Архікатедральний собор в Івано-Франківську матиме мідний дах (фото)

 
 
 
На початку серпня в Івано-Франківську почали замінювати старий дах на пам’ятці архітектури національного значення Архікатедральному соборі святого Воскресіння.
 

Замість старої бляхи, яка уже протікала, майстри встановлюють мідне покриття. Це викликало обговорення у соцмережах, адже франківці хвилюються чи не пошкодить така заміна зовнішньому вигляду історичної споруди,пише Бліц-інфо.

 

Настоятель собору о. Юрій розповів, останній ремонт у катедрі проводили у 2003 році. Тоді чи через брак коштів, чи з інших причин майстри покрили міддю тільки куполи над входом, а решту будівлі накрили бляхою.

 

«Тепер коли перекриваємо дах, ми вибрали саме мідь, щоб вся церква була покрита одним матеріалом. Не варто переживати, що зараз покриття на вежах відрізняється від того, яке встановлюють, адже після першого дощу мідь почне темніти і з часом весь дах стане однаковий», - пояснює настоятель.

 

Проте, після старту робіт виникла невелика правова колізія. Виявилось, що роботи розпочали без дозволу від управління охорони культурної спадщини.

 

Начальник управління культури, національностей та релігій Володимир Федорак, у розмові з кореспондентом пояснив, що оскільки пам’ятка має статус об’єкту національної спадщини, вона особливо захищається законом. Це означає, що перш ніж проводити роботи, власник споруди повинен звернутися у відповідні служби охорони культурної спадщини, щоб отримати дозвіл. Тільки після цього можна приступати до роботи.

 

«Часто так буває, що спочатку розпочинають роботи, а тоді пишуть листи. Проте, це не найгірший варіант. Гірше, коли почнуть роботу і ні з ким не хочуть радитись чи говорити на цю тему», - говорить чиновник.

 

Що ж стосується Катедрального собору, то Володимир Федорак підтвердив, що заява на проведення робіт надійшла пізніше, ніж розпочалися роботи. Проте профільні фахівці міністерства культури її вже розглянули.

 

«Гадаю, що за 10 днів це питання вирішиться, хоча за законом термін видачі дозволу може бути до 30 днів. Та ми не хочемо бути формалістами, адже розуміємо, що це необхідно якнайшвидше зробити, бо осінь надворі і скоро розпочнуться дощі»,- каже начальник управління.

 

Володимир Федорак запевняє, що вже багато років тісно співпрацює з керівництвом Катедрального собору у питаннях, які стосуються збереження пам’ятки.

 

«Вони завжди були прикладом у дотриманні законодавства і якості виконання робіт. Звичайно оскільки державного фінансування практично немає і всі роботи проводяться за благодійні кошти, громада має право вирішувати, які роботи проводити. Проте закон є закон і спочатку потрібно все ж було подати заявку», - констатує чиновник.

 

Начальник управління культури запевняє, що настоятель о. Юрій старається працювати на випередження негативних моментів в утриманні собору. Зокрема екпертизу даху проводили львівські спеціалісти, які традиційно вважаються найкращими в Україні.

 

«Два роки тому ми запросили фахівців, які перевірили стан даху. Вони пояснили, що там є кілька дір через які затікає вода. Їх звісно можна залатати різними спецзасобами проте через 1,5-2 роки потрібно буде в аварійному порядку міняти дах. У нас просто не було виходу, адже конструкції прогнили від води і дах міг завалитися. Тому вирішили, поки суха і тепла погода поміняти. Бригада, яка виконує заміну, має великий досвід у проведенні такого роду робіт. Ми нічого не міняємо у зовнішньому вигляді, а тільки ремонтуємо», - розповідає настоятель собору.

 

В той же час Володимир Федорак запевняє, що законом передбачено випадки коли проведені роботи шкодять вигляду, або власники погано дбають за пам’ятку.  Зокрема при погіршенні умов зберігання споруди в судовому порядку накладаються штрафи і компенсації на балансоутримувачів та зобов’язання за власний рахунок все відновити.

 

 

 


07.09.2016 459 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

733
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2300
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2022
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2039
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6148 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2326 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

198

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1011

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1007

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1268
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

114
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

493
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1955
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26383
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

441
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10356 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7898
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

449
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

296
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

454
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

526
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1460