Критики незадоволені: у Франківську підбили книжкові підсумки року

 

 

Прикарпатські літератори Євген Баран, Ольга Деркачова і Василь Карп’юк зібралися на "Книжкові підсумки року 2016".

 

За словами літературного критика, викладача ПНУ та голови Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євгена Барана, цього року в Україні вдвічі скоротився обсяг друкованої художньої продукції українською мовою, пише Курс.

 

"Я би не казав, що цей рік був насичений читанням. Цей рік був спокійний, а також для переосмислення того, що було прочитане. Це був для мене рік перепрочитання сучасної літератури", – поділився Євген Баран.

 

Письменниця та доктор наук Ольга Деркачова зазначила, що цьогорічний літературний процес нічим особливим не відрізняється від попередніх років, хіба книги подорожчали.

 

"Як правило, скаржаться на високі ціни на книги ті, хто їх і не купує. Водночас тішить те, що збільшилася промоція дитячого читання та книг для дітей", – відзначила Ольга Деркачова.

 

Письменниця розповіла, що прочитала чимало як сучасної української літератури, так і іноземної, а також монографій. Вона зауважила, що часто відсутня реклама залишає у тіні гідні літературні твори.

 

"Складається враження, що в нас є книги, які всі читають, є книги, про які багато говорять, і є хороші книги. Нам би це якось поєднати в наступному році хоча би на 50%: читання, говоріння і дійсно якісну літературу, щоб було три в одному", – додала Деркачова.

 

Поет, есеїст і видавець Василь Карп’юк розповів як читач, що щороку у його бібліотеці залишається все менше нових книжок, які би потім хотілося перечитати. А як видавець зазначив, що у 2016-му кількість проданих примірників книг від видавництва "Discursus" зросла на 40%. Загалом, протягом року вдалося видати 34 книжки. При цьому збільшується не так кількість творів українських письменників, як число перекладів з іноземних мов.

 

"Завдяки перекладам іноземної літератури українські письменники, які не знають інших мов (вони і не зобов’язані їх знати), їх прочитають і українські твори стануть кращими, цікавішими. Іноземна література, її сюжети і смисли додають і в нашу літературу", – вважає видавець.

 

За словами арт-менеджера книгарні "Є" Оксани Карп’юк, найбільш популярними цьогоріч серед франківської публіки стали новинки сучасної української літератури, серед яких твори Сергія Жадана, Юрія Винничука, Оксани Забужко, Катерини Бабкіної, Остапа Дроздова, Андрія Любки, Тані Малярчук. Також підігрітий інтерес читачів і до книжки Володимира Лиса "Століття Якова", за мотивами якої зняли однойменний фільм. 

 

Євген Баран досить скептично ставиться до згаданих популярних авторів, серед яких відзначив лише Оксану Забужко. Ольга Деркачова зазначила, що тексти цих авторів є справді літературою, але – "на смак". Василь Карп’юк зізнався, що українських сучасних авторів цьогоріч майже не читав.

Фільм "Століття Якова" літератори також розкритикували. Але відзначили, що українське кіно "нарешті починається".

 

"Коли я почала цей фільм дивитися, я його дивилася, як злий філолог, – зазначила Деркачова. – Там не по книжці, а де там лемківська пісня, а де взагалі їхній діалект… А потім помітила, як мій син дивиться цей фільм, не відводячи погляду. Для нього важливо, що цей сюжет український".

 

Василь Карп’юк зазначив, що стрічка нічим особливим не відрізняється від того, що показують по телевізору.

 

Окрему увагу літератори приділили Тані Малярчук, чия книжка "забуття" стала книгою року за версією ВВС.  Євген Баран зазначив, що є і більш гідні романи. Ольга Деркачова пораділа за Таню Малярчук, бо "вона наша прикарпатська письменниця". "Якщо є претензії до тексту, то вони мають бути втілені в якісній рецензії, а не зводитися до рівня "заслужила – не заслужила". Переможців не судять. Вона премію отримала і вона – молодець!" – додала Деркачова.

 

"Зараз залишається чекати, коли українські письменники досягнуть світового рівня. В нас є кілька умовних метрів, і кожен має своїх улюблених письменників. Але коли загальна маса української літератури підніметься якісно, тоді буде і більше зацікавлення за кордоном нашими книжками", – вважає Василь Карп’юк. 


20.12.2016 484 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1972
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1869
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1863
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5533 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2159 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1516

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

751

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

804

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1009

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1009
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1777
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3688
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10264
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26155
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10194 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7720
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

907
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

222
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

271
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

388
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1287
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

892