Чому депресія настільки небезпечна і як її подолати

 

/data/blog/129322/8550950a7bd38113a2cdb1d18759d3aa.jpg?201704091201

 

Депресія стала цього року основною темою роботи Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ). За даними цієї організації, у світі понад 300 мільйонів людей страждають депресією. А це означає, що захворювання росте за надшвидкими темпами. І займає перше місце у рейтингу втрати працездатності людей.

 

Депресію можна назвати пандемією ХХІ століття, адже це захворювання надзвичайно поширене і притаманне людям на всіх континентах.

Що таке депресія?

Депресію можна порівняти із пожежею, яка відбувається у нашій голові. Поступово вона спалює те, що раніше приносило задоволення, залишаючи тільки відчуття пустки та печалі. Вона впливає на думки, емоції, мислення і наносить шкоди буденній діяльності людини.

Депресія – це захворювання, яке характеризується постійним станом смутку і печалі. Під час цього захворювання людина втрачає інтерес до будь-якої роботи, яка зазвичай приносила задоволення, а також нездатність робити повсякденні справи. Варто наголосити на слові "постійний" (не менше двох тижнів). Оскільки просто поганий настрій один раз на місяць з вагомою чи без на то причиною не можна одразу називати депресією.

Читайте також: Які продукти згубно посилюють депресію в людей

Симптоми депресії

У людей, які страждають цим захворювання зазвичай присутні кілька з цих симптомів:

Нестача енергії – людина відчуває, що не має сили робите те, з чим раніше не було ніяких клопотів. Відчуття безсилля навіть в тих речах, які раніше приносили задоволення.

Апетит – може бути також втрата смаку. Або ж і навпаки – поїдання, «заїдання» їжею проблем. Втрата ваги чи швидке набирання маси у короткі терміни.

Труднощі зі сном – проблеми із засинанням, нічні напливи думок, що не дозволяють заснути. Раннє прокидання, що повторюється. Або ж навпаки, постійна сонливість і бажання спати протягом робочого дня.

Тривога – відчуття, що може трапитись щось погане без обгрунтованих доказів. Метушливість та надмірне занепокоєння.

Зниження концентрації та проблеми із пам’яттю. Людині все важче виконувати буденну і вже давно відому роботу, постійне відволікання і як наслідок – забудькуватість. Важко згадати, що хотів зробити і що робив перед тим. Про що був фільм, який переглянув недайно, які вказівки до роботи дав шеф. Про що щойно запитував сусід чи колега на роботі.

Нерішучість та почуття провини з відчаєм. Під час депресії спостерігається відчуття власної безпомічності, напливи думок "я нічого невартий", "я невдаха", "краще було цього не робити, і так зразу знав, що не вдасться". Можливий відчай і відчуття внутрішньої пустоти. Також думки про заподіяння собі шкоди або навіть самогубство.

Часто у людей, які страждають на депресію, є і фізичні скарги, зокрема, біль незрозумілого походження. Що в свою чергу призводить до походів до різних лікарів, значні витрати на обстеження і зовсім не потрібне лікування.

Депресія
Симптоми депресії: нестача енергії, порушення сну, тривога

Чим небезпечна депресія?

Ця підступна хвороба руйнує стосунки, перешкоджає нормально працювати і може призвести навіть до втрати роботи. Найгірше, що через депресивне мислення людина не відчуває простих, але таких потрібних радостей.

Зрештою, накопичення проблем, відсутність позитиву і підтримки з боку рідних та близьких , а також відсутність кваліфікованої допомоги може призвести до ще більшої руйнівної поведінки, а навіть і самогубства.

Депресія – не прояв слабкості

На превеликий жаль в багатьох країнах світу і, зокрема, в Україні, звернення за допомогою до психолога, психотерапевта чи психіатра розцінюється свого роду як "невдача". Що в свою чергу призводить до того, що на людину, яка страждає депресією, навішують соціальні ярлики. Часто, це пов’язано з елементарною нестачею знань.

Причини депресії

Депресія не вибирає і може "інфікувати" будь-кого. Не рідко, вона розвивається в результаті складної взаємодії кількох факторів. Для прикладу, генетичний, тобто депресія була у батька чи мами.

