На горі Піп Іван відкрили першу чергу оновленої обсерваторії (фото)

 

 

Днями відбулося відкриття першої черги відновлення Астрономічно-метеорологічної обсерваторії Прикарпатського університету ім. В. Стефаника та Варшавського університету, що на горі Піп Іван.
 

В ній взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Роман Греба, заступник Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща Якуб Скиба, ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда, директор Інституту Східних Студій Варшавського університету Ян Маліцький,  начальник Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, керівники дипломатичних представництв, науковці та рятувальники.

 



Згідно з концепцією відновлення Обсерваторії перша черга була спрямована на створення високогірного поста рятувальників за участю Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області та Бескидського відділу гірських рятувальників (Республіка Польща), які впродовж останніх років проводять спільні навчання в рамках транскордонних грантових програм.

 

Сьогодні на базі Обсерваторії створені належні побутові умови для гірських рятувальників, які проводитимуть цілодобове чергування впродовж року. ДСНС України затвердила штатний розпис, який дозволятиме безперебійно проводити змінне чергування десятьох рятувальників (два рятувальники на зміну). Завершення першого етапу відбулося завдяки грантовій програмі Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

 



Під час урочистого відкриття першої черги відновлення Обсерваторії відбулася екуменічна молитва і посвята рятувального поста. У перспективі заплановано створення Міжнародного тренувального центру гірських рятувальників, який об’єднає не тільки українських і польських рятувальників, але й інших країн Карпатського регіону.



Наступний етап відбудови Обсерваторії буде спрямований на відновлення метеорологічного центру. З цією метою продовжуються внутрішні роботи щодо створення та укріплення перекриттів між поверхами будівлі, ремонт дахових перекриттів. Також завершено проектно-кошторисну документацію для встановлення блискавкозахисту над всіма приміщеннями Обсерваторії, що створить безпечні умови для інсталяції наукового обладнання.

 

 

Нагадаємо, на горі Піп Іван Чорногорський у Карпатах знаходиться найвисокогірніша будівля в Україні — колишня польська обсерваторія.

 

У 30-ті роки минулого століття вона вважалася взірцем технічного прогресу: 43 приміщення, шотландський телескоп і навіть власний військовий гарнізон. 

 

Після Другої світової війни її закинули, тому останні 70 років вона руйнувалася від сильних вітрів та снігопадів. Але у 2012 році її почали відновлювати, щоб створити науково-дослідний центр. Зараз там вже діє пост гірських рятувальників.

 

 

Читайте також:

Завалко: На місце гірських рятувальників ставлять людей, які не можуть рятувати в горах

Як відбувається відновлення обсерваторії на горі Піп Іван (відео)

Високогірний спецназ. Як працюють рятувальники в Карпатах (відео)

Коли з'явиться телескоп на Білому Слоні у Карпатах

В стіні обсерваторії на горі Попіван знайшли унікальну записку (фото)

Польща профінансувала відбудову обсерваторії на горі Піп Іван на 1,7 мільйона гривень (фото)

Cвітлина обсерваторії «Білий слон» стала найкращою за версією "Вікіпедії" (Фото)

Обсерваторія на горі Піп Іван у Карпатах відновить свою роботу у 2018 році

На Прикарпатті польські та українські вчені відновлюють астрономічну обсерваторію та метеостанцію (фото)


20.09.2017 1035 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

419
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1430 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2122
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2104 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7455
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15184 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

223

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

972

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1044

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1829
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

230
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

605
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

851
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3088
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

854
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1906
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

943
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35090 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

436
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

578
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

904
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

805