В Івано-Франківську міська рада зазіхає на квадратні метри Ратуші

 

 

Знайомство з Івано-Франківськом найчастіше відбувається з його центральної частини, де увагу гостей привертає одна зі знакових споруд міста − Ратуша, у якій розміщується Івано-Франківський краєзнавчий  музей. Він є, так би мовити, прологом перед знайомством з містом та областю загалом. Саме тут можна дізнатись про те, чим цікавий, багатий та гордий Прикарпатський край.

 

Проте, схоже, що невдовзі ходити буде нікуди, адже Івано-Франківська міська рада накинула оком на третій поверх краєзнавчого музею.

 

Нещодавно на сторінці краєзнавчого музею у соцмережі Фейсбук з’явився заклик про допомогу :

 

«Мистецький простір для громадськості, чи зала для «мерських» прийомів?! З 1958 року у ратуші працює обласний Івано-Франківський краєзнавчий музей. Допоки будівля музею перебувала в обласній власності, музей «не штормило». У 2012 році ратушу було передано у власність міста… З приходом нової міської влади почали виникати проблеми. Зараз міська влада намагається забрати її для власних потреб. І нам з вами слід вирішити, що важливіше для громади – історико-мистецький простір, якого і так не вистачає, чи чергова бюрократична установа?».

 

Спершу міські чиновники намагались отримати приміщення, змінивши умови користування площами. Мова йде про 120 квадратних метрів, які, впевнене керівництво музею, міська рада планує використовувати як зал для засідань.

 

Втім директор краєзнавчого музею Ярослав Штиркало підписати угоду про внесення змін до договору безоплатного користування приміщеннями музею відмовився.

 

Директор пояснює, що на третьому поверсі музею була постійно діюча експозиція народного мистецтва, тепер тут знаходиться виставкова зала, у якій проводяться міжнародні та всеукраїнські виставки. Планування таких заходів відбувається на рік вперед.

 

До прикладу, в січні цього року Івано-Франківський краєзнавчий музей презентував культурно-мистецький проект «Військово-польовий АРТ». Ініціатором та автором проекту був Павло Ротар – Віце - президент Асоціації «Україна-Франція», рядовий боєць Національної поліції України ГУНП у м. Києві.

 

У травні в рамках Міжнародного мистецького фестивалю країн Карпатського регіону «Carpathian Space» у Івано-Франківському краєзнавчому музеї проходив ряд виставок посольств країн-учасниць фестивалю. Зокрема: художня виставка «Від Дунаю до Карпат» (Болгарія);  фотовиставка (Польща);  виставка живопису Давида Шарашидзе (Грузія);  виставка «Франц Кафка» (Чехія); художня виставка (Словаччина); візуальний проект «Малий Карпатський Лабіринт» (Молдова); фотовиставка «Угорщина очима українських фотохудожників» (Угорщина).

 

Однак «не дотиснувши» дирекцію музею віддати залу добровільно, щоб відвоювати поверх, у мерії вирішили розпочати судову тяганину.

 

Директор музею Ярослав Штиркало каже, втрата музейних приміщень негативно позначиться на туристичному потенціалі краю та іміджі міжнародної музейної справи. У випадку, коли не буде місця для проведення виставкових заходів, від них доведеться відмовлятись.

 

«Нас хочуть позбавити можливості працювати на змінних виставках. Ми працюємо як для громади міста й області, так і для туристів, для тих, хто до нас приїжджає. При позбавленні нас третього поверху фактично одна із форм діяльності музею припиниться. Такими темпами, думаю, музей виживуть повністю», - констатує Ярослав Штиркало.

 

 

На підтвердження серйозності намірів 27 липня цього року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав до Господарського суду про спонукання до укладення угоди про внесення змін до «Договору безоплатного користування (позички)».

 

У позові виконком посилається на необхідність використання частин нежитлових приміщень будівлі у цілях облаштування, обслуговування і підтримання в належному стані оглядового майданчика, а також забезпечення належного функціонування послуги з державної реєстрації шлюбу «Шлюб за добу».

 

Варто нагадати, Івано-Франківськ цього року приєднався до пілотного проекту Міністерства юстиції "Шлюб за добу". Перший такий експрес-шлюб відбувся 14 лютого саме у приміщенні міської Ратуші. Тоді на церемонію завітав і міський голова Руслан Марцінків. Однак, урочиста церемонія проводилась на другому поверсі Краєзнавчого музею. Та й за рішенням того ж виконавчого комітету такі церемонії можна проводити ще в Івано-Франківській обласній філармонії та Івано-Франківському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка.

