Високогірний спецназ. Як працюють рятувальники в Карпатах (відео)

 

 

На Прикарпатті, на горі Піп Іван, розташований єдиний гірський пошуково-рятувальний пост, створений у колишній польській обсерваторії, яку називають «Білий Слон».

 

Про це йдеться у сюжеті програми «Перші про головне. Деталі» на каналі ZIK.

 

Рятувальники, які живуть на висоті дві тисячі метрів у спартанських умовах, єдині, на яких можна сподіватися, якщо заблукав у горах.



На вершині гори Піп Іван ще у 1937 році звели метеорологічну обсерваторію, яку назвали «Білий Слон». А з початком Другої світової роботу тут призупинили. Донедавна ці стіни були лише тимчасовим притулком для туристів. А з минулого року рятувальники постійно там чергують та за кошти меценатів її відновлюють. Найкоротший шлях, який веде до гори Піп Іван, – Чорногорський – для звичайного туриста може зайняти 6 годин. І такий же шлях щоразу долають рятувальники, аби потрапити на роботу.



Для Ярослава та Василя обсерваторія більше, ніж туристична прикраса. Вони – рятувальники єдиного в Україні карпатського гірського рятувального загону.

 

Їх команда – десятеро відчайдухів, які піднімаються на вершину майже на тиждень. Працюють по двоє людей на зміну. Десять днів відпочивають – і знову нагору.

 

Удвох вони відповідають за чималий шматок українських Карпат і знають тут ледь не кожну стежину. Їх основна робота – допомагати туристам. Жартують, що найчастіше доводиться рятувати людей від самих себе.



«Деякі туристи взимку піднімаються на гору у кросівках, і треба таких відчайдухів відігрівати, бо можуть замерзнути», – розповів рятувальник Ярослав Коваль.



Та найчастіше, кажуть, буває не до сміху. Часто люди, які не знають доріг, самотужки не можуть потрапити у призначене місце і тоді рятувальники змушені шукати їх за тими орієнтирами, які повідомляють у ДСНС.



«Таке трапляється, бо люди не мають навігаторів. Мобільного зв’язку тут майже ніде немає, а якщо знайдеться сигнал, то телефони можуть помилитися з координатами на 100 метрів. Тому ми розраховуємо лише на власний досвід», – прокоментував рятувальник  Ярослав Коваль.



Колеги з Польщі надали рятувальникам необхідне спорядження та медичні рюкзаки. Жодної техніки – квадроциклів, вертольотів – у рятувальників немає. Окрім патрулювання та надання допомоги туристам вони відбудовують стару обсерваторію.



Журналістам відкрили зачинені для інших двері колишньої наукової перлини Карпат. Туристів тепер сюди самих не пускають, щоб не залишали багато сміття і не нищили будівлю.



Чорногірському гірському пошуковому посту у липні виповниться рік. Досі вони працювали тут у тестовому режимі на волонтерських засадах. І більше часу приділяли саме відновленню історичної будівлі.



Зараз вони офіційно є рятувальниками. Зарплатню отримують у межах 4-5 тисяч гривень на місяць. Зі спорядженням та матеріалами для відновлення обсерваторії допомагають благодійники з Польщі.



Хлопці кажуть, що двері до їх команди завжди відчинені, головне мати досвід та навички рятувальника. А туристів просять не йти в походи без досвідчених інструкторів.

 


19.06.2017 1003 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1181
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2508
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2105
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2158
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6523 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2446 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

330

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1138

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1271

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1390
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

266
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

580
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2056
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26505
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

546
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10454 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8004
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

529
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

397
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

540
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

618
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1575