В Івано-Франківську відкрили пам'ятну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику (фото)

 

 

 

Сьогодні, 18 травня, на фасаді будинку на вулиці Низова,2 відкрили анотаційну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику.

 

Директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега зауважив, цьогоріч Віктору Мельнику виповнилося би 60-ть років.

 

"Він зробив величезний вклад в дослідження сакрального мистецтва. Його наукова робота дістала схвалення усіх фахівців України. Це робота, яку до нього ніхто не зробив. Ця людина посвятила своє життя дослідженню сакрального мистецтва Галичини", - зазначив М. Дейнега.

 

Віктор Мельник був натхненником численних пошукових експедицій. Займався не лише сакральною тематикою, він був обізнаний і в сучасному мистецтві. У пам'яті співробітників Віктор Мельник залишився принциповою людиною, яка любила мистецтво понад усе.
 
 
"Саме ці дошки дають можливість зберегти пам'ять про великих постатей ", - зазначив міський голова Руслан Марцінків.
 

20 червня 2005 року відійшов у вічність мистецтвознавець, багатолітній завідувач відділу образотворчого мистецтва Івано-Франківського художнього музею (тепер – Музею мистецтв Прикарпаття), дослідник Святодухівської церкви у Рогатині Віктор Іванович Мельник.

 

Довідково:

Віктор Мельник народився 27 квітня 1957 р. у місті Коростень Житомирської області. У 1982 р. закінчив Київський державний художній інститут і як молодий спеціаліст-мистецтвознавець був направлений на роботу до новоствореного Івано-Франківського художнього музею. Спочатку перебував на посаді молодшого, потім старшого наукового співробітника, тривалий час очолював відділ образотворчого мистецтва. Пропрацював у музеї майже 23 роки. Був невтомним у праці. Підготував понад 90 статей до різних часописів, каталогів, буклетів, анотацій до експозицій і виставок. Є автором двох книг. Упродовж 1983–1987 рр. брав активну участь у низці наукових експедицій з метою пошуку цінних зразків історії та культури на так званих «складах культового майна» (вони існували й у кількох селах нашого району). Наступним важливим кроком було наукове опрацювання цих речей, над цим Віктор Мельник наполегливо працював і незабаром став добрим фахівцем з мистецтва Прикарпаття.


У 1983 р. філією ІФХМ стала церква Зішестя Святого Духа у Рогатині. Саме з рогатинською пам’яткою пов’язана значна частина наукової діяльності Віктора Мельника. Він вивчав її не один рік, навіть деякий час мешкав у Рогатині. Результати досліджень зібрав в альбомі «Церква Святого Духа в Рогатині», що вийшов друком у 1991 р. в київському видавництві «Мистецтво» (серія «Пам’ятки історії та культури України») тиражем 16 тисяч примірників. Поява цієї книги стала вагомим явищем у культурному житті міста. Вона була одночасно і науковим виданням, рецензентом якого виступив Володимир Александрович, й путівником для поціновувачів старовини та пересічних громадян. Ця книга є настільною для працівників філії Музею мистецтв Прикарпаття у Рогатині, за що авторові особлива подяка.


Невелика текстова частина (близько 16 сторінок) складається зі вступу та чотирьох розділів, де коротко переказано історію Рогатина, подано інформацію про церкву Святого Духа, її минуле, архітектуру, іконостас, а також про художнє життя міста у XVІ–XVІІ століттях, коли були створені найвеличніші рогатинські пам’ятки. Альбом має об’ємну ілюстративну частину, що уміщує 115 репродукцій, 68 з яких презентують іконостас Святодухівської церкви. Автор вважав, що вивчення цього іконостаса, особливо актуальне у контексті розвитку європейського мистецтва та культури XVІ–XVІІ століть. У книзі «Церква Святого Духа в Рогатині» він зумів показати усе те найкраще, чим пишається Рогатинщина.


Наступна книга Віктора Мельника – путівник-каталог «Сакральне мистецтво Галичини XV–XX століть в експозиції Івано-Франківського художнього музею» – вийшла у 2007 р. Чимало уваги у ній присвячено експонатам, що походять з Рогатинщини і є окрасою музейної збірки, а також Святодухівській церкві та її іконостасові.

 


18.05.2017 662 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1240
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2545
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2122
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2177
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6569 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2462 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

352

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1155

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1295

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1416
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

290
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

593
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2073
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26524
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

560
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10474 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8021
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

548
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

413
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

554
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

630
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1595