У Франківську створюють Музей історії розвитку медицини Прикарпаття

 

/data/blog/128885/5a5d3577af57b222f6d25963a13821ec.jpg

 

Науковці Івано-Франківського медичного університету активно працюють над наповненням експозиції майбутнього музею, який планують відкрити біля кафе «Наукове» та Бастіону.

 

У медичному виші працюють над створенням першого в регіоні Музею історії розвитку медицини Прикарпаття. Які рідкісні експонати наповнять композицію, розповідають ректор ІФНМУ, професор Микола Рожко та завідувач кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я, професор Орина Децик.

 

Ми зустрілися біля морфологічного корпусу вишу і прямуємо до музейного приміщення по вул. Низова, 4, біля кафе «Наукове» та Бастіону. Стіни просторого першого поверху уже у світлих тонах. Тут експонуватимуть університецькі артефакти. Оформленням приміщення займається дизайнер Ігор Днесь. Йому вдається поєднати старовину і сучасні матеріали у вишуканий ансамбль стилю і відповідної атмосфери. Зараз тривають ремонтні роботи. На другий поверх ведуть спіральні сходи. Це теж ідея дизайнера. Тут готують зал історії медицини Прикарпаття.

 

«Я не бачив медичних музеїв, які б об’єднували Львівщину,  Слобожанщину чи Буковину. А ми якраз зробимо такі експонати, які об’єднуватимуть і університет, і Прикарпаття,» – говорить про унікальність музею Микола Рожко. Серед артефактів будуть фото, починаючи з 1945 р. (відтоді бере початок медичний виш), окрім того кафедра анатомії обіцяє передати друкарську машинку відомого анатома, лауреата премії ім. Воробйова, професора Юхима Мельмана. Також представлять дисертації прикарпатських медиків-науковців, їхні особисті речі.

 

Зараз науковці працюють над збором експонатів, – на телефонному зв’язку завідувач кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я, професор Орина Децик: «Ми набираємо матеріали. Буде представлена історія медицини нашого університету, морфологія, стоматологія та ін. Готуємо матеріали про історію Інституту, Академії, тепер університету. На другому поверсі зберемо матеріали про видатних лікарів вихідців з Прикарпаття», інформує прес-служба ІФНМУ.

 

Торкнулися теми старих будівель Івано-Франківська, наприклад, колишня аптека на Стометрівці, де колись буяло медичне життя. За перевіреними даними, раніше сюди заходив майбутній ректор ІФНМУ. На жаль, зараз ці приміщення втрачають свій первинний антураж, каже Микола Рожко: «Провокативне питання. Тут задіяні й інші сили... бізнес. Я би зберігав такі речі, тому що для теперішнього і прийдешніх поколінь це було би цікаво».

 

Окрім того, є й інші цікаві історичні об’єкти, які були б автентичним подихом у сучасному медичному світі, – підкреслює ректор ІФНМУ Микола Рожко: «Я стоматолог, і хотілося би зберегти ті перші стоматкабінети, які були. На жаль, вони були приватними, їх перебудували або знесли. Та й наші лікарні по вулицях Франка і Матейки, і Центральна міська мають велику історію. Треба, щоб вони збереглися, а бачите, у якому вони стані... Треба дуже багато зусиль прикласти, щоб вони мали сучасний вигляд».

 

Левову частину роботи планують завершити до цьогорічного осіннього сезону. Отож нога першого поціновувача минулого може переступити поріг Музею історії розвитку медицини Прикарпаття уже 1 вересня.


05.04.2017 400 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2003
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1877
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1876
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5566 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2168 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1528

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

769

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

832

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1038

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1019
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1791
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3698
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10284
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26169
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10206 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7734
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

916
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

249
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

278
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

401
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1300
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

901