Прикарпатські депутати підготують колективне звернення до Мінкульту, ОДА та правоохоронних органів, щоб врятувати пам’ятку архітектури – солодовий цех пивзаводу (фото+відео)

 

 

В Івано-Франківську солодовий цех пивзаводу, пам’ятки архітектури ще 1767 року, готують до реконструкції.

 

Про це сьогодні, 14 вересня, йшла мова на засіданні комісії обласної ради з питань гуманітарної політики та свободи слова при обговоренні звернення координатора «Поступового гурту франківців» Сергія Адамовича, передає Фіртка.

 

 

Нагадаємо, нещодавно місцеві активісти вирішили об’єднатися, щоб відстояти і зберегти пам’ятку культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу. Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

«В мене є відверті застереження. На комісію я запропонував питання у зв’язку з тим, щоб проект реставрації дійсно був реставраційним, а не щоб там збудувалась зовсім інша будівля», - відмітив Сергій Адамович.

 

В свою чергу громадські активісти зазначили, що варний цех уже знищений, тепер сумна доля чекає солодовий цех.

 

 

«Моя думка щодо реставраційного завдання - зараз буде робитися проект невідомо скільки часу. А нам треба цю пам’ятку зберегти», - відзначив представника Центру громадських ініціатив "Конкордія" Олег Новоденський.

 

На захист солодового цеху виступив колишній начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігор Панчишин, який зауважив, що проблема з руйнацією солодового цеху давня, говорити про руйнацію уже запізно.

 

 

Голова комісії Юрій Черневий відмітив, що основним питанням має бути й зупинка механізм руйнування, мовляв, «мусить бути якийсь документ який зафіксує стан на сьогоднішній день і щоб цей стан не погіршувався».

 

У свою чергу начальник управління культури Володимир Федорак відзначив, що перше питання зараз у тому, чи Міністерство культури погодило проектне завдання.

 

«Нажаль в Україні відсутні штафи, як в інших країнах, де насправді дбають про культурну спадщину», - відмітив В. Федорак.

 

Відтак, на засіданні прозвучала пропозиція співпрацювати усім разом. Зокрема, Володимир Федорак зауважив, що також дуже важливого значення є повернення програми відновлення культурної спадщини, коли на це держава виділяла певні кошти, та контролювала роботу.

 

«В 2006 році колишній власник Стефурак підписав охоронний договір, в якому прописано за пунктами всі роботи, які мали проводитися на території солодового цеху. І першим пунктом було негайне допущення до археологічних робіт, які за 10 років так і не відбулися”, - коментував раніше Сергій Адамович.

 

Оскільки реставраційне завдання повинне погодити Міністерство культури України, члени комісії зазначили, що необхідно зараз визначити чи є дозвіл на реставраційні роботи. Якщо немає -відповідно вони незаконні.

 

Зараз приміщення цеху перебуває у власності ТзОВ “БК “Галицька”, представник якої Павло Бородайко стверджує, що проектна документація на реставрацію пам’ятки зараз на стадії погодження та державної експертизи. А на території солодового цеху проводяться лише підготовчі роботи.

 

 

«Там ведуть підготовчі роботи з планування території, складування будівельної техніки. Відповідно до будівельного законодавства жодних дозволів для цього непотрібно, є дозвіл ДАБІ», - пояснює Бородайко.

 

 

 

Проте, учасники обговорення зазначили, що це маніпуляція, оскільки немає проекту, то й немає права проводити підготовчі роботи .

 

Тому Ігор Панчишин запропонував зупинити всі роботи на території солодового цеху до оприлюднення проекту консервації та реставрації. Адже, ця територія входить в охоронну зону, тож діє особливий режим утримання пам’яток, а отже всі роботи повинні проводитись під наглядом спеціалістів.

 

«Ми уклали охоронний договір цього року, проте він зараз перебуває на погодженні у Міністерстві культури», - пояснив Бородайко.

 

«Як можна робити ззаду наперед?»- поцікавився колишній начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігор Панчишин.

 

На це П. Бородайко пояснив, що реставраційне завдання було погоджене усіма інстанціями, окрім Міністерства культури.

 

«Значить воно не погоджене», - відповів І. Панчишин та зауважив, що археологічні дослідження на цьому об’єкті, що є обв’язковим, також не проводились.

 

Тоді Павло Бородайко порадив громадській ініціативі звертатися до суду:

 

«Якщо ви вважаєте ,що ваші права порушені, будь ласка звертайтеся в суд. Непотрібно ніякого громадського контролю. Якщо є правопорушення – звертайтесь в правоохоронну структуру. Територія солодового цеху знаходиться в приватній власності. Фінансування реставраційних робіт буде фінансуватися з приватних коштів. Тобто ми приступаємо до цих робіт в міру наших скромних можливостей», - зазначив Бородайко.

