Паркувальний колапс

 

/data/blog/121772/09478a0b7f4c225a7ec2a9645a956c1a.jpg

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО

 

Незважаючи на бідність та економічну кризу, українці не зраджують собі у пристрасті до автомобілів. На дорогах нашого міста нерідко можна побачити авто престижних європейських марок, і їх постійно більшає. Але бувають дні, коли вулиці Івано-Франківська в заторах – тоді автотранспорт стає далеко не найшвидшим засобом пересування. Та, окрім заторів і поганих доріг, маємо ще одну проблему – парковки.

 

В Івано-Франківську неабияк бракує майданчиків для паркування, щоденна проблема наших водіїв – де залишити своє авто. Наразі місцева влада активно працює над її вирішенням, однак на це знадобиться чимало часу та фінансів. У місті планують побудувати кілька багаторівневих паркінгів – як приватних, так і комунальних. Така практика загалом діє в багатьох країнах світу. І оскільки ситуація з паркомісцями в нас нині критична, зрозуміло, що потенційно це прибутковий бізнес. Паркування в основному – платна послуга. Тарифи встановлює міська рада як для комунальних, так і для приватних операторів.

 

Нещодавно в Івано-Франківську послуги з паркування передали у приватний сектор, хоча до того за це відповідали комунальники. Чому від такого, на перший погляд, успішного виду діяльності місто відмовилося – зрозуміти важко. Місцева влада спочатку визначила зони паркування, потім провела конкурси і віддала ласий шматок приватним підприємцям. Та добре, що так, адже більшість комунальних підприємств міста в основному збиткові, хоча й отримують кошти з бюджету. І якщо влада не може провадити успішну господарську діяльність, то, мабуть, варто дати на це шанс приватним структурам.

 

Парковки

Парковка – майданчик, на якому можна залишити своє авто. Ділянки ці розміщені переважно на комунальній землі. Слід розуміти, що територія парковки має бути належно обладнана, відповідати правилам дорожнього руху та умовам благоустрою.

Кілька років тому в Україні прийняли постанову КМУ «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів», де прописані правила функціонування парковок. Ключовим нововведенням цього нормативно-правового акту було те, що паркувальні послуги мають здійснюватися тільки за наявності паркоматів. Тоді в країні розпочався такий собі паркоматний бум. Проте йдеться не тільки про паркомати, але й загальні чіткі правила, що регулюють діяльність майданчиків для паркування. Постанова прописує вимоги як до об’єктів, так і до суб’єктів діяльності, вона обов’язкова до виконання. Всі інші рішення щодо паркування, що можуть приймати на місцевих рівнях органи місцевого самоврядування, не повинні суперечити цій постанові: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1342-2009-%D0%BF.

 

Основні вимоги

  1. Відведені майданчики для платного паркування обов'язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами.
  2. На закритих спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування обов'язково мають бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали.
  3. На майданчику має знаходитись інформація про оператора (найменування, адреса, контактні телефони), вартість послуг, спосіб оплати (готівковий або безготівковий), режим роботи.
  4. Майданчики мають бути позначені дорожніми знаками та суцільною синьою смугою на проїжджій частині та бордюрі, що відокремлює її від пішохідної.
  5. На кожному майданчику мають бути відведені місця для інвалідів.

 

Додаткові рекомендації

  1. На спеціальних майданчиках для паркування бажано розмістити контрольно-пропускний пункт, приміщення для обслуговувального персоналу, туалет.
  2. При можливості встановити систему відеоспостереження за рухом транспортних засобів на території, а на в'їзді – табло зі змінною інформацією про наявність вільних місць.
  3. Відеоінформацію слід зберігати не менш як один місяць.
  4. Якщо на майданчику працює обслуговувальний персонал, він має бути одягнений у спеціальний добре помітний одяг.

 

Як бачимо, постанова детально прописує функціонування майданчиків для паркування. Та одним із найважливіших пунктів тут є наявність паркувального автомата. Адже роками на наших парковках працюють люди, які просто збирають гроші готівкою. Чек про оплату можуть дати, а частіше ні, а люди рідко його вимагають.

 

Таким чином, облікувати кошти, що надходять від послуг паркування, складно. Фактично наявність паркувальних автоматів унеможливлює вищезгадані зловживання. Та, щоб забезпечити прозорість і облік коштів від наданої послуги, мало тільки встановити паркомат. Кожен, хто сплачує за паркування, отримує чек про оплату, а це означає, що паркомат – фіскальний засіб контролю.

 

Тому, відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», паркувальні автомати мають бути зареєстровані в державній фіскальній службі України, адже через них здійснюється оплата за послугу паркування.

