Розкопки на Валах біля Палацу Потоцьких: активісти звернуться до мерії для проведення круглого столу (фото+відео)

 

 

Вчора, на Валах, розкопали пагорби для проведення водопроводу та каналізації.

 

Про це повідомила у групі Комуналка громадська діячка Марія Козакевич. За словами активістки, під час розкопок в ровах проглядалась стара цегла та два вікові камені, які поклали збоку, не знаючи що з ними робити.

 

Громадська активістка припустила, що камені можуть мати історичну цінність та їх під пагорбами може бути набагато більше. Відтак, сьогодні, 14 вересня, активісти зібрали прес-конференцію на Валах з приводу проведення тут розкопок, передає кореспондент Фіртки.

 

«Ввечері камені закопали, я попросила їх викопати назад. Також запросила фахівців, щоб визначити чи несуть вони історичну цінність. Позиція багатьох містян - зберегти цю зелену зону. Треба налагодити діалог з представниками майбутньої церкви і громади, щоб прийняти рішення», – розповіла під час зустрічі з ЗМІ Марія Козакевич.

 

Як пояснив начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак комунікації проводять до будинку садівника, який наразі знаходиться у приватній власності.

 

Ця ділянка не належить до території Палацу Потоцьких. За словами чиновника, будинок садівника – це житлова будівля, яку кілька років тому приватизували. Відтак, про незаконні розкопки мова не йде.

 

Ордер на розкопки та проведення робіт, каже Ідак, у власника є, погоджений геодезистами.

 

«Чому це викликало таке обурення? Тому що на моїй пам’яті не було такого розриття на Валах. Справа у тому, що Вали не мають охоронного статусу. Юридичних документів, що це є така зона, на якій заборонена та чи інша діяльність, немає. Тому ці роботи з нами не узгоджують», - зізнається чиновник.

 

У Франківську з цим ще непочатий край роботи.

 

«У нас в місті є брутальна традиція ігнорувати крихти того, що було колись зроблено», - каже Ідак.

 

 

З огляду на форму та розмір каменів , пояснює археолог Василь Романець, вони можуть бути частинами земляного валу або бастіону з казематами, який знаходиться під руїнами кафе ”Казка”.

 

«Ми знаємо, що міська влада зараз бореться за те, щоб отримати Палац Потоцьких у комунальну власність. Адже це дуже перспективне культурне і мистецьке місце. Наше бачення, що і Вали, і сам Палац варто розглядати в комплексі», - зазначає Марія Козакевич.

 

За словами Козакевич, активісти звернуться до міського голови Івано-Франківська, щоб ініціювати проведення круглого столу з фахівцями, представниками влади та громади.

 

«Збереження зеленої території та історичної спадщини має бути насправді спільним інтересом усіх містян. Для усіх нас це велика відповідальність. Ми бачимо, що вже знайшли частинку Станіславської фортеці – це історичні артефакти. Щоб не зруйнувати зараз ще більшу частину, яка знаходиться під кафе «Казка» ми маємо розуміти нашу відповідальність перед нащадками та предками. Тому що у всьому світі такі речі бережуть, вивчають і пишаються ними, оскільки це  туристична привабливість міста. Тому, щоб її зберегти маємо знайти спільну мову», - резюмувала активістка. 

 

 

 

 


14.09.2017 1202 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

625
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

703
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1379
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2335 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1186
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3111

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

932

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1074

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1505

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2107
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

398
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26439 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

798
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3058
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1301
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

978
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1236
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3367
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

465
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4337
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1112
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1679