 

З квітня 2014 по грудень 2016 року діяв договір безоплатного користування площами (позички).

 

У 2016 році дирекція музею зверталась до міського голови щодо продовження договору на безоплатне користування приміщеннями загальною площею 2017 м2 для розташування фондових, експозиційних, виставкових, службових та виробничих залів.

 

Проте незважаючи на це 15 березня 2017 року в угоді про внесення змін до Договору безоплатного користування (позички) та в акті приймання-передачі позички площі були зменшені до 1783,93 м2.

 

У зв’язку із введенням в експлуатацію оглядового майданчика, приміщення №1, 2, 14, 16 розташовані на першому поверсі, №44 – на другому, № 56, 58 – на третьому, №61 – на четвертому та №69 – на п’ятому поверсі розділені для спільного користування.

 

У приміщенні виставкового залу №54, площею 120 м2 в запропонованій угоді від 15 березня 2017 року позичкодавець – виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, виділив музею лише 15,88 м2.

 

Як йдеться у позовній заяві, угода та акт-передачі підписані не були. Натомість Управління культури, національностей та релігій ІФ ОДА направило лист, у якому не погоджується із запропонованим примірником додаткової угоди у частині площі орендованих приміщень та пропонує залишити третій поверх у користуванні музею.

 

 

 

В Управлінні культури національностей та релігій ІФ ОДА наголошують у рішенні сесії Івано-Франківської обласної ради від 8 червня 2012 року про передачу будівлі чітко прописано, що будівля Краєзнавчого музею, пам’ятка архітектури, передається з обласної комунальної власності у міську комунальну власність за умови надання в безоплатне користування Івано-Франківському краєзнавчому музею всіх займаних ним приміщень.

 

«Відповідно до цього рішення сесії очевидно, що відносини мають розвиватися у правовому полі. Івано-Франківський міськвиконком повинен надавати ці площі обласному краєзнавчому музею, адже у ньому знаходиться повний музейний фонд колекцій – це державний музейний фонд, а не якась приватна колекція», - наголошує керівник Управління культури національностей та релігій ІФ ОДА Володимир Федорак.

 


(акт прийняття-передачі)

 

Чиновник зауважує, що музей ціннісний, як для міста, так і для області. Відтак, каже Федорак, проводитимуться перемовини між представниками ОДА та Івано-Франківським міськвиконкомом. Якщо не буде відповідного розуміння в цьому контексті, констатує чиновник, питання доведеться вирішувати у суді.

 

За словами Володимира Федорака, додаткова угода, яку пропонував Івано-Франківський виконавчий комітет музею щодо передачі третього поверху, «не робить йому честі».

 

«Потрібно діяти згідно Закону. Припустимо у колізії, коли мерія має свої плани, в такому випадку має бути надана абсолютно рівнозначна площа, куди музей може перейти. Але таких варіантів, наскільки мені відомо, немає. Позиція обласної адміністрації абсолютно на стороні Краєзнавчого музею. Очевидно юристи Управління культури відстоюватимуть її у суді», - зазначає Володимир Федорак.

 

Чиновник додає, керівництво міста жодних попередніх узгоджень з Управлінням культури ІФ ОДА щодо передачі третього поверху музею не проводило: не було ні телефонних, ні усних, ні письмових звернень. Така позиція, зізнається Федорак, виглядає дивною та недержавницькою.

 

В Управлінні культури констатують - це неприємний інцидент.

 

Також додає Володимир Федорак, раніше, коли йшла мова про облаштування оглядового майданчика відбулась серія нарад, тоді міський голова Руслан Марцінків особисто телефонував. На спільній зустрічі мера та директора музею обговорювалось це питання. В ситуації з третім поверхом Ратуші нічого такого не було.

 

Щодо проведень у приміщенні Ратуші «Шлюбів за добу» є взаємні домовленості з директором музею Ярославом Штиркалом.

 

Володимир Федорак відмітив, в управлінні працюють над модернізацію музею, пишуться бізнес-плани, міжнародні проекти, щоб вишукувати кошти для його розвитку.

 

За його словами музей, як у 2012 році, так і зараз працює для потреб громадян області та Івано-Франківська і туристів, котрі приїжджають у край.

 

Вочевидь крапку в цій справі ставитиме суд. Слухання в Господарському суді Івано-Франківської області за позовом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відбудеться уже 22 серпня, о 10.00.

 

Олена Британська


Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1949
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

944
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

965
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2071
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3555
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2486 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

791

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

698

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

658

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

673
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10331
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1176
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5263
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

995
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2798
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1174
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

387
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

705
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

607
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

654
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

1004 2