Сьогодні, 14 грудня, на комісії облради з євроінтеграції обговорили проект рішення звернення обласної ради щодо інспірування антиукраїнських настроїв у частині польського суспільства.
Начальник управління туризму ІФ ОДА Дмитро Романюк зауважив, що перед прийняттям таких рішень, з точки зору стану, в якому зараз перебуває країна, варто зважити та передбачити всі можливі алгоритми та підходити до викладу звернення максимально детально і зважено, передає Фіртка.
За його словами, питання необхідно піднімати, але таким чином, щоб це призвело до ефективного результату для нас. Щоб в цих складних умовах, ми змогли ефективно використати інструментарій, який нам дають, бо Польща лобіює наші українські інтереси у Європі.
«Варто враховувати й те, що провокації можуть здійснюватись країною-агресором», - додав Романюк.
Нагадаємо, 9 грудня, на сесії обласної ради була пропозиція звернутися до правоохоронних органів щодо покарання тих осіб, які вчинили цей факт на території Польщі. Втім, депутати не підтримали попередню редакцію звернення, закликавши доопрацювати її та не політизувати питання.
«На сьогодні є нездорові тенденції. Ми можемо припускати, що тут є «рука Кремля», але починаючи від неправильного рішення польського Сейму все якраз і закрутилося. І після цього почалися речі спалення нашого прапору, знищення могил», - відмітив сьогодні на засіданні комісії депутат облради Михайло Королик.
Також відмітив, що не було реакції з боку влади Польщі 10 грудня в Перемишлі під час “Маршу орлят”. Коли колона проходила повз Український народний дім, один з учасників закричав польською мовою: “Смерть українцям”. Цей інцидент висвітлили всеукраїнські ЗМІ.
За словами депутата ці факти є у вільному доступі в Ютубі. Як відмітив М. Королик, суспільство та ЗМІ реагує швидше, ніж влада. Відтак, депутат назвав доопрацьовану заяву «легкою і ніжною».
«Вона спрямована на те, щоб і наша, і польська влада зробили все можливе, щоб такі речі у майбутньому не повторювалися, а винні були покарані», - зазначив депутат.
Також запрошений на засідання представник об’єднання українців у Польщі Михайло Лопушинський відмітив, що заява досить делікатна, та у ній немає політичного підтексту, питання поставлені досить чітко. Крім того, відмітив, що не закликає до реакції «зуб за зуб».
Лопушинський підтвердив, що на сьогодні реакції нема жодної, і зауважив, що за ненависть до нацменшин передбачається кримінальна відповідальність. Також додав, що конфліктні ситуації виникають лише у Перемишлі, та мають історичні передумови.
«В Перемишлі діти бояться йти до школи, ходити у вишитих сорочках та публічно бояться говорити українською мовою. Це було і в 90-их роках, коли українці масово почали переїжджати до Перемишля. В якійсь мірі я вважаю, що це процеси контрольовані певними структурами», - припускає представник об’єднання.
Крім цього, Лопушинський зазначив, що об'єднання українців у Польщі зверталося до всіх державних структур Польщі з вимогою знайти і покарати правопорушників та вандалів.
Підсумовуючи додав, що на його думку таке звернення доцільно приймати, адже воно делікатне.
Крім того, на комісії внесли правку, аби це рішення було спільнонапрацьоване всіма фракціями в обласній раді.
За словами депутата облради Ігоря Дебенка у заяві апелюють до польських партнерів з вимогою забезпечення належного розслідування вказаних фактів.
«Я тут не бачу жодного натяку на будь-які геополітичні дії», - відмітив Дебенко.
В підсумку члени комісії запропонували до засідання сесії обласної ради, яке заплановане на 23 грудня, представникам фракцій попрацювати над редакцією звернення та внести свої правки.
Крім того, Михайла Лопушинського запросили на сесію облради, на якій повторно розглядатимуть питання щодо звернення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: