Новий конфлікт між Росією і Україною виник в ядерній енергетиці

 

Україна і Росія зіткнулися з новою перешкодою в енергетичній сфері - тепер в ядерній енергетиці. Сторони відчувають труднощі в питанні підготовки ТЕО для будівництва нового заводу з фабрикації паливних елементів для українських АЕС. Російська сторона, всупереч домовленостям, не поспішає передавати Україні технології, хоча саме їх отримання стало вирішальним чинником при виборі російської корпорації ТВЕЛ як партнера з будівництва заводу, пише "КоммерсантЪ-Украина".

 

Вчора, 14 вересня, російський концерн "Ядерне паливо" розповсюдив прес-реліз, в якому йдеться про ускладнення, що виникли в питанні будівництва заводу по виробництву тепловиділяючих елементів в Україні.

 

"Найсерйозніші ускладнення сторони почали відчувати з початком розробки техніко-економічного обгрунтування, оскільки були проблеми з передачею до України початкових технологічних даних, - сказано в прес-релізі.- Ускладнення були обумовлені наявністю розбіжностей в законодавствах двох країн".

 

Питання було вирішене за допомогою вибору російського інституту ВАТ "Державний спеціалізований проектний інститут" як субпідрядника для розробки техніко-економічного обгрунтування (ТЕО). Спочатку передбачалося, що всі роботи візьме на себе український інститут ДП "УкрНДПДпромтехнології", який ТВЕЛ забезпечить інформацією, необхідною для підготовки ТЕО.

 

Основний постачальник ядерного палива для українських АЕС - компанія ТВЕЛ - в 2010 році продала ДП "НАЕК "Енергоатом"" ядерне паливо на суму 608,1 млн дол. Згідно з даними ТВЕЛу, в загальному обсязі експорту компанії частка реалізації ядерного палива до України становила 54,9%. Український концерн "Ядерне паливо" і ТВЕЛ підписали рамкову угоду про <а href="/finance/27oct2010/tvel1.html">створення СП для реалізації проекту будівництва в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Частка України в ньому становитиме 50%+1 акція, Росії - 50%-1 акція. Аналогічний завод пропонувала побудувати і американська Westinghouse, проте ТВЕЛ був обраний, оскільки, на відміну від конкурента, в своїй тендерній заявці зобов'язався передати Україні всі необхідні технології.

 

Виконавчий директор дирекції зі зв'язків з громадськістю ТВЕЛу Іван Дибов вчора заявив, що технології по фабрикації ядерного палива будуть передані Україні, не уточнивши, втім, коли саме. "Просто потрібно провести певні процедури. Новий завод в Україні вироблятиме паливо відповідно до поданої тендерної заявки", - заявив Дибов.

 

Втім, оптимізм ТВЕЛ не розділяють в Міненерго. Офіційно в міністерстві не стали коментувати заяву російській компанії. Але високопоставлене джерело в Міненерго заявило, що в наявності спроба утримати весь масив інформації.

 

"Спочатку ТВЕЛ заявив, що наш концерн повинен купити у нього необхідні дані, які повинні були передати нам безоплатно, і 4 квітня ми навіть оголосили тендер на купівлю всієї необхідної інформації для написання техніко-економічного обгрунтування. Але потім в травні за наполяганням ТВЕЛ ми цей тендер сксували", - розповів співрозмовник. За його словами, в липні представники ТВЕЛу заявили, що всі креслення залишаться у них, і проектувати завод буде російський інститут. "Вони, по суті, хочуть відтіснити нас від технологій, інакше це не поясниш", - зазначило джерело.

 

Про те, що ТВЕЛ може не передати весь масив даних, як зобов'язався свого часу, говорять і експерти. "Зараз готується навіть не проект, а всього лише ТЕО, і вони вже приховують інформацію. Уявіть, що буде, коли справа дійде до проектної документації", - говорить експерт Інституту стратегічних досліджень Ольга Кошарна. На її думку, без передачі всій необхідній інформації вибір ТВЕЛ, а не Westinghouse, втрачає будь-який сенс.

 

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима заявив, що дії російської корпорації змусять Україну активніше шукати співпраці з американською Westinghouse. "ТВЕЛ вибрав не кращий час для того, щоб намагатися переграти контракт. Зараз стосунки з Росією і без того розжарені через газові розбіжності, і Україна намагається максимально скоротити залежність від російських енергоносіїв", - говорить Гудима.

 

"Окрім Westinghouse, є і інші потенційні інвестори - про намір продати свої технології з виробництва ядерного палива Україні раніше заявляли Канада і Південна Корея", - зазначає начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шєїн.

 

Слід зазначити, що раніше Державний концерн "Ядерне паливо" вирішив рекомендувати уряду затвердити як майданчик під розміщення заводу з фабрикації ядерного палива майданчик у смт Смоліно на Кіровоградщині.

 

Голос UA


20.09.2011 641 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1289
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2588
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2143
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2208
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6630 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2488 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

379

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1190

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1319

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1449
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

314
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

187
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

612
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

93
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26551
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

577
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10493 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

94
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

121
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

434
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

578
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

651