Чи може бути їжа шкідливою?

 

 

В літньо-осінній період частіше реєструються спалахи інфекційних захворювань та харчових отруєнь, пов'язаних з вживанням бактеріально забруднених  харчових продуктів та питної води. Це, як правило, гострі кишкові захворювання, сальмонельозні інфекції, дизентерія, вірусний гепатит А, стафілококові отруєння. 
 
 
Виникненню хвороб сприяє висока температура повітря, швидке псування  продуктів та  накопичення харчових відходів, а також підвищена активність комах.  Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, паштети, кондитерські вироби з кремом, морепродукти), немитих фруктах та овочах,  салатах з майонезом.
 
 
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся основних правил безпечнішого харчування, використовуйте для споживання якісну воду, купайтеся у чистих водоймах і дотримуйтеся правил гігієни у місцях масового відпочинку.
 
 
Варто також звернути увагу на улюблені, але потенційно шкідливі  продукти, які можуть в майбутньому спричинити важкі неінфекційні захворювання.
 
Які  правила гігієни харчування ?
 
 
 Підтримуйте чистоту:
•мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу
•мийте руки після відвідування туалету
•вимийте та продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.
•захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин. 
Відокремлюйте сиру їжу від готової:
•відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів
•для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям (ножами і обробними дошками).
•зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами
 
 
Ретельно готуйте їжу:
•дотримуйтеся правил термічної обробки харчових продуктів. Ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти (сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим)
•ретельно підігрівайте приготовану їжу
Зберігайте їжу при безпечній температурі:
•не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш, ніж на 2 години
•зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу.
•не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику
•не розморожуйте продукти при кімнатній температурі
 
 
Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
•використовуйте чисту або очищену воду
•обирайте свіжі і незіпсовані продукти
•ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими
•не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
• при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовуйте чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
• не купуйте продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
• не давайте маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця;
• не купайтеся в непроточних водоймах, не заковтуйте воду під час купання
 
 
Вчасно звертайтеся до лікаря
• уникайте контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
• при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, пронос, біль у животі, висипання на шкірі тощо) негайно звертайтеся за медичною допомогою.
Віруси чи бактерії можуть потрапити в продукти харчування на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграють важливу роль у запобіганні зараження їжі.
Улюблені продукти не завжди корисні 
 
 
Вчені склали рейтинг найбільш шкідливих продуктів, які є причиною поширених захворювань шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних, цукрового діабету, онкологічних:
 
 
Лідером по шкідливості визнані: чіпси, лимонад, Кока-Кола - через надлишок цукру, барвників, вуглекислого газу, що веде до підвищення кислотності та гастриту; крім того, газовані напої містять багато штучних добавок - ароматизаторів, підкислювачів.
«Фастфуд» - біляші, чебуреки, картопля-фрі, при приготуванні яких фритюрний жир використовується кілька разів.
 
 
Хімічну речовину, яка утворюється в чіпсах, пригорілих тостах, картоплі-фрі у фастфудах, крекерах (мова йде про акриламід) визнано канцерогенною. Причому, чим сильніша термічна обробка продукту, тим більше в ньому канцерогену.
- Ковбаси та копченості; Кетчупи, майонези (містять синтетичні токсичні трансжири);
- Овочі, фрукти біля автодоріг та промпідприємств ( містять продукти згорання палива, солі важких металів); 
- Продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини,  спреди, жирні кондвироби ;
- Кава та енергетичні напої; морозиво (містять згущувачі та ароматизатори); рафінований цукор, сіль( вживати не більше 5 г в день);
- Бульйонні кубики, супи швидкого приготування (мівіна), що містять харчові добавки і велику кількість солі.


04.09.2017 3297 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

636
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1849 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1116 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

540
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6891 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11361 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

320

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1054

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1099

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1095
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

264
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1067
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

834
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

728
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2932
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4423
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18426
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

295
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

340
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

650
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

755