Людина, що вийшла з коми розповіла дивовижне про пам’ять

 

/data/blog/113651/ff5170ab3539d504372b49c41416eecd.png

 

В цьому році вченим стало відомо, що мозок витісняє спогади для нової інформації. Вчені впевнені, що результати дослідження дадуть можливість людям, що страждають від поганих спогадів, забути їх. А недавно американська газета Boston Globe здивувала весь світ: людина вийшла з коми, і впевнено розповідала про щоденні події. Ось тільки все не так просто …

 

Коли пам’ять конфліктує з реальністю

Всі ми коли-небудь стикалися з ситуацією, коли зрідка пам’ять починає конфліктувати з реальністю, і це спостерігається в дрібницях: наприклад, ключі чомусь валяються на підлозі, хоча ви точно знаєте, що залишили їх на столі. Або подруга наполягає на тому, що прийшла вчасно, а ви чітко пам’ятаєте, що домовлялися на 8:30 …

А часто відбувається щось таке, коли пам’ять і реальність вступають в серйозний дисонанс, і дивують оточуючих! У 2015 році було проведено цікаве дослідження. Психологи змогли переконати учасників експерименту, що вони, будучи підлітками, купували зброю, при цьому змушуючи їх згадати деталі нібито події. Аналогічним чином очевидців схиляли до того, щоб вони описували ті події, які не бачили, і змушували вірити в те, чого насправді не було.

 

Історія з життя людини, яка вийшла з коми

В американській газеті Boston Globe недавно була опублікована розповідь Лінді Родрігес Макроббі про британця на ім’я Альфа Кабеджа. Після того, як житель Великобританії вийшов з коми, він почав описувати події, з якими раніше не стикався.

Макроббі пише, що в той нещасливий день, коли стався інцидент на дорозі, Кабеджа їхав на велосипеді. Несподівано його збив фургон з такою силою, що в результаті нещасного випадку виникла черепно-мозкова травма. Коли потерпілий вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія», пише Макроббі. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами. За його словами, він зміг згадати все!

 

Коли пацієнт вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами.

Пацієнт згадав, що збирався побачити свою дівчину — вона була вагітна від нього і чекала двійню. Він пам’ятав про свій блокнот і кілька разів питав медсестер в лікарні, чи не бачили вони випадково його. Альфа називав з упевненістю імена, які вибрав зі своєю дівчиною для майбутніх малюків — Скай і Микита. Крім того, він згадав, що в день аварії їхав додому до дівчини після співбесіди з приводу роботи. Кабеджа стверджував, що бесіда тоді пройшла добре. І він заявляв, що у нього є свій невеликий приватний літак.

Хвора уява або невідоме в науці

Єдина проблема була в тому, що жодний з цих спогадів не був правдивим. В результаті нещасного випадку, що стався з Кабеджа, він тримався за ці нові спогади, і близькі підігравали йому в цьому. Інша справа те, що не було ніякої вагітності. Не було приватного літака. Не було співбесіди по роботі. Правдивим фактом було тільки те, що за день до трагедії Кабеджа подзвонив в той офіс, де могла пройти співбесіда, і дізнався, що на наступний день офіс не працюватиме!

Так звані «спогади» були плодом хворої уяви. Події, що мають відношення до розповідей Кабеджа, насправді відбувалися в житті пацієнта до аварії, але дещо в іншому вигляді! Вийшло так, що його підсвідомість оберталася навколо обривків інформації, набуваючи нових форм.

Кілька друзів і колег Альфи Кабеджа виховують близнюків. А у нього самого дійсно є дівчина. Одного разу, ще до цього нещасного випадку, він подавав заяву в офіс, про який розповідав після коми, про прийом на роботу. Нещодавно Кабеджа дивився фільм, де був показаний літак, про який він мріє.

У зв’язку з цим Макроббі стверджує, що наші спогади досить гнучкі. Вони змінюються кожного разу, коли ми їх викликаємо в пам’яті, щоб включити в мозок нову інформацію. Іноді ці спогади зазнають невеликі зміни. Інші можуть порахувати, що це явні вигадки. Але треба сказати, що дослідження свідчать про цікавий факт: навіть люди з екстраординарними здібностями в плані запам’ятовування і зберігання інформації схильні до вигадування без всякого заднього наміру.

Можливо, мозок пацієнта Кабеджа зважаючи на тривалу паузу під час коми спробував надати сенс бездіяльності Альфи в лікарні і створив такі помилкові спогади. «Коли ви виходите з коми, то мозок намагається відновити шматочки пам’яті, відчуття себе, пам’яті, історії,» говорить Джулія Шоу, дослідник пам’яті при Лондонському університеті Саут Бенк, Великобританія. «І в цьому процесі відновлення і зцілення мозку людина може так з’єднати спогади, що вони стануть майже фантастикою», говорить учений. На подив медиків, такі спогади не зникнуть зовсім і не приведуть до амнезії, як вони припускали.

Людська пам’ять до кінця ще не вивчена. Та й в роботі мозку залишається багато незрозумілих питань. Цього року з’ясувалося, що обсяг пам’яті людини в 10 більше, ніж прийнято за норму вченими. Всього людина може зберігати в голові до петабайта (1024 терабайт) інформації. При цьому в минулому році вчені в США вперше виростили в лабораторних умовах людський мозок.


16.08.2016 6385 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1023
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2416
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2059
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2094
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6368 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2386 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

260

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1073

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1076

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1325
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

201
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

539
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1998
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26440
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

496
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10399 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7939
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

484
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

344
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

489
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

569
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1512