Що робити мамі, коли у дитини гіпертермія

 

 

Кожному з нас довелося відчути на собі підвищення температури при певній хворобі. Ми чудово знаємо, якою неприємною, а інколи і небезпечною буває висока температура тіла. Особливо це є небезпечним для дітей.

 

Адже, саме у зв’язку з віковими особливостями терморегуляції у дитячому віці значно частіше, ніж у дорослих, спостерігається лихоманка та виникають судоми, непритомність і інші небезпечні стани.

 

Лихоманка дуже часто стає приводом до виклику лікаря. Однак, деякі батьки вже при незначному підвищенні температури у дитини починають панікувати, діставати всі наявні вдома сиропи, обтирати її оцтовим розчином або кутати у ковдри. Тому потрібно зазначити, що:

  • нормальна температура дитини коливається протягом доби на 0,5°С, у деяких дітей на 1°С з підвищенням на вечір;
  • у пахвовій ямці нормальні коливання температури тіла складають 36,5-37,5°С;
  • максимальна добова ректальна температура досягає, в середньому, 37,6°С, перевищуючи 37,8°С у половини дітей;
  • аксилярна (або пахова) температура нижча за ректальну приблизно на 0,5-0,6°С.    

      

Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка призводить до мобілізації його захисних сил. Вона здатна посилювати імунну відповідь організму, стимулювати сам імунітет. Температура тіла, яка досягає цифр понад 38,0-38,5°С і більше, сприяє загибелі багатьох патогенних мікроорганізмів. Але варто пам’ятати про те, що адаптивну роль лихоманка має тільки до певної межі. І ця межа в кожного своя, оскільки вона залежить від особливостей організму.

      

Які ж причини гіпертермії?

  1. Патології механізмів терморегуляції, в тому числі ендокринні порушення, порушення тепловіддачі випаровуванням.
  2. Центральний збій механізмів терморегуляції (інтоксикація, коматозні стани, наркоз).
  3. Гострі інфекційні захворювання
  4. У дітей першого року життя: перегрів, транзиторна гіпертермія, стоматит, омфаліт, травми, зневоднення, недостатнє розведення сухих сумішей, перегодовування білковою їжею на фоні недостатнього прийому рідини, реакція на профілактичні щеплення, прорізування зубів, гіпервітаміноз Д, дисбактеріоз.
  5. У дітей після року: гіпертермія алергічного походження, нецукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини, на фоні прийому деяких медикаментів і ін.

    

Симптоми гіпертермії

Розрізняють кілька варіантів гіпертермії:

  1. «Рожева». При цьому типі гіпертермії шкірні покриви рожеві, вологі, гарячі на дотик, кінцівки теплі, пришвидшене серцебиття, поведінка дитини звичайна. Така лихоманка не потребує термінового лікарського втручання.
  2. «Біла». При цьому варіанті шкіра бліда, «мармурова», з синюшним відтінком нігтів та губ, кінцівки холодні, задишка, дитина млява, апатична. Якщо такий стан не лікувати, то він перейде у гіпертермічний синдром.
  3. Гіпертермічний синдром – це ускладнений варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується  розладами обміну речовин і порушенням роботи внутрішніх органів.

    

Лікування гіпертермії.

При «рожевій» гіпертермії рекомендовано:

-          Дитину розкрити, максимально роздягнути, забезпечити доступ свіжого повітря;

-          Тепле пиття у великій кількості – на 0,5-1л більше добової норми рідини;

-          Фізичні методи охолодження: прохолодна волога пов’язка на чоло, холод на ділянку великих судин і т.д.

-       Жарознижуючі препарати – парацетамол, ібупрофен доцільно давати дітям при 38°С, якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання.

      

При «білій» гіпертермії рекомендовано одночасно із жарознижуючими препаратами застосовувати судинорозширюючі препарати. Це може бути парацетамол і папаверин, ібупрофен і но-шпа і т.д. Після відновлення мікроциркуляції рекомендовано застосовувати фізичні методи охолодження тіла.

 

Отже, якщо у дитини піднялася температура тіла до 38°С або більше, то її потрібно знижувати. Перш за все потрібно дитину звільнити від одягу та застосовувати фізичні методи охолодження, також можна дати жарознижувальні препарати. І, насамперед, батьки повинні розуміти, що при підвищенні температури тіла у дитини обов’язково потрібно звернутися до лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря та встановленні причини підвищення температури тіла можна попередити безліч ускладнень.

 

Ольга Луговська

сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(050) 3 777 299, (067) 3 777 299


11.06.2017 6042 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

581
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1772 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1095 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

528
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6875 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11330 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

305

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1037

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1090

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

249
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1051
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

819
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

693
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2917
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4415
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18410
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

272
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

329
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

639
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

740