П'ятниця, 13-те. Нещасливий день чи забобон?

 

/data/blog/123744/08bdfe7d50a2558fe6ba02c8ad3b823a.jpeg

 

Тринадцяте число місяця, яке припадає на п'ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і рясніє купою забобонів. Існує навіть наукова назва фобії щодо цього забобону — параскаведекатріафобія (від грец. Παρασκευή — п'ятниця, δεκατρείς — тринадцять, φοβία — фобія). За дослідженнями, ледь не кожен третій європеєць відчуває певний страх перед п’ятницею 13-го. В чому ж справа?

 

Що страшного в числі 13?

За символікою чисел вважається, що 12 – це число космічного порядку і спасіння, Зодіаку, завершеності, вічності, повноти, сили, могутності. У багатьох міфопоетичних системах світу число 12 було символом 12 сузір'їв Зодіаку, символом довершеності. Воно відповідало геометричному дванадцятикутнику, символіка якого майже ідентична колу.

Біблійний Єрусалим пронизаний символікою числа 12 (дванадцять воріт, дванадцять апостолів). В Апокаліпсисі — 12 коштовних каменів. У Греції та Римі нараховувалося також 12 верховних богів. У епосі середньовіччя фігурують 12 лицарів Круглого столу.

На Русі-Україні під Різдво готували 12 страв. Таку ж кількість трав клали дівчата під подушку на Івана Купала. У фольклорі фігурують образи 12 місяців-братів. Окрім того, в давнину рахунок 12 однорідних речей вівся дюжинами. Це число означало верхню межу відліку, завершеність, а, отже — силу, могутність (не випадково історично споріднені слова «дюжина», «дужий», «дуже» міцний, сильно).

А от додати ще одну «зайву» одиницю – і число стає «чортовою дюжиною». Це число у багатьох народів символізувало смерть і водночас початок нового життя. Чому? Бо воно порушувало числову цілісність, а отже було небезпечне, зле.

В американських хмарочосах після 12-го поверху слідує 14-й, немає тринадцятих номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії й країн Скандинавії немає ні ряду, ні крісла з номером 13. В Англії їх немає навіть у кінотеатрах. На тринадцяте число намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.

Ще існує і така версія «нещасливості числа 13»: згідно з популярним скандинавським міфом, 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з'явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі. Локі намовив Голдера, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем, коли вся земля засумувала. Таким чином, у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13.

Інша версія походження забобону вказує на зв'язок між п'ятницею 13-го з місячним календарем, відповідно до якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повного місяця, то, у свою чергу, в астрологів існують інші забобони, які, зокрема, не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити хірургічні операції, зачинати дітей. За, за свідченням деяких статистичних даних, під час повного місяця спостерігається сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій.

Але є свідчення, що число 13 вважалося цілком щасливим – наприклад, у давньому Китаї та Єгипті. До речі, у древньому Києві теж сильно поганим це число не вважали, адже найголовніший храм держави — Софія Київська — мала рівно тринадцять куполів!

 

Нещаслива п’ятниця

П'ятниця здавна вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розіп'ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп'яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією, п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю Сина Божого у світі запанувало зло.

Окрім того, п’ятниця, за старими традиціями, — це шостий день тижня. Нагадаємо, що тиждень (семиденка) починається не з понеділка, а з неділі. Цей перший день тижня раніше називався Днем Сонця. Він присвячувався Богу-Творцю і традиційно вважався найкращим для складної духовно-інтелектуальної роботи, планування майбутнього, започаткування нових справ. Ще й досі в англійській мові «неділя» позначається словом «Sunday» — День Сонця. Це слово має друге значення — «найкращий, чудовий, найефективніший».

Натомість закінчення циклу нагадує кінець робочого дня: людина втомлена і здатна лише для прибирання накопиченого за день сміття. Субота — це останній, сьомий день тижня. Євреї цей день називають «сабат» (звідси «шабаш»). Його назва походить від слова «сьомий», англійською «seventh». Тому субота — це день очищення, прибирання в оселях і надворі. Звідси радянські «суботники» — колективні прибирання сміття. Здавна вважалося, що останні дні тижня придатні лише для рутинної, нетворчої роботи. Бо людина втомилася за тиждень, її здатність мислити ослаблена. Тому під кінець тижня людина схильна допускати більше помилок, ніж на його початку.

Тому п’ятниця здавна вважалася днем втоми і рутини. Втім, якщо поглянути на це з іншого боку – п’ятниця – це останній день роботи, а тому можна радіти тому, що наступний день – вихідний і можна буде відпочити!

 

Що говорять психологи та соціологи

У сучасному суспільстві з розвиненою економікою проблема п'ятниці 13 з містичної може перетворитися на цілком відчутну економічну проблему, заявляють експерти. Люди, тією чи іншою мірою піддані цій фобії, намагаються максимально скоротити свою активність, що тільки в економіці США призводить до втрати 800-900 мільйонів доларів на кожну з таких п'ятниць.

А судячи з дослідницької статті, опублікованої в «British Medical Journal», п'ятниця 13-го дійсно для деяких може бути нещасливим днем (на доказ того, що в цей день зашкалює кількість нещасних випадків автори наводять статистику дорожніх пригод на одному з шосе в Англії), внаслідок чого фахівці рекомендують пацієнтам залишатися вдома.

Психологи переконані, що більшість людей боїться "проклятої п'ятниці" через зв'язок з невдалим досвідом у минулому і намаганням убезпечити себе, відкинувши зайві ризики.

Пам'ятаючи про свої провали, людина сама себе програмує на невдалий результат будь-якої події в цей день, заздалегідь позбавляючи себе можливості знайти кращий вихід в обставинах, що склалися. Іншими словами, людина завчасно у п’ятницю, 13-го, «знайшла винного» за свої які-небудь невдачі, які насправді можуть трапитися і у цілком звичайний день.

Причиною сплеску нещасних випадків науковці називають якраз нервовість та негативну налаштованість людей до «чорної п'ятниці». Така фобія часто спостерігається, зокрема, серед людей, які зазвичай вважають себе нещасливими — таким чином, поєднання власної невпевненості та забобонів стосовно п'ятниці 13-го призводить до нервового напруження, стресу а від цього — і до значної кількості статистичних нещасних випадків.

Професор психології Гарвардського університету Деніел Вегнер, який вивчав такий психологічний феномен, як людське прагнення бачити причинно-наслідкові зв'язки там, де їх не існує, говорить, що «наші думки приводять нас до певних дій і результатів, а також до інших речей, які відбуваються в світі. Людині, яка панічно боїться п'ятниці 13-го, в цей день дійсно не пощастить».

Тому не бійтеся, але будьте обережні. Це не завадить у будь-який день. Не бійтеся числа 13. Воно символізує розпад організованої структури і початок створення нової. Тут все просто. Символом досконалої організації є 12, бо з цим числом зручно працювати. Групу з 12 осіб легко розділити на 2, 3 або 4 частини. Натомість, коли до такої групи додати ще одного, то всі ці організаційні можливості миттєво зникають, бо 13 є неподільним числом. Як бачите — жодної містики! Просто, чергові деякі тимчасові труднощі, які, якщо подумати, можна легко вирішити…

 

Рідна країна


13.01.2017 1086 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

696
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2275
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2003
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2026
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6086 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2310 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

184

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

997

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

996

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1255
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

72
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

478
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1939
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26368
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

428
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10342 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7887
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

436
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

279
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

444
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

515
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1449