 

Окрім оплати в національній валюті, мають бути забезпечені умови безготівкового розрахунку. Перший шлях – придбання паркувального талона, в якому зазначають дату і час розміщення транспортного засобу на майданчику. Другий – за допомогою послуги «мобільне паркування». Розрахунок можна здійснити через паркувальний автомат чи в’їзний та виїзний термінали.

 

Факт сплати вартості послуг за користування майданчиками для платного паркування підтверджується платіжним документом (за винятком випадків надання послуги «мобільне паркування»).

 

Якщо оператор використовує автомати, що не облікуються у фіскальній службі, то цим порушує Закон України. Коли на майданчику немає паркомата або оператор не подбав про його належне функціонування, то користувач – власник авто – може не сплачувати за отриману послугу. Нема паркомата – нема оплати! Адже у Правилах йдеться: «Сплата вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування не здійснюється у разі незабезпечення оператором належного функціонування засобів сплати вартості зазначених послуг відповідно до вимог цих Правил щодо обладнання таких майданчиків».

 

Вартість паркування

Донедавна вартість паркувальних послуг в нас була досить мізерною. Тоді їх надавало комунальне підприємство, а ціну встановлював орган місцевого самоврядування, тобто місцева влада. Оскільки зараз парковками займаються приватні підприємці, то вартість може змінитися. А влада мала би проконтролювати, щоб місто мало економічну вигоду з такої діяльності. Адже важливим фактором при визначенні ціни є відсоток збору за місця для паркування транспортних засобів.

 

Згідно з податковим кодексом України, ст. 268-1, збір може встановлюватися в розмірі від 0,03 до 0,15 відсотків мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір ставки обирає місцева влада, зараз він становить 0,03%, тобто є мінімальним. Виходить, громада міста отримує від послуг паркування крихти, а основний фінансовий інтерес закладений тут для приватного бізнесу. Слід зазначити, що за останні роки сума збору від послуг паркування, яку отримував місцевий бюджет, становила в середньому півмільйона гривень на рік. Після паркувальної реформи поки невідомо, скільки точно піде в бюджет.

 

Що маємо зараз?

Стан паркувальних майданчиків після реформи, м’яко кажучи, не дуже змінився. Як це не прикро, але більшість парковок працюють із грубими порушеннями. Наприклад, центральна на площі Ринок: тут уже встановлений паркувальний автомат, в'їзні та виїзні термінали. Але влада забула про те, що в свій час міська рада прийняла рішення «Про затвердження програми «Обмеження руху – підвищення комфорту»» від 27.04.2012 р., основне завдання якого – зручність та відповідні умови для комфортного відпочинку в центральній, історико-архітектурній частині міста, унеможливлення парковки транспортних засобів на тротуарах, пішохідних зонах, площах, зелених ділянках тощо шляхом встановлення металічних стовпчиків єдиного зразка. Наміри чудові, тільки на них чомусь закрили очі, бо після облаштування парковки в центр заїжджають усі, хто платить гроші: http://www.namvk.if.ua/dt/3197/.

 

Найсерйозніші порушення:

-        відсутність парувальних автоматів;

-        на майданчиках немає графіка роботи, інформації про оператора та вартість послуги;

-        відсутні знаки;

-        порушені правила безпеки: не передбачений аварійний виїзд, бетонні стовпчики унеможливлюють заїзд спецтранспорту (пожежних автомобілів, швидкої, МНСників і т. д.).

-        паркувальні автомати є, але не працюють і незареєстровані в державній фіскальній службі України.

 

/data/blog/121772/c31d5381f222e7e5addcf3aff7ef1126.jpg

 

/data/blog/121772/523e731fe22d5d0a8b5dbcdb89ca38b9.jpg

 

/data/blog/121772/d74f54497aea9c9bfcbcb424c3e66c99.jpg

 

/data/blog/121772/230e9c6a3096e2fd8862b803dd174486.jpg

 

Важливо також розуміти, що норми і вимоги, які діють щодо паркування, поширюються на всі майданчики – приватні чи комунальні. Відповідно, враховуючи кількість порушень, власники авто мають право не сплачувати за послуги, адже постанову прийняли ще в грудні 2009 року – часу на облаштування парковок було вдосталь.

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО


09.12.2016 Наталія Сербин 1985 1
Коментарі (1)

Василь Пушко 2016.12.09, 20:44
свідомо узгоджений колапс із парковкою на вулиці Мельника- С.Стрільців-там постійно десять автомобілів стоять безкоштовно,навіть цілодобово,це що ми такі богаті що відказуємось від грошей для Бюджета міста,чому там не влаштувати паркомат,нехай або платять або повернути кишеню для тролейбусів,котра облаштована суто згідно ПВР для громадського транспорта.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1569
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1678
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1669
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4943 38
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1968 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1368

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

207

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

557

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

721

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

854
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3483
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10035
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

703
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25928
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7559
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

752
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

934
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1257
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1078
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

697
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

931
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

808