
У Коломиї у неділю, 22 жовтня, стався конфлікт між парафіянами УКГЦ та УПЦ (МП) через Благовіщенський храм.
На початку червня поліція під тиском громадськості зачинила двері храму й опечатала замок, однак 18 жовтня капелани УГКЦ разом з вірними відчинили опечатані двері храму, ввійшли досередини й відправили службу, що й стало причиною недільного конфлікту, пише Дзеркало Коломиї.
Зазначається, що з червня греко-католики та православні Московського патріархату проводили богослужіння почергово на подвір’ї церкви.
«Прихожани церкви УПЦ рішення поліції оскаржили в Івано-Франківському суді й 4 жовтня справу частково виграли. Це обурило громаду УГКЦ. Ніхто не збирався знову запустити туди Московський патріархат. Тому капелани самовільно відчинили двері й увійшли досередини», – йдеться у повідомленні коломийського ЗМІ.
У підсобному приміщенні греко-католики виявили газети російського православ’я, давні ікони й старовинну церковну хоругву, а також ікону російського царя Миколи ІІ.
Капелан УГКЦ Микола Мединський розповів журналістам, що існує загроза штурму церкви або її підпалу. Тому 18 жовтня місцеві активісти розбили біля входу намети й чергували цілодобово.
Водночас у УПЦ (МП) заявили, що громада УКГЦ та духовенство у силовий спосіб захопили храм.
«Відео зафіксувало, що міцні чоловіки в балаклавах на чолі з капеланами УГКЦ не дозволили парафіянам Благовіщенської церкви підійти до свого храму і відслужити там молебень», – йдеться в повідомленні УПЦ.
Там зазначили, що під час конфлікту до православних парафіян було застосовано насильство, деяких людей було побито ногами. Зокрема, згідно із повідомленням УПЦ (МП), капелан УГКЦ Микола Мединський особисто кулаками бив православним та нібито назвав їх «біомасою» і «московськими свинями».
В УПЦ Московського патріархату наголосили, що поліція не втрутилася у бійку та не зарадила конфліктові.За словами православних, участь у конфлікті брав також народний депутат Юрій Тимошенко, який виступив на боці парафіян УГКЦ.
Згодом у прес-службі Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ оприлюднили заяву, у який зазначили, що «вся Українська Греко-Католицька Церква послідовно виступають за збереження в Україні міжконфесійного миру та злагоди й нікому не наказують і не рекомендують захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно».
«Для мирного врегулювання даної ситуації було запропоновано створити чотирьохсторонню комісію у складі: Івано-Франківська облдержадміністрація; виконком міста Коломия, Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ та Івано-Франківська єпархія УПЦ, для мирного врегулювання цієї ситуації», – йдеться у повідомленні.
Довідка Фіртки:
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці – пам’ятка архітектури XVI ст. Посвячена 1587 року, вона мала всі шанси потрапити у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Але сталася так звана "реставрація": класичну для Гуцульщини ґонту замінили на шматки заокруглених планок світлого кольору. Це представники ЮНЕСКО кваліфікували як суттєве відхилення від автентичного вигляду пам’ятки архітектури.
Нагадаємо, у Коломиї 5 червня під тиском громадськості зачинили і опечатали унікальну пам'ятку дерев'яної архітектури – церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, яка перебуває в користуванні релігійної громади УПЦ (Московського Патріархату).
Громада вимагає повернути церкву до Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Представники Коломийської міської ради, громадських організацій, релігійних громад різних конфесій створили робочу групу і домовилися, що вирішать долю храму-пам'ятки без конфліктів.
З метою уникнення загострення конфлікту та після консультацій всіх сторін було прийняте рішення будь-які Богослужіння в церкві тимчасово припинити. Приміщення храму було опечатано до врегулювання проблеми у рамках законодавства.
29 червня 2017 року члени комісії робочої групи провели візуальне обстеження пам'ятки архітектури національного значення церкви св. Благовіщення та встановили, що споруда зазнає руйнування.
В акті обстеження зазначено: закриті вентиляційні отвори мінеральної ватою, дерев'яні прогони даху церкви провислі, стропильні ноги підашшя мають ознаки загнивання, під дахом церкви здійснено добудову – цегляна котельня, яка оббита дерев'яною вагонкою, та ряд інших зауважень.
"Виходячи з вищенаведеного, вважаємо за потрібне терміново вжити необхідні заходи для недопущення подальшої руйнації пам'ятки архітектури національного значення", – резюмували члени комісії.
Міський голова Коломиї Ігор Слюзар направив відповідного листа до коломийської поліції з вимогою провести перевірку викладених фактів, які відображені в акті обстеження, щодо руйнації пам'ятки архітектури національного значення церкви св. Благовіщення.