Майстер металевої мініатюри Ярослав Заграновський з Коломиї має колекцію з 65 тисяч прізвищ

 

 

Розпад коломийського промислового гіганта заводу «Сільмаш» по-різному позначився на подальшій долі не однієї тисячі його працівників.

 

Хтось розпочав власний бізнес; хтось подався на заробітки; хтось став мером; хтось по соціальній драбині сповз на саме дно. А колишній фрезерувальник 6-го розряду Ярослав Заграновський став майстром металевої мініатюри. Ювелірні лещата, ланцюг з прямокутників, молоточки, піраміда в піраміді, куб у кубі, чоловічий сигнет з міді тощо, – усе ексклюзивне і в єдиному екземплярі. Друге хобі взагалі унікальне, – чоловік записує різні прізвища і групує їх за тематикою. Записав уже 65 тисяч прізвищ, яких розділив на 250 тем. Роботу продовжує, пише Дзеркало Коломиї.


Хтозна, чи пан Ярослав обрав би собі таке нетипове заняття, якби не одна суттєва обставина. – він без обидвох ніг. Не хоче про своє каліцтво говорити, начебто визнаючи ущербність. Більше говорить мама, яка єдина доглядає за сином.


Ще в армії Ярослав обморозив ноги. Йшли роки, ноги постійно боліли. В останні роки роботи на «Сільмаші» без костура вже пересуватися не міг. Почалася гангрена. Вердикт медиків прозвучав, як вирок: негайна ампутація.


«Боже! Як я побачила його без ніг, мені ледь серце не зупинилося!, – згадує мама. – Вже чотири роки не встає з ліжка, чотири роки на світ дивиться лише через вікно. Нема кому його винести…».


Хоч у мами рветься серце, вона крізь сльози посміхається, розповідаючи про синове захоплення. Сам Ярослав, на диво, переповнений оптимізмом і зовсім не опускає носа. Навпаки, ще навіть піджартовує. Показує лист від комітету Книги рекордів Гіннеса, куди подавав заявку на свої металеві мініатюрні конструкції. Звідти відписали, що представники комітету можуть його включити до претендентів на рекорд лише при умові виготовлення своїх конструкцій під їхнім спостереженням. А це наразі ніяк не можливо, бо Ярослав не має вдома ані фрези, ані умов для роботи.


А ось колекція з прізвищ може дати цілком реальний результат. Треба тільки підшукати упорядника й видавця. Книга вийшла б унікальною.


Ну ж самі посудіть. Перегортавши-перескородивши цілу купу прізвищ, у їх числі іноземних, пан Ярослав знайшов найкоротше з них і найдовше. Найкоротше в світі китайське прізвище Ю. Найдовше – українське жіноче прізвище ЧЕРЕЗТИННОГУЗАДИРАЩИНСЬКА.


За тематикою прізвища розподілено за різноманітними групами. Є прізвища, пов’язані з флорою і фауною; прізвища кумедні з прив’язкою до еротики (Поцілуйко, Целковська), прізвища з нецензурними елементами (Пісюк, Блятнік, Розібаєв), «алкогольні» прізвища (Бухалов, Первак, Перегончук), релігійні (Боголюбов, Богумирський), а також прізвища, які позначають людський характер, фізичні вади, частини тіла, елементи моторної техніки та ще багато-багато різних тем зі сфери діяльності та побуту.


Ярослав Заграновський стверджує, що не існує такого поняття у людському мовленні, яке не відобразилося б у прізвищі. Іншими словами, геть усе, що ми можемо означити словом, «прилипає» до прізвища. Принципово не вносить до свого переліку цей цікавий чоловік лише дві теми: тему смерті і бісівщину.

 


24.08.2016 621 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1943
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1851
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1844
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5453 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2144 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1500

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

731

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

787

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

986

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

996
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1760
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3669
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10245
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26132
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10172 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7702
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

883
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

180
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

245
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

372
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1267
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

871