На Прикарпатті ростуть унікальні сорти винограду

 

/data/blog/114559/59dc19007c39ee018dae3c1a9d771602.jpg

 

Про виноградник Богдана Стефанюка з Сівки-Войнилівської Калуського району дотепер доводилося тільки чути.

 

Але минулого тижня випала чудова нагода побачити, в яких умовах росте виноград недалеко від Дністра та ще й  у північній частині області, пише Фіртка з посиланням на ЗК.

 

На подвір’ї під гавкання двох собак нас гостинно зустрічає господар виноградника Богдан Стефанюк із секатором у руці. Тут же біля брами він розгортає виноградне листя і зрізає чимале гроно світлого винограду.

 

«Пригощайтеся, це сорт Маруся, – припрошує виноградар гостей і запрошує пройти у свої зелені володіння, котрі розташовані за декілька метрів від хати.

 

Перше, що впадає в очі, – це вміло організована площа для виноградника. Жодне дерево не затіняє ряди в’юнких кущів, котрі обплітають міцні залізні двометрові опори. Вже згодом, відповідаючи на запитання, пан Богдан пояснить, що саме конструкції такої форми дають можливості для хорошого урожаю.

 

Пан Богдан захопився виноградарством у 2010 році як тільки вийшов на заслужений відпочинок. Каже, що тоді й появилося більше часу для себе. На власному прикладі пан Богдан доказує, що за 4-5 років цілком можна досягнути таких результатів. Але цьому захопленню варто приділяти максимум своєї уваги. А «захворів» виноградом чоловік давно, ще у студентські роки. Тепер на присадибній ділянці площею 7 сотих тільки виноград. Тут його аж понад 60 різних видів. І все це не технічні, а столові сорти.

 

«Сортів не рахую, бо щороку їх змінюю. Завжди шукаю такі сорти, котрі би найкраще показали себе в наших умовах. Маємо багато опадів, а також холодні росяні ночі. Тому в багатьох сортів ягоди при дозріванні швидко псуються», – розповідає виноградар.

 

Він тут же зрізає гроно і демонструє кліматичну хворобу ще не дозрілого грона. Сорт Іларія зазнав вибракування і буде знищений, бо не підходить до умов клімату. Ягоди потріскали після дощу і не можуть далі налитися соком.

 

Перший сорт, котрий мені вдалося посадити тут у 1983 році, був Восторг. Усі сорти чоловік пам’ятає, бо вони в нього – як діти. Якщо не вдається виростити нормальний сорт винограду, то пан Богдан не шкодує і викидає, а натомість випробовує новинки селекції.

 

У винограднику Богдана Стефанюка в основному нові сорти останньої селекції. Від надокучливих птахів грона винограду відгороджені спеціальною сіткою. А окремі сорти Богдан Михайлович захищає ще й від ос. Йому доводиться кожне гроно вдягати у спеціальні мішечки. Грона у деяких сортів виростають навіть до 2 кілограмів.

 

Виноградарі-аматори на смак можуть визначити і сорт, і якість сонячної ягоди. Проте виноградарі зізнаються, що для них це не основне. Вони не женуться за масивними гронами, бо немає сенсу. Навпаки, кажуть, що чим делікатніше гроно, тим більше шансів отримати хороший урожай. Для виноградарів важливою ознакою якості сорту є смакові якості. Аматори виноградарства на Прикарпатті навчилися на смак визначати місткість мускату у кожному сорті.

 

Для того, аби побачити все багатство виноградника Богдана Стефанюка, достатньо лише нахилитися, бо всі грона розміщені на висоті півметра над землею. На зміну світло-зеленим гронам ряд плавно переходить у рожеві та сині тони. Такого ефекту виноградареві вдалося досягнути завдяки правильній посадці кущів – під кутом і на певній відстані один від другого.

 

До речі, виноградарі не бояться садити близько один від одного різні сорти винограду. Кажуть, що вони не схрестяться між собою, запилювати їх особливо не треба, бо цьому допомагає вітер.

 

Серед виноградарів-аматорів немає конкуренції. Це видно із їхнього спілкування між собою. Вони охоче діляться секретами успіху, принципом догляду та сортами. Керуються неписаним правилом: якщо виросло в мене, то хай і в когось також вдасться.
За весь час екскурсії виноградником господар періодично зрізає по грону з кожного сорту і люб’язно пропонує продегустувати. А наостанок запрошує охочих навідуватися і отримувати максимум корисної інформації про плоди Півдня, котрі прижилися і на теренах Прикарпаття.

 

Власне такою і є місія клубу «Виноградарі Прикарпаття» — популяризувати виноградарство в області і доказувати, що сонячні грона можуть виростати і при нашому кліматі. Жартома навіть кажуть, що наш край сама природа створила для вирощування винограду. Треба для цього тільки докласти певних зусиль.

 

У цьому питанні виноградарі навіть звертають увагу на назви населених пунктів, у котрих є слово «виноград».

 

До слова, цими вихідними в Івано-Франківську на Вічевому майдані пройде свято винограду та вина. Початок о 10.00.


27.08.2016 3418 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1946
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1852
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1846
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5458 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2144 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1501

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

734

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

789

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

988

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

996
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1760
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3671
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10248
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26132
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10173 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7702
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

890
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

184
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

255
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

372
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1268
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

872