Повернення до Середньовіччя: У Франківську релігійники міркували чи бути "Вежі часу"

 

 

Організатори Міжнародного фестивалю «Свято ковалів» зустрілися з представниками релігійних організацій, які звинуватили їх у пропаганді «відверто антихристиянських, магічних, окультних ідей».
 
 
Зустріч відбулась у кабінеті Богдана Білика, заступника міського голови Івано-Франківська. За ініціативи одного зі священників зустріч розпочали молитвою, пише Репортер.
 

«Завдяки Святу ковалів Івано-Франківськ входить до кола європейських міст ковальського мистецтва, – каже заступник міського голови Богдан Білик. – Цього року до міського голови надійшло понад 20 звернень від релігійних громад, які побачили у девізі «Час на нашому боці» ознаки окультизму. Тож ми сьогодні маємо домовитися, щоб провести цьогоріч фестиваль на високому рівні».

 

Щороку запрошені ковалі кують спільну скульптуру на задану тему. І всі ці роботи прикрашають вулиці Івано-Франківська. Кілька елементів цього року встановлять біля кінотеатру «Люм’єр», а згодом влада міста планує навіть створити ковальський простір.

 

З 12 країн до Франківська на фестиваль приїдуть понад 200 учасників.

 

«Ми вдячні, що ви підняли це питання. Коли ми взяли за основу казку Наталії Щерби про час, то не вбачали в цьому ніяких окультних підтекстів, – каже співорганізатор фестивалю Сергій Полуботько. – Ми не можемо передбачити, які саме елементи за цією тематикою створять ковалі. Так і "Дерево щастя" можна трактувати, як щось окультне. Але у нас завжди проходить відбір робіт з точки зору ремесла. До нас приїжджають учасники з різними віросповіданнями, і ми ніколи не ліземо їм в душу. Ми безумовно надалі будемо більш прискіпливими. Але головна наша мета – творити скульптури якісно, з любов’ю та добром».

 

«Не ми зібрали людей, – говорить співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк. – Казка ніколи не може бути поганою для християн жодної країни. І дух і позитив фестивалю в тому, що ковалі спільно творять скульптуру. Питання символізму потребує симпозіуму релігієзнавців. А ті ярлики, які повісили на нас, – несправедливі».

 

Отець Олег Каськів, представник стурбованих релігійних громад, каже, що проти “Свята ковалів” не має нічого проти, адже фестиваль є окрасою, міста.

 

«Ніхто не проти встановлення годинника. Але є моменти, на які ми маємо іншу думку. Я б казав, хай ковалі працюють. А ми зберемося ще раз і подивимося, що вони створили. Не треба впливати на творчість, але готові елементи треба буде ще обговорити», – сказав він.

 

Письменник Любомир Стринаглюк додає, що до нього зверталися, як до знавця символіки.

 

«Ніхто не мав наміру вішати ярлики чи обмежувати свободу творчості, – каже Любомир Стринаглюк. Питань, до Полуботька чи Вінтоняка немає, більше питань до письменниці. Наталя Щерба у 2008 році написала романи «Бути відьмою» і «Відьмин хрест». У цих книжках героїня – прикарпатська дівчина, яка стає відьмою, а на послугах у неї – чортик. У неї жанр не казки, а фентезі – тут немає чіткого розділу на позитивних і негативних героїв».

 

Стринаглюк додає, що Щерба наголошувала про те, що ковалі створять магічні символи.

 

«Щерба згадує дух часу, який посилиться у часовій вежі. А дух часу за міфологією, Хронос, пожирає своїх дітей. Є питання, чому висота вежі буде саме 6 метрів, а годинників – три. Чому замість цифр на годиннику будуть магічні символи. Треба ще поспілкуватися зі Щербою, чому вона пише про такі речі», – говорить письменник.

 

Б.Білик вкотре попросив відділити магію від свята і не змішувати все в одне.

 

«Це не повноваження влади – обговорювати творчість письменників», – сказав він.

 

Слово взяла Марія Ільків, директор школи-садка імені Софії Русової.

 

«Ми будемо протестувати проти цього, і не боїмося, – каже Ільків. – Бог нам дав церкву. Забудьте про цей захід, якщо хочете спокою. Поміняємо пам’ятник страченим, Шевченку. І це зупинимо».

 

«Кожна людина має право робити те, що хоче, – каже отець Порфирій Шумило. – Але ворожіння і все негативне від інших народів брати не можна. Не наслідуйте це, бо прийде велике покарання – війна, голод. Ворожбитство зараз дуже поширене, люди йдуть до них і гинуть. Треба подивитися, до чого схилятимуть ці дії, і чи потрібно це нам. Відьомські практики приведуть покарання. Якщо хтось з ковалів до нас не приїде, то приїдуть інші, які принесуть світло. Інакше зло прийде до нас».

 

Б. Білик на це попросив не розвивати тематику окультизму і відьомства.

 

«Ковалі куватимуть лише позитив. Прошу пропонувати, якими мають бути елементи», – сказав він.

 

Єпископ Церкви віри Євангельської Юрій Веремій додає, що всі застереження – на добро.

 

«Зайдіть в психлікарню і подивіться скільки там людей, – говорить Веремій. – І причина різна. Хай буде вежа. Поставте на неї Біблію, 10 заповідей. Подивіться скільки навколо церков, ми християнське місто».

«Свято ковалів не має стосунку до відьмацтва, це мистецький захід, – підсумував Білик. – За ці роки вже, багато для церков зробив. Не розумію, для чого ви чіпаєте фестиваль до окультизму. Свято ковалів усі роки відбирає роботи за естетичністю і хистом. А книжка чи письменниця Щерба тут ні до чого».


04.05.2017 942 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

874
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

675
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1787
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3115
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2500
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2484

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

137

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

672

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

639

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1510
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

262
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

607
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

568
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

270
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

334
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26973
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

793
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19625
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

366
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

354
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

680
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1176 1