Скандал на Прикарпатті: греко-католики та православні побилися через храм (фото+відео)

 

 

У Коломиї у неділю, 22 жовтня, стався конфлікт між парафіянами УКГЦ та УПЦ (МП) через Благовіщенський храм.

 

На початку червня поліція під тиском громадськості зачинила двері храму й опечатала замок, однак 18 жовтня капелани УГКЦ разом з вірними відчинили опечатані двері храму, ввійшли досередини й відправили службу, що й стало причиною недільного конфлікту, пише Дзеркало Коломиї.

 

Зазначається, що з червня греко-католики та православні Московського патріархату проводили богослужіння почергово на подвір’ї церкви.

 

«Прихожани церкви УПЦ рішення поліції оскаржили в Івано-Франківському суді й 4 жовтня справу частково виграли. Це обурило громаду УГКЦ. Ніхто не збирався знову запустити туди Московський патріархат. Тому капелани самовільно відчинили двері й увійшли досередини», – йдеться у повідомленні коломийського ЗМІ.

 

У підсобному приміщенні греко-католики виявили газети російського православ’я, давні ікони й старовинну церковну хоругву, а також ікону російського царя Миколи ІІ.

 

Капелан УГКЦ Микола Мединський розповів журналістам, що існує загроза штурму церкви або її підпалу. Тому 18 жовтня місцеві активісти розбили біля входу намети й чергували цілодобово.

 

Водночас у УПЦ (МП) заявили, що громада УКГЦ та духовенство у силовий спосіб захопили храм.

 

«Відео зафіксувало, що міцні чоловіки в балаклавах на чолі з капеланами УГКЦ не дозволили парафіянам Благовіщенської церкви підійти до свого храму і відслужити там молебень», – йдеться в повідомленні УПЦ.

 

Там зазначили, що під час конфлікту до православних парафіян було застосовано насильство, деяких людей було побито ногами. Зокрема, згідно із повідомленням УПЦ (МП), капелан УГКЦ Микола Мединський особисто кулаками бив православним та нібито назвав їх «біомасою» і «московськими свинями».

 

В УПЦ Московського патріархату наголосили, що поліція не втрутилася у бійку та не зарадила конфліктові.За словами православних, участь у конфлікті брав також народний депутат Юрій Тимошенко, який виступив на боці парафіян УГКЦ.

 

Згодом у прес-службі Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ оприлюднили заяву, у який зазначили, що «вся Українська Греко-Католицька Церква послідовно виступають за збереження в Україні міжконфесійного миру та злагоди й нікому не наказують і не рекомендують захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно».

 

«Для мирного врегулювання даної ситуації було запропоновано створити чотирьохсторонню комісію у складі: Івано-Франківська облдержадміністрація; виконком міста Коломия, Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ та Івано-Франківська єпархія УПЦ, для мирного врегулювання цієї ситуації», – йдеться у повідомленні.

 

 

Довідка Фіртки: 

Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці – пам’ятка архітектури XVI ст. Посвячена 1587 року, вона мала всі шанси потрапити у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Але сталася так звана "реставрація": класичну для Гуцульщини ґонту замінили на шматки заокруглених планок світлого кольору. Це представники ЮНЕСКО кваліфікували як суттєве відхилення від автентичного вигляду пам’ятки архітектури.

Нагадаємо, у Коломиї 5 червня під тиском громадськості зачинили і опечатали унікальну пам'ятку дерев'яної архітектури – церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, яка перебуває в користуванні релігійної громади УПЦ (Московського Патріархату).

Громада вимагає повернути церкву до Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Представники Коломийської міської ради, громадських організацій, релігійних громад різних конфесій створили робочу групу і домовилися, що вирішать долю храму-пам'ятки без конфліктів.

З метою уникнення загострення конфлікту та після консультацій всіх сторін було прийняте рішення будь-які Богослужіння в церкві тимчасово припинити. Приміщення храму було опечатано до врегулювання проблеми у рамках законодавства.

29 червня 2017 року члени комісії робочої групи провели візуальне обстеження пам'ятки архітектури національного значення церкви св. Благовіщення та встановили, що споруда зазнає руйнування.

В акті обстеження зазначено: закриті вентиляційні отвори мінеральної ватою, дерев'яні прогони даху церкви провислі, стропильні ноги підашшя мають ознаки загнивання, під дахом церкви здійснено добудову – цегляна котельня, яка оббита дерев'яною вагонкою, та ряд інших зауважень.

"Виходячи з вищенаведеного, вважаємо за потрібне терміново вжити необхідні заходи для недопущення подальшої руйнації пам'ятки архітектури національного значення", – резюмували члени комісії.

Міський голова Коломиї Ігор Слюзар направив відповідного листа до коломийської поліції з вимогою провести перевірку викладених фактів, які відображені в акті обстеження, щодо руйнації пам'ятки архітектури національного значення церкви св. Благовіщення.


23.10.2017 1468 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

354
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2936
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2378

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2152

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1419
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

155
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

156
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

774
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8223
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

877 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830