У Прикарпатському університеті відкрили новітню науково-дослідницьку лабораторію за кошти НАТО (фото)

 

 

 

Сьогодні, 25 січня, у Прикарпатському національному університеті В.Стефаника відбувся брифінг щодо результатів виконання проекту НАТО - наукової програми "Наука заради миру та безпеки".

 

За словами ректора університету Ігоря Цепенди це унікальний проект тому що ПНУ один з небагатьох університетів в Україні ввійшов в НАТОвську програму та виграв грант, який пов'язаний з термогенераторами, передає Фіртка.

 

"Цей проект підтвердив, що українські університети зокрема ПНУ працюють на рівні європейських стандартів. Ми працюємо з Туреччиною, яка є членом НАТО. І це підтверджує також те, що наші науковці мають чудові знання, але в нас немає обладнання. В Україні плачевна ситуація з устаткуванням, тому для дослідницької роботи треба їхати в інші університеті", - наголосив Ігор Цепенда.
 

 

В рамках програми в ПНУ створили науково-дослідний центр світового рівня із проблем термоелектричного напівпровідникового матеріалознавства відкритого за результатами проекту. Загалом вартість лабораторії 2 млн 300 тисяч гривень. Для того щоб взяти участь в проекті ПНУ потрібно було взяти партнера з-поміж членів НАТО.  У виконанні проекту брали участь 5 професорів, 12 доцентів та старших наукових співробітників, 10 аспірантів та 13 студентів.



Тож в результаті ПНУ розробляв деталі, а науковці з університету міста Анкари (Туреччина) складали цілісні пристрої. Дослідження мало на меті розробку термоелектричних матеріалів із впорядковано введеними нановключеннями та створення на їх основі сучасних термоелектричних генераторів енергії. Проект стосується розвитку відновлювальних джерел енергії - прямого перетворення тепла в електричну енергію через розробку спеціальних термоелектричних перетворювачів термоелектричних модулів та генераторів (ТЕГ).



ТЕГ виконують кілька функцій: перетворюють "дармове" тепло, яке виділяється у навколишнє середовище, в електричну енергію, що сприяє зменшенню "парникового ефекту"; вони екологічно чисті, не спричиняють викиди в атмосферу вуглекислого газу; довговічні у роботі, тому, що у їхній конструкції відсутні рухомі частини.

 


Сфери використання термоелектричних пристроїв надзвичайно різноманітні: в автомобільній техніці, системах індивідуального опалення, на підприємствах, де у великих кількостях  спалюється викопне паливо для виробничих потреб, для охолодження процесорів, у медицині - для транспортування органів, плазми крові.

 

Основні кошти проекту НАТО використали для закупівлі сучасного обладнання. Тож на базі університету створили унікальну високотехнологічну лабораторію синтезу термоелектичних матеріалів. Створена наукова лабораторія дозволяє здійснювати повний та повністю контрольований процес синтезу матеріалів.


За словами керівника проекту молоді науковці та студенти тепер, приїжджаючи в лабораторії європейських університетів, не будуть почувати себе ніяково, адже мають не гірше обладнання. Також майбутні студенти факультету фізики мають можливість працювати за найвищими стандартами.

 

 


25.01.2017 1173 0
Коментарі (0)

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

670
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1533
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1950 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7263
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15103 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1969

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

134

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

909

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

983

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1768
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

157
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

546
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

790
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3043
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

791
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1853
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

884
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35032 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

375
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

526
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

852
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

758