Прикарпатські депутати підготують колективне звернення до Мінкульту, ОДА та правоохоронних органів, щоб врятувати пам’ятку архітектури – солодовий цех пивзаводу (фото+відео)

 

 

В Івано-Франківську солодовий цех пивзаводу, пам’ятки архітектури ще 1767 року, готують до реконструкції.

 

Про це сьогодні, 14 вересня, йшла мова на засіданні комісії обласної ради з питань гуманітарної політики та свободи слова при обговоренні звернення координатора «Поступового гурту франківців» Сергія Адамовича, передає Фіртка.

 

 

Нагадаємо, нещодавно місцеві активісти вирішили об’єднатися, щоб відстояти і зберегти пам’ятку культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу. Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

«В мене є відверті застереження. На комісію я запропонував питання у зв’язку з тим, щоб проект реставрації дійсно був реставраційним, а не щоб там збудувалась зовсім інша будівля», - відмітив Сергій Адамович.

 

В свою чергу громадські активісти зазначили, що варний цех уже знищений, тепер сумна доля чекає солодовий цех.

 

 

«Моя думка щодо реставраційного завдання - зараз буде робитися проект невідомо скільки часу. А нам треба цю пам’ятку зберегти», - відзначив представника Центру громадських ініціатив "Конкордія" Олег Новоденський.

 

На захист солодового цеху виступив колишній начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігор Панчишин, який зауважив, що проблема з руйнацією солодового цеху давня, говорити про руйнацію уже запізно.

 

 

Голова комісії Юрій Черневий відмітив, що основним питанням має бути й зупинка механізм руйнування, мовляв, «мусить бути якийсь документ який зафіксує стан на сьогоднішній день і щоб цей стан не погіршувався».

 

У свою чергу начальник управління культури Володимир Федорак відзначив, що перше питання зараз у тому, чи Міністерство культури погодило проектне завдання.

 

«Нажаль в Україні відсутні штафи, як в інших країнах, де насправді дбають про культурну спадщину», - відмітив В. Федорак.

 

Відтак, на засіданні прозвучала пропозиція співпрацювати усім разом. Зокрема, Володимир Федорак зауважив, що також дуже важливого значення є повернення програми відновлення культурної спадщини, коли на це держава виділяла певні кошти, та контролювала роботу.

 

«В 2006 році колишній власник Стефурак підписав охоронний договір, в якому прописано за пунктами всі роботи, які мали проводитися на території солодового цеху. І першим пунктом було негайне допущення до археологічних робіт, які за 10 років так і не відбулися”, - коментував раніше Сергій Адамович.

 

Оскільки реставраційне завдання повинне погодити Міністерство культури України, члени комісії зазначили, що необхідно зараз визначити чи є дозвіл на реставраційні роботи. Якщо немає -відповідно вони незаконні.

 

Зараз приміщення цеху перебуває у власності ТзОВ “БК “Галицька”, представник якої Павло Бородайко стверджує, що проектна документація на реставрацію пам’ятки зараз на стадії погодження та державної експертизи. А на території солодового цеху проводяться лише підготовчі роботи.

 

 

«Там ведуть підготовчі роботи з планування території, складування будівельної техніки. Відповідно до будівельного законодавства жодних дозволів для цього непотрібно, є дозвіл ДАБІ», - пояснює Бородайко.

 

 

 

Проте, учасники обговорення зазначили, що це маніпуляція, оскільки немає проекту, то й немає права проводити підготовчі роботи .

 

Тому Ігор Панчишин запропонував зупинити всі роботи на території солодового цеху до оприлюднення проекту консервації та реставрації. Адже, ця територія входить в охоронну зону, тож діє особливий режим утримання пам’яток, а отже всі роботи повинні проводитись під наглядом спеціалістів.

 

«Ми уклали охоронний договір цього року, проте він зараз перебуває на погодженні у Міністерстві культури», - пояснив Бородайко.

 

«Як можна робити ззаду наперед?»- поцікавився колишній начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігор Панчишин.

 

На це П. Бородайко пояснив, що реставраційне завдання було погоджене усіма інстанціями, окрім Міністерства культури.

 

«Значить воно не погоджене», - відповів І. Панчишин та зауважив, що археологічні дослідження на цьому об’єкті, що є обв’язковим, також не проводились.

 

Тоді Павло Бородайко порадив громадській ініціативі звертатися до суду:

 

«Якщо ви вважаєте ,що ваші права порушені, будь ласка звертайтеся в суд. Непотрібно ніякого громадського контролю. Якщо є правопорушення – звертайтесь в правоохоронну структуру. Територія солодового цеху знаходиться в приватній власності. Фінансування реставраційних робіт буде фінансуватися з приватних коштів. Тобто ми приступаємо до цих робіт в міру наших скромних можливостей», - зазначив Бородайко.

