Директор за конкурсом

 

http://varenikovgroup.ru/wp-content/uploads/2013/12/%D0%A1%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8B%D1%85-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2.jpg

 

Безстрокові договори керівників навчальних закладів в Івано-Франківську хочуть замінити на контракти. Втім, бажання міської влади оновити керівний склад шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру викликало неоднозначну реакцію громадян. То чи готові директори шкіл та завідувачі дитсадків пройти конкурс та працювати за контрактом?

 

Справа добровільна

У жовтні цього року Івано-Франківська міська рада затвердила «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», відповідно до якого керівників шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру планують призначати за результатами конкурсного відбору та укладати з ними контракти. При цьому в положенні не вказано, на скільки укладатимуть трудові договори. Вочевидь, конкурсна комісія визначатиме дію контракту для кожного керівника індивідуально.

Так, згідно з відповідним положенням, керівником закладу може бути особа, що є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше 3 років і стан здоров’я, що дозволяє виконувати професійні обов’язки.

У положенні прописали, що підставою для проведення конкурсного відбору є рішення департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради. А підставами для прийняття такого рішення є утворення нового навчального закладу, наявність вакантної посади керівника або ж просто рішення департаменту щодо припинення трудового договору з керівником.

Відбір на призначення керівників проводитиме конкурсна комісія, до якої входять представники міськради, департаменту освіти і науки, профільної депутатської комісії, профспілки, батьківського комітету. До участі в роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені також представники громадських об’єднань.

Претендент на конкурс має подати низку документів, серед яких і перспективний план розвитку навчального закладу. А на співбесіді його доведеться захистити.

Протягом трьох днів після завершення конкурсу комісія приймає рішення. Після цього претенденти мають п’ять робочих днів для заперечення рішення комісії в уповноваженому органі, тобто департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Також відповідно до положення департамент затверджує графік звітування керівників навчальних закладів на сесії міської ради.

За словами директора департаменту освіти й науки Івано-Франківської міської ради Ігоря Смаля, робота щодо переведення директорів навчальних закладів на контракт почнеться з нового року.

«Це буде справа добровільна. Тобто лише той директор, що захоче перейти на контракт, це зробить. Хто ні – працюватиме далі», – зазначає Смаль.

 

Профспілка проти

Втім, ще до того, як міська рада затвердила зазначене положення, Івано-Франківська МО профспілки працівників освіти і науки заявила, що воно суперечить законодавству.

За словами її голови Андрія Дем’янчука, чинне законодавство не передбачає норм, які б уповноважували органи місцевого самоврядування визначати процедуру призначення керівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів.

Він зазначає, що за основу проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» взяли «Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 827.

Відповідно до постанови, призначення керівників навчальних закладів державної форми власності справді здійснюється за результатами конкурсного відбору.

«Однак у положенні не враховано, що умови призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форми власності в чинному законодавстві не є однаковими», – каже Дем’янчук.

Наразі, переконує керівник міської профспілки працівників освіти і науки, жодна із законодавчих норм не дозволяє органам місцевого самоврядування запроваджувати обов’язковий конкурсний відбір.

«Також міська рада порушила вимоги ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», згідно з якими «проекти нормативно-правових актів, що стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, розглядають органи виконавчої влади та місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідних профспілок та об'єднань профспілок». До міської організації профспілок працівників освіти і науки України, членами якої є майже 97% працівників освіти міста, щодо врахування думки під час прийняття рішення представники міської ради не звертались», – зазначає Дем’янчук.

 

За оновлення без політики

Серед батьків учнів та дошкільнят Івано-Франківська давно точаться розмови про те, що деякі директори шкіл та завідувачі дитсадків засиділись на посадах.

«Приблизно 40% керівників франківських навчальних закладів понад 15 років перебувають на своїх посадах, 10% – 25 років, 40% – від 5 до 15 років і неповних 20% – рік і більше. На сьогодні керівний склад навчальних закладів має надзвичайний досвід, але це і мінус також, – розповідає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська Петро Хмельовський. – В освіті запроваджують новітні технології, а дехто засидівся, вчителювання для нього неможливе без звичних, застарілих підходів. І які інновації можуть бути в закладі, де директор керує 25 чи 30 років? Зрозуміло, що потрібна нова кров».

Позитивом контрактної форми, вважає Хмельовський, є те, що вона передбачає конкурс на заміщення вакантних посад, щоб на керівні місця в освіту прийшли молоді, енергійні, ініціативні люди, які б розширювали можливості управління школою.

Втім, зазначає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська, положення, що його прийняла Івано-Франківська міська рада, не має законної сили.

«Сьогодні всі чекають прийняття закону про освіту. В ньому має бути чітко передбачений порядок укладання контрактів із директорами», – каже чоловік.

Зазначимо, що закон «Про освіту», прийнятий поки лише в першому читанні, справді передбачає, що до керівників закладів освіти застосовується контрактна форма трудового договору.

