Нацменшини Прикарпаття відреагували на Закон України «Про освіту»

 

 

Міжнародні стосунки України із ближніми сусідами загострюються ледь не щодня. Найсвіжішим фактом образи став закон «Про освіту».

 

Проти норм цього документа найгучніше виступили Угорщина, Румунія, Молдова і Росія. Польща офіційну реакцію ще готує…

 

Найближчі сусіди занепокоєні тим, що в Україні начебто хочуть обмежити викладання у школах мовами нацменшин. Тим часом Президент України Петро Порошенко попри резонанс так званої «мовної статті» у понеділок таки підписав прийнятий Верховною Радою закон «Про освіту».

 

Як цей документ розцінюють представники нацменшин в Івано-Франківську та чи не перешкоджає він їхній діяльності? Чи дійсно вони відчувають загрозу і утиски своїх прав? Як відбувався навчальний процес дотепер і що зміниться? Чи виникають схожі проблеми в інших країнах?

 

Відповіді на ці питання журналісти ЗК шукали у представників національних меншин нашого міста. Незначна кількість вірменських родин, котрі проживають в Івано-Франківську, не відчувають жодної загрози від прийнятого закону і мовної статті.

 

Кажуть, що це штучно роздуте питання, тому намагаються не особливо на нього звертати увагу. Їхні діти навчаються переважно у ЗШ №3 українською або російською мовами.

 

Читайте також: Скандальний закон про освіту набув чинності: позиція прикарпатських освітян

 

За словами представника Вірменської культурологічної громади «Гарун» Анни Шеремети, в Івано-Франківську вірмен залишилось дуже мало, в основному це переселенці із Азербайджану. Для них не є принциповою мова навчання їхніх дітей. Ба навіть більше, представники вірменської громади переконані, що українцям пора стати повноправними господарями на своїй землі.

 

«Мусить бути нарешті в Україні своя державна мова, – каже Анна Шеремета. – Українці настільки добрі, що завжди готові йти на поступки. Можна подумати, що, скажімо, в Молдові, є достатньо українських шкіл, де вчать українську мову».

 

Натомість польська громада дуже обурена. Кажуть, що їх притискають і навіть не дають можливості повноцінно навчатися у тій же загальноосвітній школі №3. Навчання у школі досі й так не велося повністю польською мовою, зауважує представниця польської громади.

 

«Ми зі сторони спостерігаємо за тим, що відбувається. Навчання польською мовою у цій школі започаткувало саме наше товариство, але воно усунуте на бік», – відповіли нам у Товаристві польської культури імені Ф. Карпінського.

 

У польській громаді сумніваються, чи зміниться щось із новим законом. Тим більше, що до початку реформи ще треба почекати. Тим часом на полоністику в Прикарпатському національному університеті цього року спостерігався великий набір вступників, але керівниця Товариства польської культури сумнівається, чи зможуть випускники університету знайти собі потім роботу і реалізувати себе.

 

Директор Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську Мар’я Осідач не вважає норму статті скандального закону проблемою. Вона повідомила, що зараз офіційна Польща готує свою реакцію на прийнятий український закон «Про освіту». В інших країнах, де поляки є нацменшиною, навчання відбувається польською мовою в офіційних школах із польською мовою викладання або ж у недільних школах. Оцінювати закон і говорити про його недоліки чи можливі утиски поляків пані Осідач не береться. Каже, це можна буде робити тільки після офіційної позиції уряду сусідньої країни. Не надто радикально налаштовані і в Угорському національно-культурному товаристві «Балатон».

 

На території Прикарпаття немає навчальних закладів, де би навчалися угорською мовою. Ті угорці, котрі ще проживають в нашій області, за словами представниці Угорського національно-культурного товариства, вже адаптувалися до України і навіть не спілкуються угорською. А мову для охочих вивчають у спеціально створеній недільній школі.

 

У товаристві нам повідомили, що навіть на Закарпатті не надто багато людей спілкується угорською, це здебільшого суміш мов – так звана русинська. А щодо інших країн, то, приміром, у Румунії є такі школи, в котрих викладають угорською мовою. А тим часом уряд Угорщини вирішив блокувати всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною.

 

Про це заявив у вівторок міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.


29.09.2017 766 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

267
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13505 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1525
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

838
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6056
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1692

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

611

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1436

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1247

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1144
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

495
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

630
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

575
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

853
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5897
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13481
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

206
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

512
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

456
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

765 2