Гірські школи на Прикарпатті потребують суттєвої фінансової підтримки держави

 

 

Проживання в умовах рідкорозселеності, значної віддаленості осель від шкіл, ланшафтно-природні особливості гір неминуче відбиваються на роботі гірських навчальних закладів.

 

Для належного функціонування гірські школи на Прикарпатті потребують значної фінансової підтримки держави.

 

Про це йшлося сьогодні на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти в Івано-Франківській ОДА, де обговорили гірські загальноосвітні школи, їх стан і перспективи розвитку, закон «Про базову освіту» та проект рішення комітету Верховної Ради «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)».

 

Заступник голови комітету Олександр Співаковський повідомив, що з вересня у Верховній Раді прийматимуть ряд законів, які мають закріплювати освітянську політику.

 

Наголосив на необхідності не закривати школи у гірських місцевостях, а сприяти їх розвитку. Таких шкіл на Прикарпатті налічується 275.

 

Участь у засіданні взяли представники департаменту освіти, очільники навчальних закладів на Прикарпатті, керівники відділів освіти. Начальник відділу освіти Космацької ОТГ, депутат сільської ради ОТГ від партії «ВОЛЯ» Дмитро Кіращук відзначає, що в сучасних умовах гірські школи змушені просто виживати, об’єднані територіальні громади не в змозі без підтримки держави самотужки фінансувати освітню, а також медичну галузі.

 

«Держава виділятиме субвенції тільки на заробітні плати педагогічним працівникам. Оплата праці технічних працівників та комунальних послуг стає ношею бюджету ОТГ. Ці витрати у Космацькій ОТГ цього року становлять близько 6 млн грн на освітні і медичні заклади. Якщо ОТГ не буде в змозі виділити ці кошти, постане питання про скорочення працівників. Чомусь віддалені гірські села завжди були обділені фінансуванням з боку держави, і зараз громади, об’єднавшись, не маючи належної фінансової бази залишаються сам на сам зі своїми проблемами», - каже Кіращук.

 

Він акцентує, що спроможність наповнювати бюджет ОТГ у гірських місцевостях значно відрізняється від рівнинних, в першу чергу через відсутність належної інфраструктури.

 

«Основним наповнювачем бюджету Космацької ОТГ є податки, можна було б отримувати значні надходження від зеленого туризму, але для цього необхідні якісно відремонтовані дороги. Крім того, з 2018 року ОТГ отримуватимуть 2% ренти від видобутку нафти і газу. На території нашої ОТГ є надра, але їх ніхто не розробляє. Треба вкладати кошти у розвиток різних інфраструктурних об’єктів, створювати підприємства, щоб бюджет був спроможним самотужки утримувати освітні заклади».

 

Дмитро Кіращук звернув увагу і на проблему добирання дітей до шкіл у гірських місцевостях, які породжує віддаленість осель від шкіл та відсутність належного дорожнього покриття.

 

«На рівнинній території довіз учнів можна організувати. Але через жахливі дороги і рельєфні особливості у гірських місцевостях це вкрай складно. У Космацькій ОТГ діти пішки ходять щонайменше 3 км в одну сторону, ще з портфелем, що в середньому важить 4 кг. До Великороженської школи, яка знаходиться на висоті понад 6 тис 700 метрів, діти змушені йти 7 км, можуть ходити у Білоберізьку – туди дорога становить 12 км! - наголосив Кіращук. – Тому вкрай важливо зберегти гірські навчальні заклади та максимально сприяти їх розвитку»


15.06.2017 655 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1980
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1872
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1866
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5546 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2162 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1521

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

753

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

819

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1019

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1011
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1779
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3690
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10270
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26161
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10196 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7723
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

910
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

229
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

273
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

393
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1291
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

894