 

Крім того, представники громадської ініціативи зауважили, що наразі там будується стіна.

 

На це Бородайко відповів, що стіна аварійна, тому її потрібно було розібрати, щоб вона не завалилась, відтак вважає, що ця стіна не підпадає під закон про охорону культурної спадщини.

 

Нагадаємо, комплекс старої броварні занесений до державного реєстру пам’яток архітектури національного значення ще у 80-х роках минулого століття. Це найстаріша в Україні пам’ятка промислового значення. Охоронний договір укладений з управлінням культури ОДА. Відтак журналісти запропонували витребувати комісії в управління копію охоронного договору,аби розуміти про що мова. Також представники громадської ініціативи запропонували обрати активіста, який би контролював хід реставрації.

 

«Територія та об’єкт знаходиться в приватній власності. Для чого ще громадський активіст, який буде контролювати, це абсурдно», - відповів Бородайко.

 

Представник громадського сектору зазначив, що близько двох місяців тому вже зверталися до Архбудконтролю, однак дотепер жодної відповіді не отримали.

 

В результаті обговорення депутат обласної ради Дмитро Дзвінчук запропонував підготувати колективне депутатське звернення, яке через сесію облради спрямувати до Обласної державної адміністрації, Міністерства культури, Івано-Франківського міськвиконкому, до прокурора області та обласного управління Нацполіції.

 

«Це має бути звернення не комісії, а звернення депутатів, на яке мають реагувати і прокуратура, і ДАБІ. Мусять відповідати. В тому числі чому затягують в Міністерстві культури», - запропонував Дмитро Дзвінчук.

 

Також комісія підтримала пропозицію створення робочої групи, яка б провели фотофіксацію стану солодового цеху, та пропозицію доручити ОДА вжити всіх законних заходів щодо збереження пам’ятки архітектури.

 

Довідково.

Івано-Франківський пивзавод або Пивоварний завод — пам'ятка архітектури національного значення у місті Івано-Франківськ. Пам'ятка є рідкісним зразком промислової архітектури України другої половини XVIII століття. Охоронний номер 1137.

Комплекс заводу складався з двох цехів – солодового і варного. У підвалах варного цеху відбувався процес доброджування пива. З 1905 року і до Другої світової війни варінням пива на Станиславівській броварні займався Пйотр Зедельмайєр з родиною. Завод при ньому носив назву «Browar Parowy Sedelmajera Sp.zoo». У радянські часи завод продовжував функціонувати. Тут варили пиво «Станіславське», «Гуцульське», «Донецьке», «Жигулівське», «Львівське», «Московське».

 У 1996 році завод збанкрутував. У 2003 році пам'ятку було виставлено на аукціон.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

В Івано-Франківську відновлюють пивоварний завод


14.09.2016 1409 3
Коментарі (3)

Michal Wituszynski 2016.09.15, 00:25
Потрібно звернутись до суду, щоб суд виніс рішення про призначення судово-будівельної експертизи у якій має встановити стан пам”ятки, рівень знищеності а також законність проведення “реставраційних” робіт. Підкреслюю судово-будівельну експертизу, та рішення суду яке буде мати юридичну силу для вжиття заходів по припиненні руйнування пам”ятки. Експерт повинен мати ліцензію Міністерства юстиції України. Повірте мені, я вже вкусиив цього пирога. Решта все — болтовня і розводняк.
Ihor Panchyshyn 2016.09.15, 09:21
Справді - все балаканина. І вже давно подали на архбудконтроль такий запит. Це і без суду їх обов'язок. Але відповіді так і немає. Там в статті про це сказано.І на суд вже років ...багато тому мусили подати головні "наглядачі" за пам'яткою - Управління культури ОДА.
Michal Wituszynski 2016.09.16, 00:15
Пане Ігоре Ви добре знаєте, архбудконтроль це структура найбільш скорумпована установа усіх часів і народів. Власник пам”ятки дасть пару гровень і архбутконтроль влаштує фестиваль на роки. Громадськість може взяти під контроль рішення суду а коли буде рішення суду, його повинні виконати судовиконавці під контролем громади. Я розумію, що це додатковий мозіль на дупі. Але бюрократи без примусу нічого не зроблять, аби не псувати собі стосунки у спільному кориті. Ви ж добре знаєте той цирк. Потрібно змусити обласний відділ охорони культурної спадщини подати справу до суду а також просити суд винести рішення про забеспечення предмету позову. Топто, щоб власники припинили будь які роботи на пам”ятці і навколо неї, до прийняття судом рішення по справі. Якщо обласний відділ охорони культурної спадщини не подасть цю справу до суду, тоді подати відділ до суду за службову безвідповідальність. Це при умові якщо поставлену ціль хочеться осягнути - а не попіаритись.
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5585 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7314
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2619
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421