Прикарпатські депутати звернулися до Президента та ВРУ аби не допустити екологічної катастрофи на Калущині (фото+відео)

 

 

 

На сесії Івано-Франківської обласної ради, яка триває в місті Калуш, депутати розглянули проект звернення обласної ради щодо проведення комплексу робіт для недопущення екологічної катастрофи на території Калуського району.

 

На час виробничої діяльності підприємств у межах Калуського промислового вузла сформувалася складна геотехногенна система.

 

В Калуші та на прилеглих територіях Калуського району активно розвивалася значна кількість підприємств різного профілю. Зокрема, експлуатувались три підземні солевидобувні рудники, єдиний у світовій практиці Домбровський кар'єр з відкритою розробкою покладів полімінеральних солей та супутніми йому відвалами розкривних порід.

 

На базі цієї місцевої сировини працював хімічний переробний комплекс з хвостовим господарством та магнієвий завод. Крім цього був побудований хімзавод з комплексом різнопрофільних виробництв, розвивалися промислові об'єкти нафтохімічного профілю та енергетики.

 

Указом Президента України від 10.02.2010 No 145 «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка - Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.

 

Проте, за словами заступника начальника управління екології та природних ресурсів Андрія Пліхтяка більшість природоохоронних заходів не виконано.

 

«На даний час площа Домбровського кар’єру близько 360 гектарів. На сьогодні руйнуються борти кар’єру по всьому його периметру, особливо зсувні процеси активізовані на північному боці», - зазначив Пліхтяк.

 

За словами чиновника, коли рівень ґрунтових вод піднімається, зростає ризик екологічної катастрофи у басейні Дністра через хвостосховище поблизу Калуша.

 

Крім цього є небезпека просідання ґрунту під житловими будинками Калуша, сіл Кропивник та Сівка-Калуська.

 

За словами Пліхтяка, в результатті негативного впливу засолення становить близько тисячі гектарів. В результаті видобутку калійних руд утворились провальні воронки, які розширюються та збільшуються.

 

Утворюються вони зазвичай біля житлових споруд, що несе небезпеку.

 

 

Для вжиття невідкладних заходів з недопущення екологічної катастрофи у зверненні до центральної влади облрада просить:

 

 

"Розсіювання солей відбувається вже протягом 50 років. Безповоротно втікає цінна сировина, яка важкою працею була видобута, а тепер вона забруднює навколишнє середовище. Зараз може бути використано 15%, хоча мало б бути навпаки 15% мало б залишатись відходів. Фактично, ми є заручниками проблеми, коли зруйнувалась радянська економіка і не виникло іншої. Ці наслідки, які ми зараз спостерігаємо будуть тривати ще довго", - розповів геолог Юрій Садовий.

 

 

 

Як відмітив нардеп Віктор Шевченко, хотілося би почути чи розроблений конкретний проект дій.

 

"Ми знаємо, що є ця катастрофа. Тому, якщо щось розроблено, є якийсь проект, давайте його реалізовувати, якщо ні - давайте швидко робити. Я готовий допомагати", - звернувся нардеп до геолога.

 

"Я, як депутат Верховної Ради гарантую, що буду робити все, що від мене залежне. Але давайте перейдемо до конкретних дій. Я не хочу бути статистом смертей в області", - додав В.Шевченко.

 

Депутат облради Роман Ткач звернув увагу, що звернення облради неповне, адже конкретних кроків у ньому не описано.

 

"Є програма міської ради, на яку потрібно 2,7 млн. А ми у нашому зверненні пишемо про створення комісії. Нам не треба проводити науковий моніторинг, бо те, що ми вже бачили - достатньо. Уявіть собі на секунду, що виділили гроші, але це не вирішення проблем", - зазначив депутат Роман Ткач.

 

"Вибачте, але це нагадує комсомольську показуху. Вирішення проблем Домбровського кар’єру тягнеться 15 років", - зазначила депутат Ольга Галабала.

 

"З 2010 року виділялись мільйони, мільярди гривень, які мали вирішувати ці проблеми. Питання де результати, де кримінальні справи, чому ті люди, які мали займатись цим - не покарані? Давайте будемо про це говорити. За вашого головування було виділено близько 2 млн на дослідження. І зараз знову кажуть, що потрібні на це ж гроші. Я розумію, що вам це чути неприємно, але ми вже 15 років топчемось на місці. Село Кропивник просить виділити з 2010 року кошти на генплан. Чому ми на сесії у Матеївцях з голосу винесли питання і виділили 500 тис грн. на клуб. Я пропоную виділити на цій сесії 1 млн грн. І звертаюсь до прокурора області, який тут присутній звернути увагу на те, щоб були притягнені до відповідальності", - Галабала.

 

Втім, Олександр Сич зазначив, що кошти з вільного залишку виділяються за підписом двох голів, це окрема процедура, яка на сесії не вирішиться.

 

"Ми повинні забрати політику з цього питання. Погоджуюсь з Ольгою Галабалою про кримінальну відповідальність за 1,2 мільярди, та цим займається прокуратура. Та це звернення необхідно, це питання має звучати на рівні держави, це спільна позиція №1", - звернувся голова ІФ ОДА.

 

Депутати також пропонують пришвидшити процедуру санації ВАТ "Оріана". Крім того пропонують звернутись за інформацією щодо використання коштів, які виділялись фірмі на утилізацію гексахлорбензолу. Мова йде про розслідування розтрати 1,2 млн виділених з держбюджету.

 

За звернення проголосували 69 обранців.

 

 

Читайте також:

В Калуші розпочалася "екологічна сесія" Івано-Франківської облради (фото)

Депутатів Івано-Франківської облради звозили на Домбровський кар'єр (фото+відео)

Депутати Івано-Франківської облради зібрались на "екологічну сесію" в Калуші (фоторепортаж)


12.05.2017 793 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

251
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

516
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1617
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2876
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2410
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2395

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

386

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

555

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1401

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1483
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

517
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

375
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

755
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

121
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

255
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26863
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

716
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

271
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

277
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

598
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

890
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

803