійний принцип: не бажати іншому того, чого не бажаєте собі», - резюмував Євген Захаров.