Прикарпатські депутати звернулися до Президента та ВРУ аби не допустити екологічної катастрофи на Калущині (фото+відео)

 

 

 

На сесії Івано-Франківської обласної ради, яка триває в місті Калуш, депутати розглянули проект звернення обласної ради щодо проведення комплексу робіт для недопущення екологічної катастрофи на території Калуського району.

 

На час виробничої діяльності підприємств у межах Калуського промислового вузла сформувалася складна геотехногенна система.

 

В Калуші та на прилеглих територіях Калуського району активно розвивалася значна кількість підприємств різного профілю. Зокрема, експлуатувались три підземні солевидобувні рудники, єдиний у світовій практиці Домбровський кар'єр з відкритою розробкою покладів полімінеральних солей та супутніми йому відвалами розкривних порід.

 

На базі цієї місцевої сировини працював хімічний переробний комплекс з хвостовим господарством та магнієвий завод. Крім цього був побудований хімзавод з комплексом різнопрофільних виробництв, розвивалися промислові об'єкти нафтохімічного профілю та енергетики.

 

Указом Президента України від 10.02.2010 No 145 «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка - Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.

 

Проте, за словами заступника начальника управління екології та природних ресурсів Андрія Пліхтяка більшість природоохоронних заходів не виконано.

 

«На даний час площа Домбровського кар’єру близько 360 гектарів. На сьогодні руйнуються борти кар’єру по всьому його периметру, особливо зсувні процеси активізовані на північному боці», - зазначив Пліхтяк.

 

За словами чиновника, коли рівень ґрунтових вод піднімається, зростає ризик екологічної катастрофи у басейні Дністра через хвостосховище поблизу Калуша.

 

Крім цього є небезпека просідання ґрунту під житловими будинками Калуша, сіл Кропивник та Сівка-Калуська.

 

За словами Пліхтяка, в результатті негативного впливу засолення становить близько тисячі гектарів. В результаті видобутку калійних руд утворились провальні воронки, які розширюються та збільшуються.

 

Утворюються вони зазвичай біля житлових споруд, що несе небезпеку.

 

 

Для вжиття невідкладних заходів з недопущення екологічної катастрофи у зверненні до центральної влади облрада просить:

 

 

"Розсіювання солей відбувається вже протягом 50 років. Безповоротно втікає цінна сировина, яка важкою працею була видобута, а тепер вона забруднює навколишнє середовище. Зараз може бути використано 15%, хоча мало б бути навпаки 15% мало б залишатись відходів. Фактично, ми є заручниками проблеми, коли зруйнувалась радянська економіка і не виникло іншої. Ці наслідки, які ми зараз спостерігаємо будуть тривати ще довго", - розповів геолог Юрій Садовий.

 

 

 

Як відмітив нардеп Віктор Шевченко, хотілося би почути чи розроблений конкретний проект дій.

 

"Ми знаємо, що є ця катастрофа. Тому, якщо щось розроблено, є якийсь проект, давайте його реалізовувати, якщо ні - давайте швидко робити. Я готовий допомагати", - звернувся нардеп до геолога.

 

"Я, як депутат Верховної Ради гарантую, що буду робити все, що від мене залежне. Але давайте перейдемо до конкретних дій. Я не хочу бути статистом смертей в області", - додав В.Шевченко.

 

Депутат облради Роман Ткач звернув увагу, що звернення облради неповне, адже конкретних кроків у ньому не описано.

 

"Є програма міської ради, на яку потрібно 2,7 млн. А ми у нашому зверненні пишемо про створення комісії. Нам не треба проводити науковий моніторинг, бо те, що ми вже бачили - достатньо. Уявіть собі на секунду, що виділили гроші, але це не вирішення проблем", - зазначив депутат Роман Ткач.

 

"Вибачте, але це нагадує комсомольську показуху. Вирішення проблем Домбровського кар’єру тягнеться 15 років", - зазначила депутат Ольга Галабала.

 

"З 2010 року виділялись мільйони, мільярди гривень, які мали вирішувати ці проблеми. Питання де результати, де кримінальні справи, чому ті люди, які мали займатись цим - не покарані? Давайте будемо про це говорити. За вашого головування було виділено близько 2 млн на дослідження. І зараз знову кажуть, що потрібні на це ж гроші. Я розумію, що вам це чути неприємно, але ми вже 15 років топчемось на місці. Село Кропивник просить виділити з 2010 року кошти на генплан. Чому ми на сесії у Матеївцях з голосу винесли питання і виділили 500 тис грн. на клуб. Я пропоную виділити на цій сесії 1 млн грн. І звертаюсь до прокурора області, який тут присутній звернути увагу на те, щоб були притягнені до відповідальності", - Галабала.

 

Втім, Олександр Сич зазначив, що кошти з вільного залишку виділяються за підписом двох голів, це окрема процедура, яка на сесії не вирішиться.

 

"Ми повинні забрати політику з цього питання. Погоджуюсь з Ольгою Галабалою про кримінальну відповідальність за 1,2 мільярди, та цим займається прокуратура. Та це звернення необхідно, це питання має звучати на рівні держави, це спільна позиція №1", - звернувся голова ІФ ОДА.

 

Депутати також пропонують пришвидшити процедуру санації ВАТ "Оріана". Крім того пропонують звернутись за інформацією щодо використання коштів, які виділялись фірмі на утилізацію гексахлорбензолу. Мова йде про розслідування розтрати 1,2 млн виділених з держбюджету.

 

За звернення проголосували 69 обранців.

 

 

Читайте також:

В Калуші розпочалася "екологічна сесія" Івано-Франківської облради (фото)

Депутатів Івано-Франківської облради звозили на Домбровський кар'єр (фото+відео)

Депутати Івано-Франківської облради зібрались на "екологічну сесію" в Калуші (фоторепортаж)


12.05.2017 860 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2103
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

982
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

978
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2112
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3581
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2505 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

813

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

713

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

674

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

679
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10343
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1189
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5290
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1018
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2819
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1187
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

411
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

249 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

719
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

616
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

663