Хто я після школи?

 

/data/blog/108354/f3a62139afd0576e21d2c92f187cd77a.jpg

 

Космонавт, лікар, дослідник, міліціонер…А яку професію ви хотіли обрати у 5-річному віці? І здобули омріяну спеціальність? Якщо так, то, мабуть, ви унікальна людина. В більшості випадків під час навчання в школі люди змінюють свій вибір декілька разів. Але саме у шкільному віці ми повинні визначити пріоритети, обрати майбутню професію та навчитись «жити». То ж чому сучасним підліткам так важко розібратися в собі? Розглянемо основні проблеми.

 

Хочу

Важливим аспектом у професійній орієнтації дитини є її інтереси. Перші спроби самопізнання, об’єктивна оцінка власних бажань формує у свідомості підлітка чіткі визначення про те, «що я хочу» і «чого не хочу». Школа - чітка програма, де всі учні повинні виконувати одні і ті ж самі завдання. Тут закон «хочу – не хочу» не діє, тому сподіватися на активну «шкільну» допомогу у визначенні власних бажань не варто. Такі можливості є в позаурочний час. Молода особа – безліч перспектив. Хтось танцює, інший малює, в когось дах їде від рок-музики, а дехто досліджує закинуті будівлі. Головне, як кажуть батьки, щоб «на голку не підсіло» і «додому до півночі вернулось». Для підлітка ж важливо визначити своє хобі, щоб реалізовуватись в чомусь корисному як для суспільства, так і для себе.

                                                                 Можу Не кажіть підлітку (надчутливій та надвразливій істоті), що він не зможе щось зробити. Це не зупинить. Він зрозуміє це сам, коли зазнає невдачі. Дайте молоді спокій та простір для самопізнання – тоді вони на власному досвіді переконаються, що їм під силу, а за що братися більше немає сенсу. А от власне підліткам варто тверезо оцінювати свої вміння. Не вийшло одне – вийде щось інше. Головне - не здаватись при поразках і постійно шукати нові можливості…

…Бо в школі їх не зовсім багато. Участь в самодіяльності, якісь гуртки, спортивні змаги – та й по всьому. Навряд чи це може стати поштовхом для вибору майбутньої професії або допоможе виробити професійні навики на високому рівні. В українських школах реалізувати свої вміння майже неможливо: бракує ініціатив. Хто винен? Всі: і батьки, і вчителі, і учні.

Треба

В цьому випадку першу скрипку грає школа. Не раз доводилось чути від вчителів, що треба вибирати ту спеціальність, працівників якої бракує в країні, щоб потім знайти роботу і т.д. Звісно, для нашої неньки-України це було б добре, але уявіть, скільки незадоволених життям людей, які не люблять свою роботу і, цілком можливо, працюють недбало! Ще один нехороший, але впливовий чинник – принципові батьки. Наприклад: «Ти повинен продовжувати нашу родинну традицію. Будь лікарем!» або «Програмісти зараз непогано заробляють. Ти ж не хочеш жити в злиднях?»

Безлічі таких аргументів вибивають із колії. Вибір професії стає ще важчим, варіантів більшає, а дитина розгублюється. Враховувати особистісні потреби підлітка – найкраще рішення.

Секретом успішного вибору професії психологи вважають баланс між «хочу», «можу» і «треба». Рішення є дуже відповідальним, але, на жаль, школа не дає можливостей для усвідомлення себе як особистості, яка щось хоче, може і якій щось треба. Навіть навпаки, ускладнює і до того складне завдання. То ж приходиться нам розбиратися самостійно доти, поки не змінимо як систему, так і себе самих.

 

Ксенія Бундзяк


06.06.2016 Ксенія Бундзяк 957 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1193
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2519
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2108
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2163
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6538 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2449 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

333

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1145

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1279

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1397
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

275
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

583
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2058
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26508
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

552
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10462 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8008
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

531
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

400
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

543
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

620
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1582