
Сьогодні, в Івано-Франківську біля «скандального» муралу від польського художника Славоміра Чайковського франківські активісти організували флешмоб.
Основна суть якого – це підтримка сучасного мистецтва. Також бажання донести, що Франківськ – місто вільних людей і кожне мистецтво потрібно толерантно сприймати та давати йому розвиватися, пише Фіртка.
Так, для 20 осіб, які зголосились першими, виготовили спеціальні футболки на яких зображений мурал, що означає «людину минулого» та «людину майбутнього» із написом "Це Франківськ - місто вільних людей".
Вони носитимуть ці футболки до кінця серпня.
Як зауважив відомий український письменник Володимир Єшкілєв, цей «скандальний» мурал виконує на сто відсотків свою функцію. А саме, провокує людей на небайдужість.
«Небайдужість - це і є акт мистецтва. Так само, як відома інсталяція в Івано-Франківській ОДА, вона теж спровокувала певну дію. Сучасне мистецтво – це мистецтво яке працює з середовищем. Ми є те середовище в якому формується акт мистецтва. Власне я думаю, що Славомір Чайковський, який це намалював цей стінопис передбачав таку реакцію. Для франківська мурали є новаторством , а для світу давно вже пройдені етапи. Але власне Івано-Франківськ ще не відчув, що можна бути митцем», - вважає В. Єшкілєв.
Відтак мистецтвознавець Анатолій Звіжинський, акцентував, що в місті має бути все по-різному. «Якщо комусь подобається малювати, горобців чи ангеликів, будь ласка, але й має бути поле для сучасного мистецтва. Адже сучасне мистецтво привчає до толерантності. Розуміти, чому художник так самовиражається».
Організатори флеш-мобу вважають, що місто, які і кожна людина в кожній часовій точці свого існування робить вибір. Один постійних виборів для міста є вибір між архаїкою і експериментуванням майбутнього... Зараз місто також перед цим вибором.
"Мурали не обов'язково мають бути шедеврами. Але вони мають спонукати до чогось, провокувати щось. До прикладу, відомий мурал з ПортоФранкоГогольФесту на будівлі Ощадбанку, який назвали "Картою франківського метро" викликає різні асоціації в дітей - одні бачуть в ньому лабіринт, інші - карту підземелля, треті - карту де захований скарб... І це класно, такі мурали розвивають асоціативне мислення. Хтось каже - це ж побачать діти! Так! Саме діти і повинні це бачити... Під забороною має бути лише те, що заборонено законом - порно, насильство... Все інше в вільному місті має право на існування", - розповідають організатори флеш-мобу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Мурал польського художника Zbioka наробив чимало галасу в соцмережах (відео)
Мурали: мистецтво чи декор?
Арт-контрреволюція в Івано-Франківську. Художники і арт-менеджери пояснюють, чому варто боротися за нові франківські мурали