Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

 

  

 

Сьогодні,  8 липня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція ініціативної групи «Врятуємо старий Івано-Франківськ. Пивзавод». Подія присвячена збереженню пам’ятки культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу.

 

Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

Пивзавод одна з визначних пам'яток міста, яка мала бути прикрасою обласного центру, але так не є.

 

За словами представника Цетру громадських ініціатив "Конкордія" Олега Наворенського, солодовий цех пивзаводу "вже доходить, а те, що називають зараз реконстрцкцією виглядає так, що він завалиться".

 

Так, реставратор Ігор Панчишин розповів історію знищення солодовго цеху пивзаводу, яка тягнеться дуже довго.  Як зазначає експерт, це броварня початку 18 століття, хоча сама споруда побудована в 17 столітті. Перша спроба реконструкії розпочалась коли пивзавод ще працював.

 

Відколи пивзавод перейшов у руки до приватної фірми "Гаразд Україна" почалася історія його цілеспрямованого знищення. Варний цех був повністю розібраний і на ньому породили споруду, яка втратила статус пам'ятки.

 

 

"Наше місто Івано-Франківськ є історичним місцем України і все що відбувається в історичних місцях є під охороною і все що відбувається на території, культурного значення має бути із узгодженням археологів і Мінкульту, але ніхто за цим не стежив. З 2010 року лише серйозно заговорили про охорону культурної спадщини", - зауважує І. Панчишин. 

 

За його словами, забудовник, який мав у власності пивзавод зробив все, щоб руйнувати культурний грунт. Зокрема був збудований на валах торговий центр, збудований будинок для фундаменту якого  нищили вал висотою 4 м. Також експерти київського інституту дослідили, що такий самий кут як "Бастіон" є під солодовим цехом, але все це було знищено забудовником.

 

"Цей злочин має довгий термін. Йде планомірне знищення пам'ятки. Але навіть в такій руїні як цех, є більше цінності ніж у тій відновленій будівлі", - наголошує реставратор Панчишин.  


Як розповів представник ГО "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович, він зайнявся вивченням цього питання і проаналізуваши всі докмументи, які вдалося зібрати, чиновники міста справді робили все, щоб руйнуввати памятку місцевого значення.

 

"Пивзавод отримав статус пам'ятки в 1997 році, в 2006 році тодішній власник Стефурак заключив охоронний договір. У ньому було прописано, що реставраційні роботи мали завершитись в 2009 році. В 2010 році пам'ятка змінює власника. В 2011 році почали говорити, що реставрація пивзаводу завершиться вже в 2012 році, але нічого такі і не відбувалося. Тоді пам'яткою зацікавилася прокуратура, власники запевнили, що роботи розпочнуться в 2013 році. Роботи розпочинаються, але зовсім не реставраційні", - розповів Адамович. 

 

Оскільки активісти стикнулися із бездіяльністю управлінням культури ОДА, яке дало дозвіл на так зване прибирання сімття із території, вони мають намір з направили листа до Мінкульту про перевірку документів. 

 

Зокрема, просять припинити всі роботи на пам'ятці з ціллю перевірити документацію та її якість. Вжити заходів до посадових відповідальних осіб. Також застосувати передбачені санкції у разі виявлення порушень. 

 

Крім того, лист відповідного змісту підготували міському голові, щоб створити консультативну раду, яка буде займатися питанням збереження пам'ятки міста. 

 

Наразі, власником ділянки є ТОВ "БК Галицька". Також активісти, вважають, що громада має ініціювати повернення солодового цеху в комунальну власність міста, щоб власник не зміг скористати із землі культурного значення. 

 

За 230 років Івано-Франківський пивзавод випускав пива під 119 різними етикетками. 

 

"Правдива історія з 1767 року (в етикетках) про Станиславівське-Станіславське-Івано-Франківське пиво!!! Який пивзавод в Україні може похвалитися таким асортиментом?!" – написав Роман Ситник.

 

Івано-Франківський пивзавод, не витримавши конкуренції з іншими виробниками, припинив існування у 1997 році.

 

На фасаді заводу збереглася дата "1767", яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма "Гаразд Україна", яка зобов'язалася відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод. Зараз у відновленій будівлі працює лише фастфуд. 

 


08.07.2016 1215 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

786
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2332
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2038
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2056
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6236 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2346 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

219

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1039

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1023

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1291
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

139
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

510
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1971
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26396
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

458
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10376 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7914
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

464
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

314
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

465
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

541
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1479