У затінок: Неймовірні дендропарки в Україні

 

 

Серпень ще тішить спекою. Якщо ж вам від неї мало втіхи – саме час податися у прохолоду й до води. Пропонуємо другу частину огляду неймовірних щедрот української флори.

 

 

Донецька область

 

Дендропарк Маяцького лісництва, Слов'янський район

 

Ця пам'ятка садово-паркового мистецтва невелика за площею – 1,5 гектара.

 

Росте тут більше 20 порід рідкісних дерев: гледичія, катальпа звичайна, церцис європейський. Дерева представляють флору різних регіонів світу: Америки, Далекого Сходу, Кавказу, Криму, Малої Азії і Середземномор'я.

 

З 1997 року дендропарк Маяцького лісництва входить до складу Національного природного парку Святі гори.

 

Житомирська область

 

Ботанічний сад Державної агроекологічної академії України, м. Житомир

 

35,4 га ботсаду розташувались на берегах р. Путятинка (притока Тетерева) у східній частині Житомира. У ботанічному саду зібрано великі колекції плодово-ягідних, овочевих, лікарських, технічних та декоративних рослин, серед них 15 видів, занесених до Червоної книги України. Колекція деревних рослин налічує 550 видів, форм і сортів, а трав’янистих рослин – більш як 1000 видів.

 

 

Ще одна унікальна памятка Житомирщини — дендропарк "Еліта" ( с. Грозине, Коростенський район). Закладено його було у 1984 році на місці колишньої панської садиби. Особливу цінність тут становлять насадження липи серцелистої, серед яких 15 екзеплярів належать до старовікових (100—180 років) з обхватами 143-260 см.

 

Закарпатська область

 

Дендропарк "Березинка", Мукачівський район

 

На 34 гектарах тут розміщена колекція, що нараховує біля 2000 деревно-чагарникових порід. Є екзотичні та рідкісні види: кедр гімалайський, кедр ліванський, кедр атласький, ліквідамбар смолистий, ялиця велетенська, криптомерія японська, кунінгамія ланцетна, сосна Сабіна, елеутерокок, аралія манжурська та інші.

 

А ще у цій заповідній місцині вдалося зберегти береку, дерево, що за своїми якостями прирівнюється до ебонового дерева, а за технічними характеристиками набагато краще за дуб. Через що її масово знищували, як і тис ягідний. При Петрові І в Росії, а на Закарпатті за часів Австро-Угорщини такі дерева забороняли вирубувати під загрозою смертної кари. Але у Березинці ви зможете побачити береку на власні очі, а її плоди, до речі, їстівні (на фото нижче).

 

 

Крим

 

Дендропарк м. Євпаторія

 

Тут у "спартанських" умовах на кам'янисто-глинистому ґрунті росте понад 280 порід дерев і чагарників: клени, сосни і кипариси, ялівці і горіхи, акації та шовковиці, ясени, глод, троянди, лаванди.

 

 

Є і південніші мешканці: агави, алое, цереуси змієподібні і стовпчасті; чудесно тут почуваються екзотичні пальми, інжир і мигдаль, гранат і платан, дерево-довгожитель — вічнозелений тис ягідний. Софора японська, родичка акації, прикрасила багато вулиць і проспекти міста. Чимало дерев, що ростуть тут, відносяться до розряду реліктових.

 

Львівська область

 

Оброшинський дендропарк, с. Оброшине, Пустомитівський район

 

На 10 гектарах цього дендропарку державного значення ростуть понад 60 видів дерев і чагарників, серед яких є рідкісні та екзотичні: дуб звичайний пірамідальної форми, ліріодендрон тюльпановий, платан західний, магнолія Кобус, катальпа чудова, клен цукровий, різні види туї, горіхів, лип та інше.

 

Парк дуже красивий — створений у ландшафтному стилі з використанням системи ставків та архітектурних споруд, зокрема, розміщеного поряд Палацу архієпископів.

 

 

А ще тут ще у 1960-х було створено зоологічний куток, де утримувались екзотичні тварини: плямистий олень, гуска індійська, казарка, огар тощо. Невеликий звіринець існує донині.

 

Полтавська область

 

Устимівський дендропарк , с. Устимівка, Глобинський район

 

На порівняно невеликій площі дендрарію — 10 га — представлена рослинність різних країн і континентів світу: Північної Америки, Європи, Криму і Кавказу, Сибіру, Середньої Азії, Далекого Сходу, Китаю і навіть Гімалаїв. Всього — біля 12 тисяч рослин.

 

 

Найповніша колекція дерев Північної Америки. Тут теж зростає одне з прадавніх дерев на Землі — гінкго дволопатеве, а також бархат амурський, тут ці дерева – найстаріші в Україні.

 

А ще тут мешкає рідкісна форма гірляндної ялини звичайної, єдина така рослина в Україні, що цього року "відзначила" свій 110-річний ювілей.

 

Одеська область

 

Дендропарк Перемоги, м. Одеса

 

Займає 55 га, де ростуть понад 500 видів дерев і чагарників, включаючи теплолюбиві екземпляри.

 

На алеї Дружби є дерева, власноруч посаджені космонавтами Валерієм Биковським, Георгієм Шоніним.

 

В парку є система штучних ставків з фонтанами.

 

 

Тернопільська область

 

Гермаківський дендрологічний парк, с. Гермаківка, Борщівський район

 

На 56 гектарах цього парку державного значення росте понад 1500 різноманітних порід дерев та чагарників. Основну частину колекції становлять хвойні породи, представлені 200 видами, з них понад 20 видів і форм ялини, 34 – сосни, 32 – туї, ще є кілька видів тсуги, кипарисовика, секвої. При дендропарку також є оранжерея, де вирощують тропічні та субтропічні дерева, кактуси і трав'янисті рослини.

 

 

Росте у Германківському парку і реліктове гінкго дволопатеве (яке в Азії вважають священним), а ще – 150-річний Гермаківський скельний дуб майже метрового діаметру.

 

сайт 24


21.08.2017 2860 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1887
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1822
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1821
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5367 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2117 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1481

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

689

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

744

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

937

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

973
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1722
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3636
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10215
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26091
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10142 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7680
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

865
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1367
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

350
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1241
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

840
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1044