Мандруємо Карпатами: Туристичний маршрут "Древній перевал Руська Путь"

 

/data/blog/118598/0b397fb8e66814214f5b0033cc3705cd.jpg

 

Вододільний хребет Карпат — природний кордон, що колись розділяв держави, а то й західну і східну Європу. Через перевал Руська Путь пролягає дорога древніша за Великий шовковий шлях чи річковий Шлях із варягів у греки. Дорога Руська Путь з’явилась вже за доби неоліту — тобто більше ніж за 4 тисячі років до нашої ери! Ступаючи на стежку, яке веде перевалом, ви ступаєте на дорогу, втоптану ногами тисячоліть.

Сьогодні перевал так само розташований на межі, але не на межі держав, а на межі областей: Львівської та Закарпатської. Також він розділяє села Буковець і Либохора — щоб потрапити з одного села до іншого, треба подолати перевал. Це місце приваблює чисельні групи карпатських туристів — перевалом йдуть маршрути до гори Пікуй, найвищої точки Львівської області. Висота перевалу — 1 217 м.

Руська Путь історії

Сьогодні на перевалі можна побачити хрест з написом “Руська Путь” — він віддає належну шану не стільки самому перевалу, скільки дорозі, частиною якої той є. Торговий шлях “Руська Путь” починався на Балканському півострові, йшов через Дунай, підіймався Тисою — і від неї приводив до карпатського перевалу. З іншого його боку на подорожніх чекала Київська Русь, від якої торговий шлях і отримав свою назву.

З плином часу реалії змінились, але гірський перевал залишився незмінною пам’яткою тисячоліть. Київська Русь зникла під навалою Золотої Орди, але вистояло непереможене татарами Галицько-Волинське князівство. Князь Данило Галицький використовував перевал в якості безпечного шляху до угорських земель, і саме цією дорогою княжі війська рушили, щоб приєднати землі Закарпаття. Існує романтична легенда, ніби на горі Пікуй Лев Данилович дав присягу вірності та кохання своїй нареченій, дочці угорського короля, — і та присяга була скріплена написом на скелі.

Перевал Руська Путь (Руський Шлях)
Перевал Руська Путь (Руський Шлях), фото Ігор Меліка

Згодом через перевал прийшли мадяри, а за ними — угри. Саме тут угорські війська часто переходили на інший бік Карпат. Після Першої світової війни “Руська Путь” правив за кордон між Польщею та Чехословаччиною. Тоді ж Закарпаття перетворюється на Підкарпатську Русь чи Карпатську Україну — українську республіку у складі Чехословаччини. Але Угорщина анексує чехословацькі землі — і перевал “Руська Путь” стає кордоном між Польщею та Угорщиною, а згодом, коли гітлерівська Германія та Радянський Союз розділять між собою польські землі — межею між Радянським Союзом та Угорщиною.

Під час Другої світової війни тут проходила Лінія Арпада — оборонна лінія угорського війська, яке стримувало наступ Червоної Армії. 4-й Український фронт був змушений захопити перевал, щоб подолати Лінію. Військові штурмували цю ділянку 18 днів без допомоги артилерії, яку неможливо було підняти на стрімкі скелі. На честь цього штурму нині на перевалі встановлено залізний хрест.

Туристичні маршрути

Один з найпопулярніших туристичних маршрутів через перевал “Руська Путь” веде на гору Пікуй. Він розрахований на пішохідних туристів, яким буде нескладно подолати 33 км за дві доби. Подорожнім доведеться піднятись на 852 м. Маршрут пролягає через вершину Дрогобицький Камінь, а звідти — на “Руську Путь” і гору Пікуй. Від цієї вершини можна легко спуститись до Біласовиці або Жденієво — села розташовані по різні боки гори.

На Пікуй можна піднятись від Жденієво — звідти теж вже недалеко до перевалу. Проте підйом не буде легким, адже стежка йде круто вверх. Тому краще вирушити через перевал хребтом — це легкохідний маршрут, на якому не трапляється значних перепадів висот. Якщо починати похід з Ужоцького перевалу, у вас буде надійний орієнтир, щоб не заблукати: кам’яні стовпчики старого кордону. Протягом всього маршруту можна орієнтуватись на них — вони виведуть вас на найбільшу карпатську полонину і “Руську Путь”. Від перевалу треба дістатись Дрогобицького Каменю. Гору Пікуй добре видно завдяки її вершині у формі асиметричного конусу. Опинившись на вершині можна побачити села по обидва боки і обрати напрямок, в якому спускатись: чи до бойківського села Біласовиця, чи до більшого за розмірами Жденієво.

 

guide.karpaty.ua


23.10.2016 2361 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1970
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1868
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1862
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5524 48
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2157 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1515

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

750

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

803

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1005

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1008
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1775
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3687
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10262
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26154
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10191 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7719
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

906
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

214
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

268
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

387
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1286
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

890