Візит королеви, або Вітер над болотом народницького комунізму

 

/data/blog/120774/68ae22e2cfef6ca2cdb170865503d027.jpg

 

Ще не так давно тішився симпатичним блоком марок з портретами руських князівень, що їх випустила Укрпошта. А минулої суботи вже мав задоволення відкрити у Фортечній галереї «Бастіон» виставку, присвячену знаменитій київській княжні ХІ століття, що стала дружиною одного з французьких королів та матірю іншого.

 

Експонати, надані для виставки Національним заповідником «Софія Київська» дали привід та змогу повернутися до теми, яку намагався помістити у фокус суспільного обговорення ще років десять тому. Тоді вона не знайшла розуміння в нашому специфічному соціумі, але нині дещо зрушилося в зашкарублих нетрях суспільної свідомості.

 

Може вже тепер, після феєричних провалів кількох «месій» з хлопоманським закосом, ми нарешті зрозуміємо, що впроваджене комуністичною (а за нею і націонал-комуністичною) пропагандою бачення історії як діяльності народних мас не витримує жодної критики.

 

Що ігнорування монарших постатей, оголошених реакційними, та паплюження родової аристократії веде до шабашу беспамятства. До карикатурної дійсності, де біля замку Потоцьких замість памятника засновнику міста ставлять погруддя пасічника на догоду моді, запровадженій ефемерним «народним кумиром».

 

Наше спотворене пропагандою минуле виглядає перекошеним від заздрості і ненависті. Його заповнюють роздуті до вселенських масштабів історії бандюганів, з яких комуністи поробили легенди «народних месників», «революціонерів» та «борців з експлуататорами».

 

Бандитський пантеон органічно доповнюють постаті жабовдавлених сільських утопістів, котрих, за російським взірцем, прираховано до інтелігенції. І вся ця версія минулого аж виє від кріпацької злоби до заможних та успішних, до власників замків і земель.

 

Маєстатні володарі, дідичі, засновники міст, ктитори соборів, щедрі меценати запхані до темної ляди невдячності, бо ж вони, кляті, дерли шкуру з нещасних рільників та робили байстрюків кріпачкам. Одне слово – мир хатам та війна палацам. А разом з палацами війна оголошена всьому, що виходить за межі примітивної естетики мешканців хат.

 

Саме тому ми живемо, оточені архітектурним несмаком, літературною графоманією та безкінечним етнічним фестивалем. Саме тому пересічним українцям практично невідомі такі історичні постаті як королева Анна Київська (Французька). Зрештою, давньоруські літописи також промовчали про неї. Може тих несторів також душила плебейська «жаба»?

 

Зате Європа, що праматірю її династів стала донька Ярослава Мудрого, прославила красу та мудрість нашої краянки. Що й довели виставка та лекції, прочитані в нашому місті Нелею Куковальською, директором «Софії Київської» та її заступником професором Вячеславом Корнієнком.

 

А в нашій історії була ж не лише Анна Київська. Ще чекають на літераторів і популяризаторів і Анна Візантійська, яка привезла до Києва царську корону і монаршу легітимність, і польська королева Вишеслава, і Малфрідь Норвезька, і Добродія-Ірина, дружина імператора Олексія Комніна.

 

Ще перебувають у темряві забуття Предслава, дружина герцога Алмоша і королеви Угорщини Агмунда, Єфимія та Фрузіна, а також дружина Казиміра Першого Доброніга та дружина Болеслава Кривоустого Збислава.

 

Вони не менш «наші», аніж солодкі дарусі та покритки катерини. Й тоді, коли ми це усвідомимо, станемо мудрішими. Й краще зможемо відділяти світло від темряви, а головне від другорядного.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.11.25, 00:38
А ХТО ПРОТИ ПОКАЖІТ НАЙ ГО ВДАРУ! всьо в нас бУло, але десь за польщі №1 всьо пропало, і історія, і портрети, і корони князів і папска, і образів купа. Частину тут ляхи перенесли в косцьоли, а одну "чорну" закрили в Ченстохові, а Белзька ніби десь пропала, се та яка ляхам помогла в Берестецкі битві.І могили королів Данила, Лева.. Юрія попропадали. І в св.Юра їх нема! ТО що маєм берегти боввани крулів, магнатів? окупантів і жихарів ляхо-жидівскої фортеці.У лЬвові хоть Руска вулиці була, а в нас на міісци нашої Заболотівскої церковки синагога нині стоїт! а русини тут лиш як будівничі та слуги приходили з околишних сіл. І то їх совіти понищили, а не ми а на їх місці Ленінів наклали. правда, Міцкявічусів 2 лишили - в нас і в Львові. Навіть сінагоги не німці, а Ссср понищили, коли в 1948 Ізраель пішов не по соц-й дорозі!!! А тепер за всьо мают укри каятисі!!! так шо фактів нашого рагульства, крім пасічника на місци потоцкого, йок! Шевченків правда забагато. Памнітник Страченим -чо мовчите, що якесь опудало стоїт під сінагогов? прийшлосі пояснені там писати. не хочете Ягве образити видом нормальних людий, що вмирают від німців руками польского гестапо!!! за Україну. На фото вони вбиті без мішків на голові і повисли на шнурах. А тут мали бути живі і горді, а не як ту на колінах. Може би нам тепер не казали, що ми з німціми не воювали, а лиш їм помагали юдів вишукувати?? А то що в нас інтелігенція вся з поломаними у поклоні хребтами то се правда. бо донедавна ще ї взагалі небуло. ЇЇ роль виконувала хе-во надбудова з поляків, маскалів і юдеїв, їх потомки донині (вже не обзивают) думают що ми село смердєче, робоче бидло і раґулі. І наші нац-владА їм підтакує. А ви нас шановний п.Єшкілєр вините, за що? що ми влади ту не маєМ? І тогди постає фіґура справжного артисти п.Звєжиньскєґо, якого видів у вашому ФБ. Але то вже инчим разом. Я привик до культурної дискусії 3хв. опонент, 3хв. я.
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

683
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1964 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1140 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

562
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6909 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11407 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

344

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1095

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1120

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1115
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

83
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

292
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1093
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

763
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2958
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4454
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18448
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

85
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

329
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

360
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670