 

Крім того, представники громадської ініціативи зауважили, що наразі там будується стіна.

 

На це Бородайко відповів, що стіна аварійна, тому її потрібно було розібрати, щоб вона не завалилась, відтак вважає, що ця стіна не підпадає під закон про охорону культурної спадщини.

 

Нагадаємо, комплекс старої броварні занесений до державного реєстру пам’яток архітектури національного значення ще у 80-х роках минулого століття. Це найстаріша в Україні пам’ятка промислового значення. Охоронний договір укладений з управлінням культури ОДА. Відтак журналісти запропонували витребувати комісії в управління копію охоронного договору,аби розуміти про що мова. Також представники громадської ініціативи запропонували обрати активіста, який би контролював хід реставрації.

 

«Територія та об’єкт знаходиться в приватній власності. Для чого ще громадський активіст, який буде контролювати, це абсурдно», - відповів Бородайко.

 

Представник громадського сектору зазначив, що близько двох місяців тому вже зверталися до Архбудконтролю, однак дотепер жодної відповіді не отримали.

 

В результаті обговорення депутат обласної ради Дмитро Дзвінчук запропонував підготувати колективне депутатське звернення, яке через сесію облради спрямувати до Обласної державної адміністрації, Міністерства культури, Івано-Франківського міськвиконкому, до прокурора області та обласного управління Нацполіції.

 

«Це має бути звернення не комісії, а звернення депутатів, на яке мають реагувати і прокуратура, і ДАБІ. Мусять відповідати. В тому числі чому затягують в Міністерстві культури», - запропонував Дмитро Дзвінчук.

 

Також комісія підтримала пропозицію створення робочої групи, яка б провели фотофіксацію стану солодового цеху, та пропозицію доручити ОДА вжити всіх законних заходів щодо збереження пам’ятки архітектури.

 

Довідково.

Івано-Франківський пивзавод або Пивоварний завод — пам'ятка архітектури національного значення у місті Івано-Франківськ. Пам'ятка є рідкісним зразком промислової архітектури України другої половини XVIII століття. Охоронний номер 1137.

Комплекс заводу складався з двох цехів – солодового і варного. У підвалах варного цеху відбувався процес доброджування пива. З 1905 року і до Другої світової війни варінням пива на Станиславівській броварні займався Пйотр Зедельмайєр з родиною. Завод при ньому носив назву «Browar Parowy Sedelmajera Sp.zoo». У радянські часи завод продовжував функціонувати. Тут варили пиво «Станіславське», «Гуцульське», «Донецьке», «Жигулівське», «Львівське», «Московське».

 У 1996 році завод збанкрутував. У 2003 році пам'ятку було виставлено на аукціон.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

В Івано-Франківську відновлюють пивоварний завод


14.09.2016 1475 3
Коментарі (3)

Michal Wituszynski 2016.09.15, 00:25
Потрібно звернутись до суду, щоб суд виніс рішення про призначення судово-будівельної експертизи у якій має встановити стан пам”ятки, рівень знищеності а також законність проведення “реставраційних” робіт. Підкреслюю судово-будівельну експертизу, та рішення суду яке буде мати юридичну силу для вжиття заходів по припиненні руйнування пам”ятки. Експерт повинен мати ліцензію Міністерства юстиції України. Повірте мені, я вже вкусиив цього пирога. Решта все — болтовня і розводняк.
Ihor Panchyshyn 2016.09.15, 09:21
Справді - все балаканина. І вже давно подали на архбудконтроль такий запит. Це і без суду їх обов'язок. Але відповіді так і немає. Там в статті про це сказано.І на суд вже років ...багато тому мусили подати головні "наглядачі" за пам'яткою - Управління культури ОДА.
Michal Wituszynski 2016.09.16, 00:15
Пане Ігоре Ви добре знаєте, архбудконтроль це структура найбільш скорумпована установа усіх часів і народів. Власник пам”ятки дасть пару гровень і архбутконтроль влаштує фестиваль на роки. Громадськість може взяти під контроль рішення суду а коли буде рішення суду, його повинні виконати судовиконавці під контролем громади. Я розумію, що це додатковий мозіль на дупі. Але бюрократи без примусу нічого не зроблять, аби не псувати собі стосунки у спільному кориті. Ви ж добре знаєте той цирк. Потрібно змусити обласний відділ охорони культурної спадщини подати справу до суду а також просити суд винести рішення про забеспечення предмету позову. Топто, щоб власники припинили будь які роботи на пам”ятці і навколо неї, до прийняття судом рішення по справі. Якщо обласний відділ охорони культурної спадщини не подасть цю справу до суду, тоді подати відділ до суду за службову безвідповідальність. Це при умові якщо поставлену ціль хочеться осягнути - а не попіаритись.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1597 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5444
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

191

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

894
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

487
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

780
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2476 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4927
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

600
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

739
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

898 2