Мурали, створені під час фестивалю Porto Franko Gogol Fest в Івано-Франківську, залишаються (відео)

 

 

Сьогодні, 22 червня в Івано-Франківську провели засідання комісії з оцінки муралів, які створили під час фестивалю Porto Franko Gogol Fest.

 

Як відмітив на початку засідання головний архітектор міста Дмитро Нижник, члени робочої групи зібрались, аби продискутувати над питанням, чи має право таке мистецтво бути у Івано-Франківську.

 

За словами технічного директора фестивалю Володимира Гайдара, фестиваль був спрямований на подачу чогось нового, задля того, щоб підтягнути у місто сучасне мистецтво.

 

На його думку, місію фестивалю створені мурали виконали.

 

«Я вважаю, що мурали виконали свою місію. В першу чергу про них говорять. Це факт, який відбувся в місті. Вважаю, що це правильно, тому що змусити людей говорити про мистецтво – це і є завдання сучасного мистецтва», - відмітив Володимир Гайдар.

 

В свою чергу, головний архітектор міста Дмитро Нижник наголосив на підтримці фестивалю, як з боку департаменту архітектури та містобудування так і з боку міської ради.

 

Втім в учасників обговорення виникли питання щодо розробки ескізів та фінансування робіт для створення муралів.

 

«Художник, який приїжджає сюди має тут зрозуміти середовище і розробити тоді ескіз, але в майбутньому вважаю, що можна буде запрошувати художників за місяць за два місяці, щоб вони надихнулись містом», - відповів Володимир Гайдар.

 

Директор художнього музею Михало Дейнега звернувшись до головного архітектора Дмитра Нижника відмітив, що не зовсім розуміє суті, задля чого зараз зібралась робоча група. Він вважає, що потрібно було обдумувати раніше всі нюанси, а не тепер, коли робота уже зроблена.

 

“Люди зробили роботу, отримали гроші від спонсора і поїхали. Тож після бою руками не махають. А по відношенню до художників замалювати мурали буде неетично”, - зауважив художник.

 

Крім того, голова правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України Микола Якимечко зауважив, що у нас є проблема зі створенням. За його словами, люди не розуміють цього мистецтва. Крім того, Микола Якимечко наголосив, що створювали мурали не місцеві художники, а запрошені.

 

«Це щось таке, що ніхто не знає. Ляпнули і маємо», - зазначив художник.

 

На це Володимир Гайдар відповів, що були запрошені місцеві художники, муралісти, проте вочевидь вони не знайшли спільного контакту з кураторами фестивалю, «нездіаложились».

 

Також, дискутуючи, доцент інституту мистецтв Богдан Губаль охарактеризував мурал, який створений на фасаді будинку за адресою Мазепи, 14.

 

«Цей мурал це випадкова річ. Спочатку я думав, що це домалюють, а виявилося, що він вже завершений», - зауважив художник.

 

Під час дискусії лунали й інші думки щодо недоцільності існування новостворених муралів, звучали пропозиції замалювати їх.

 

Втім, дану позицію категорично прокоментував представник «Теплого міста» художник Роман Малиновський:

 

«Замалювати - це цензура найвищого ґатунку. Таким словом дозволяють собі поводитись хіба в КНДР чи Пінічній Кореї. В тому світі який ми собі мріємо, там де Європа, навіть поняття такого не виникає. Тому варто бути обережно з цими поняттями, які вже знаходяться на грані », - відмітив Роман Малиновський.

 

Також він зауважив, що «уявити щоб була створена така комісія десь у Варшаві я не можу. І своїм друзям художникам звідти про це розповідати я не буду, бо цього не зрозуміють».

 

Директор Центру сучасного мистецтва Анатолій Звіжинський запропонував почекати деякий час та подивитися чи за місяць – два ще хтось звертатиме на них увагу.

 

 

«Чому ми прореагували – тому що це визнало певний резонанс. Не один рік це простоїть, ця фарба простоїть 3-4 роки, я не готовий, щоб це стояло цей час, але це моє суб’єктивне бачення, тому ми зібрались, щоб почути різні думки», - пояснив Дмитро Нижник.

 

Художник Ігор Панчишин зазначив, що всі будівлі, на яких створено мурали є пам’ятками архітектури, відтак видаючи дозвіл потрібно було спершу звертати увагу на це.

 

Проте, журналіст Володимир Мулик зауважив, що ніхто не звертає увагу на руйнування пам’яток архітектури, на те, що прорубують вікна, руйнуючи фасади, однак всім зараз в око впали чотири мурали.

 

«Мурали це гра з концептом. Художник намалював метрополітен, якого нема у Франківську. Я щодня ходжу попри нього і щодня думаю про щось інше. Всі мурали намальовані на Порто Франко викликають у мене масу емоцій, думок. Жодна комісія не має права оцінювати мистецьку цінність, як на мене. Потрібно подумати про те, як франківців налаштувати на сучасне мистецтво, тому що немає розуміння. Ці мурали започаткували дискусію про сучасне мистецтво», - запропонувала журналіст Наталія Голомідова.

 

Відтак, вислухавши різні думки, Дмитро Нижник запропонував не давати жодної мистецької оцінки та залишити мурали :

 

«Давайте не будемо надавати мистецької оцінки, але ви художники можете надати рецензії, і ми в такому форматі продовжимо розмову. На даний період часу замальовувати чи приймати такі категоричні речі зрозуміло, що ніхто не буде», - висловив пропозицію головний архітектор міста.

 

Наприкінці Наталія Голомідова запропонувала запросити до Івано-Франківіська куратора візуальної частини фестивалю Дарію Кольцову для того, щоб провести для всіх мешканців міста, котрих цікавить ця тема, екскурсію-презентацію муралів та їхніх ідей.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Франківський муралізм: Бути чи не бути?


22.06.2016 1165 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1958
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1858
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1854
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5484 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2151 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1508

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

741

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

795

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

996

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1003
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1766
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3678
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10255
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26145
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10181 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7710
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

896
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

204
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

261
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

378
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1275
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

882