«Навіть якби це положення захотіли впровадити в Івано-Франківську, це можна застосувати тільки щодо директорів, які приходять на роботу. Бо тих, що працюють за безстроковим договором, фактично неможливо звільнити без порушення законодавства», – зауважує Петро Хмельовський.

Також, на його думку, «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», прийняте Івано-Франківською міською радою, має і політичний підтекст. «Якщо директор буде безпосередньо звітувати перед міською владою і політичними партіями, значить, на нього чинитимуть тиск і він буде не громаді служити, а політичній партії та її електорату. На виборах залучатимуть батьків, адмінресурс, і якщо керівник не піде назустріч, його усунуть і призначать іншого», – міркує Хмельовський.

На його думку, для призначення директорів за конкурсом розробити типове положення має Міносвіти, а не місцеві органи самоврядування.

«Оцей порядок мають розробити незаангажовані фахівці, що не мають стосунку до місцевої влади і політичних партій, я за такий контракт», – наголошує голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська.

«Попри те, що міська рада вже прийняла рішення, текст контракту досі вдосконалюють, над ним працює робоча група. А після того, як документ доопрацюють, будуть внесені зміни до рішення міської ради щодо «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», – розповідає директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль.

Зокрема, керівників навчальних закладів, які погодяться перейти на контракт, заохочуватимуть матеріально. «Директори, що лишаться працювати за безстроковим договором, матимуть меншу заробітну плату, ніж ті, що погодяться піти на конкурс», – розповідає Ігор Смаль. А керівників пенсійного віку, котрі не справляються з роботою, будуть переконувати і просити піти на пенсію.

«Хочу наголосити, що директор пенсійного віку, який зараз нормально працює, до якого немає претензій і його підтримує колектив, може без будь-яких проблем бути на контракті», – запевняє Смаль.

Із закидами про те, що положення міської ради суперечить законодавству України, він не погоджується.

«У законі «Про освіту», прийнятому в першому читанні, є положення про контрактну форму трудових відносин, тому нема ніяких колізій, нюансів і всього такого», – вважає Ігор Смаль.

 

До речі, думки керівників навчальних закладів Івано-Франківська з приводу нововведень міської ради розходяться.

Ігор Дейчаківський, директор Української гімназії №1:

Є громада міста Івано-Франківська, що обирає очільників, які представляють її інтереси. Депутати міської ради через виконавчий орган мають право приймати рішення про механізм призначення керівників навчальних закладів. Це їхня компетенція. Тим більше трудове законодавство це не забороняє. Тобто якщо вони вирішать, то, напевно, так буде правильно, бо це рішення міської громади і воно буде логічним у цій ситуації. Якщо по-іншому – теж буде правильно, то їхнє право.

Оскільки в нас держава демократична, я вважаю, що цей механізм правильний. І не треба робити з цього проблему, а навпаки – нас треба хвалити, що у воєнній ситуації можемо собі дозволити такий демократичний механізм вирішення питання.

 

Дмитро Чміль, директор Івано-Франківської ЗОШ I-III ступенів №18:

Нема закону, який контракт? Контракти передбачені законом «Про освіту» в першому читанні. Тож нехай дочекаються другого й тоді запроваджують, нікуди від контрактів ми не дінемося. Це європейська практика, нічого тут страшного нема, але не таким шляхом, як збираються робити: нагинати, примушувати. Це ж не 30-ті роки.

Я втомився переконувати, доводити, розказувати. Є закон, який передбачає, що керівники закладів державної форми власності призначаються за контрактом. А наші школи – комунальна власність, на нас це не поширюється. Є нова вакансія чи нову школу побудували – будь ласка, проводьте конкурс, укладайте контракт, а з чинними керівниками не маєте права цього робити. Це оскаржуватимуть у судах, буде ще багато проблем.

 

Микола Василик, директор НВК «Загальноосвітня школа-ліцей №23 Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника»:

Дійсно, питання це на часі, й думаю, рано чи пізно його запровадять. Чи правильний момент обрала наша міська рада, то вважаю, що ні, зарано. Якщо взяти новий закон «Про освіту», там буде це прописано, але його ще не прийняли у другому читанні. Тому в цьому випадку положення законодавчо не підкріплене.

Але контрактна форма роботи має бути. У світі така практика є, і Україну це не мине. Можливо, міська рада захотіла бути першою, тому й зробила це. Але, на жаль, із певними юридичними порушеннями. Директорів зв’язуватимуть по руках і ногах, бо треба буде щорічно подавати план роботи школи, а в законодавстві це поки не прописали.

 

Марія Гаврилюк, журнал МІСТО


Кількість переглядів - 5058
20.01.2017 17:33
Система Orphus

Поділитись новиною:

Коментарі (0)

Додати коментар

Щоб залишити коментар вам необхідно авторизуватися через:
Статті
Останнє в блогах
Всі блоги