Часто фізичні зміни в організмі можуть супроводжуватися і психічними змінами. Медичні захворювання, такі як інсульт, інфаркт, рак, хвороба Паркінсона, і гормональні порушення можуть збільшити ризик розвитку депресії. Доволі часто в осіб, котрі хоча б раз переживали депресію, є високий ризик виникнення повторення недуги.

Також стресові події у нашому житті служать добрим грунтом для депресивного настрою. Це може бути втрата близької людини, фінансові проблеми, стосунки з коханими.

Мала кількість чи відсутність соціальної підтримки, ізоляція, алкоголь також є факторами розвитку цієї хвороби.

Захворювання не вибирає статі. Хоч за даними ВООЗ, депресія частіше спостерігається у жінок. Проте більший ризик до самоушкодження мають чоловіки.

Також вона не дивиться на вік, оскільки може розвинутись навіть у дітей.

Читайте також: Вчені знайшли ген, пов'язаний з депресією

Лікування депресії

Якщо ви помітили кілька із згадуваних вище симптомів у себе або у близьких – слід звернутись до фахівця.

Цією хворобою займаються психологи, психотерапевти і психіатри. Вони визначать ступінь захворювання і підберуть найкраще лікування депресії.

Це може бути психотерапія чи використання медикаментів, відомих як антидепресанти. Або ж поєднання цих двох способів.

В цілому світі, як і в Україні, добре зарекомендувала себе когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ). Постійно тривають дослідження цього методу. Для прикладу, за даними журналу "НЕЙРОNEWS", ризик повторного епізоду у пацієнтів, які пройшли і завершили КПТ, є дещо нижчий, ніж в осіб, що застосовували і завершили терапію антидепресантами.

Що таке КПТ?

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є одним із сучасних провідних і науково обгрунтованих видів психотерапії. Вона містить у собі поєднання когнітивної терапії та поведінкової терапії. Когніції – це те, як людина інтерпретує певні події. Тому головним залишається не те, що трапилось , а те як людина це сприймає.

Більше кількох сотень років тому філософ Епіктет описав це так: "Люди реагують не на події як такі, а на ті значення, які вони надають подіям".

Тому терапевт допомагає людині змінити когніції і як наслідок – по-іншому відчути себе. Поведінкова ж терапія показує те, що наші дії часто впливають на емоції і думки. Тому змінюючи дії, можемо також міняти думки та емоції.

Цікавим є той факт, що КПТ може бути застосована не лише у кабінеті терапевта. Її часто практикують онлайн.

Депресія
Як вийти з депресії

Що робити, якщо у вас депресія

Наводимо кілька рекомендацій ВООЗ про те, що робити, коли вам здається, що у вас депресія:

– Поділіться вашими почуттями з людиною, якій ви довіряєте. Більшість людей відчувають себе краще після розмови з кимось, хто турбується про них.

– Продовжуйте займатися тими речами, які приносили вам задоволення до хвороби.

– Уникайте самоізоляції. Залишайтеся в контакті з сім'єю і друзями.

– Регулярно займайтеся фізичними вправами, навіть якщо це невелика піша прогулянка.

– Дотримуйтеся здорового режиму харчування і сну.

– Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія і відповідним чином скоректуйте свої очікування. У такому стані у вас може не бути сил, щоб робити всі речі в тому ж обсязі, що і раніше.

– Уникайте або виключіть вживання алкоголю та утримайтеся від використання заборонених психотропних або наркотичних засобів, оскільки вони можуть лише погіршити депресію.

– Якщо у вас з'явилися думки про самогубство, негайно зверніться до будь-кого за допомогою.

Пам'ятайте: депресія піддається лікуванню. Якщо вам здається, що у вас депресія, зверніться за допомогою до фахівця. Для початку доречно звернутися до дільничного чи сімейного лікаря.

 

Автор: Катерина Катращук, 24tv.ua


12.04.2017 4153 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1085
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2453
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2079
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2123
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6428 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2409 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

284

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1104

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1135

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1345
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

224
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

555
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2016
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26460
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

515
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10417 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7955
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

500
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

362
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

513
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

586
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1533