Майже третина нафтових та газовидобувних компаній на Прикарпатті працюють "в тіні"

 

 

"Ініціатива прозорості нафтовидобувних галузей в Україні" представила річний звіт та підсумувала роботу видобувних компаній з нафти і газу на Прикарпатті.

 

Директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор Івано-Франківського університету нафти й газу Максим Карпаш представив звіт Ініціативи прозорості видобувних галузей, пише Фіртка з посиланням на Курс.

 

Дані проекту, які стосуються відкритості компаній, що працюють в області, свідчать про те, що на Франківщині ліцензії на видобуток нафти, газу та газового конденсату видані на 31 родовище більш як 150 компаніям. 

 

Ідея проекту прозорості, пояснив Карпаш, - звірити дані, які компанії задекларували як такі, що заплатили до державного бюджету, із тими, які державні органи отримали. Це вже другий звіт, який оприлюднює ініціатива, - на даний час вдалося проаналізувати стан галузі за 2015 рік, і в більшості дані зійшлися. Наприкінці цього року буде підготовлений звіт за 2016 рік.

 

За його словами, у звіті за 2015 рік з ініціативи представників східних та південних областей додалася аналітика видобування металевих руд і кам’яного вугілля. Оскільки в цих бюджетоформуючих галузях теж є проблеми з прозорістю і набагато більші проблеми з екологією.

 

"В нашому регіоні, - зазначив Карпаш, - є проблеми із прозорістю у заготівлі лісу, гравію, піску, щебеню. Можливо, варто також було би внести ці галузі в звіт. Однак досі ми не мали таких письмових пропозицій", - додав учасник групи з моніторингу прозорості. 

 

 

За його словами, рівень поінформованості громадян про роботу нафтогазової галузі дуже низький, хоч це безпосередньо пов'язане не лише з бюджетними надходженнями, а й передовсім із станом довкілля.

 

"У нас рівень Почекуна – не знаємо, які процеси відбуваються, відповідно не можемо приймати рішення і впливати. З іншого боку, маємо дієвий приклад США та Норвегії. У США є відомство – аналог нашої комісії по запасах. Можеш на сайті зайти на конкретну свердловину і бачиш, хто видобуває, скільки і які платежі. Маєш інформацію і відповідно контроль. Норвегія – світовий лідер з впровадження прозорості в нафтогазовидобувній галузі. У країні створили "Фонд майбутніх поколінь" - гроші, які ввони отримують від продажу сировини, скаладають у цей прямий фонд, відтак кожен громадянин може дізнатися на сайті, скільки є коштів на поточний момент, звідки вони надійшли і від яких платників. Це найвищий рівень управління нафтогазовими ресурсами, який тільки може бути", - каже Карпаш.

 

В Україні загалом і на Прикарпатті зокрема, визнає він, на сьогодні неможливо перевірити, скільки компанії видобули сировини, скільки дає кожне родовище чи свердловина: "У нас немає інструментів такої перевірки".

 

За даними моніторингу прозорості, із 150 компаній, які мають ліцензії, близько 40 видобувачів або не працюють, або не звітують про свою діяльність. Досягення проекту прозорості, вважає Максим Карпаш, це те, що в останньому звіті вперше оприлюднили список компаній, які впродовж трьох років не відреагували на роботу ініціативи і не подали документи для участі у проекті звіту.

 

"Ми склали такий собі "чорний список" – це привід для відповідних органів поцікавитися", - наголосив він.

 

Зі звіту прозорості можемо дізнатися, скільки платежів видобувний сектор кожної області вніс в скарбничку держави. Частка Івано-Франківської області складала 3,3% в 2015 році, або 2,3 млрд. грн. Основні надходження формуються від обсягу видобутку нафти і газового конденсату. 

 

Впродовж 2014-2015 років обсяги видобутку нафти і газу на Франківщині знижувалися, у 2016 році фіксується приріст. Загалом за обсягами видобутку нафти область є третьою в Україні, і п'ятою за обсягами видобутку газу.


24.04.2017 423 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1206
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2521
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2110
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2168
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6542 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2452 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

335

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1146

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1281

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1399
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

277
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

584
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2059
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26511
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

553
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10463 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8010
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

533
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

402
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

544
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

622
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1583