Дивовижні замки Закарпаття: палац Шенборна, замки Мукачівський і Ужгородський

 

/data/blog/126033/63be0e847c9232fab9b643d9c195dda9.jpg?201702181531

 

Замки Закарпаття — неймовірної краси і значної історичної цінності архітектурні пам'ятки. Вони збудовані у різний час, різними правителями та навіть майстрами різних народів. У цьому їхня цінність і привабливість. На Закарпатті більше десятка замків. Частина з них збереглася, на жаль, лише у вигляді руїн. Та окремі замки — досі вражають та налаштовують на романтичний лад.

Замок Шенборна

Де: село Карпати Мукачівського району Закарпатської області

Палац графів Шенборнів — також носить назву Берегвар — слугував резиденцією та мисливським будинком для цієї шляхетної родини. Він збудований у стилі неоромантизм, з поєднанням готичної та романської архітектури, і виглядає, наче зійшов зі сторінок пригодницько-романтичної саги про принцес, героїв та драконів.

Замок Шенборн (фото Олега Жарія)

У 1946 році з палацу Шенборна зробили санаторій. Відтоді він не менш знаний в Україні та світі як мінеральний курорт. Окрім того, за часів СРСР замок графа Шенборна часто використовувати як декорацію для зйомок кіно: "Снігова королева" і "Сімнадцять миттєвостей весни" були зняті тут.

Цікаво, що будівля замку Шенборнів створена за астрономічнім принципом: кожний елемент споруди, окрім практичної, має символічне значення: кількість вікон становить 365 — за кількістю днів року. Ще одне віконце замуроване на випадок високосного року. Димоходів у палаці — 52 (скільки й у році тижнів). Входів 12 — за числом місяців, а 4 вежі по кутах замку Шенбурн відповідають 4 порам року.

Вид згори на замок графів Шенборн (фото Romawa Revival-After-Murder)

У замку Шенборна є свої романтичні та страшні легенди. Одна з них розповідає, що колись дуже ревнивий граф-власник маєтку змусив свою дружину довести вірність дивним способом — спуститись зі Соколової скелі, крутої камяної стіни навпроти палацу. Жінка зробила це, не травмувавшись і довівши таким чином свою чесність. Але потім покинула графа через таке зневажливе ставлення до її життя. А після смерті повернулась до палацу у вигляді привида — жінки у чорному.

Але на території замку Шенборна є і інші цікавинки: зокрема, "Джерело краси" — бювет з цілющою мінеральною водою.

Дістатися до замку графів Шенборнів найпростіше автомобілем або залізницею.

Мукачівський замок "Паланок"

Де: місто Мукачево Закарпатської області, вул. Підзамкова

Замок Паланок, або як його ще називають — Мукачівський замок — одна з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам'яток Закарпаття XIV—XVII століть. Перші згадки про замок у документах датуються XI століттям.

В різні часи замок Паланок належав відомим історичним персонажам: князю Федору Корятовичу ІІ, графу Миколаю Естергазі, князям Ракоці.

Замок паланок (фото Вікіпедія)

Найвідомішим і найзагадковішим об'єктом Мукачевскього замку є 85-метровий колодязь. Легенда розповідає, що коли під час одніє з облог замку, (а їх на своєму віку Паланок бачив немало), виникла необхідність копати колодязь — робітники дуже довго не могли дістатися води. До князя Корятовича прийшов чорт і запропонував наповнити колодязь водою в обмін на мішок золота. А поскільки у князя не було не те, що мішка, а й навіть мішечка золота, то винахідниві піддані графа порадили: чорт же не уточнив, яким має бути мішок. Тому в торбину вкинули останні дві золоті монети і віддали нечистому. Але чорт на таку махінацію образився, і зі словами "Все одно води не питимете" стрибнув у колодязь. І до цього часу щовечора страшно там завиває від образи.

Найглибша на Закарпатті криниця — у замку Паланок (фото mukachevo.net)

Нині на території Мукачевського замку — державний історико-архітектурний заповідник. Великі групи туристів гуляють тут щодня, а особливо — на вихідних. Тому якщо бажаєте дослідити Паланок більш-менш на самоті — приходьте рано у будній день.

Ужгородський замок

Де: місто Ужгород Закарпатської області, вул. Капітульна

Ужгородський замок — також велична памятка серед фортифікаційних споруд. Перші згадки про нього — у документах IX століття. Тоді він був дерев'яною спорудою. А на межі X-XI століть вже звели кам'яну фортецю.

Ужгородський замок з висоти пташиного польоту (фото з сайту Закарпатського краєзнавчого музею)

Ужгородський замок — найвизначніший експонат Закарпатського краєзнавчого музею. Водночас це найдревніша і найцінніша історико-архітектурна будова міста Ужгорода. Наприкінці ХVI століття замок остаточно набув сучасного вигляду. Із трьох боків фортецю оточено вирубаним у скелі сухим ровом 15-20 метрів завширшки і 5-10 метрів глибиною, а з північного сходу — круте урвище. Фортеця має площу у два з половиною гектари. Власне палац стоїть на краю крутого північного схилу Замкової гори. Це масивна двоповерхова споруда у стилі ренесансу. А у палаці нараховується понад 40 приміщень.

На території Ужгородського замку проходять рицарські турніри — під час "Дня музеїв" (фото з сайту Закарпатського краєзнавчого музею)

 

Яніна Ткачук


19.02.2017 4230 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1631
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1710
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1698
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5019 40
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2008 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1395

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

367

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

589

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

767

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

879
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3516
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10086
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

723
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25976
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7588
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

780
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

945
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1277
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

235
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1113
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

721
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

957