Сьогодні, 27 квітня, розпочалось чергове засідання комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування.
Спершу розглянули звернення громади села Назавизів щодо ситуації, яка склалась з перспективою будівництва полігону ТПВ у урочищі «Чобіток», передає кореспондент Фіртки.
Нагадаємо, днями громада села виступила проти створення полігону в цьому місці. Як відмітив голова комісії Михайло Якимчук, на місце виїжджала комісія, яка оглянула територію. На засіданні виступив міський голова Надвірної Зіновій Андрійович, який зауважив, що земля ця відноситья до земель запасу.
У серпні 2015 року подали документацію на комплексну експертизу, звернулись з екологічним запитом у Міністерство екології. За словами Андрійовича, полігон буде не у вигляді захоронення, а у вигляді переробки.
«Міська рада все робить для того, щоб цей об’єкт покращував екологічний стан», - відмітив мер.
Голова Надвірнянської РДА також зазначив, що така сміттєсортувальна лінія вкрай необхідна для того, щоб запобігти екологічній катастрофі.
Крім того, до членів комісії звернулись представники району: «Коли ми читали звіт міської ради, ми побачили багато розбіжностей».
За словами представниці громади Надвірної, неподалік запланованого полігону знаходиться річка Бистриця, а також водопровід, через який постачається вода до Івано-Франківська. Крім того, вона відмітила, що мешканцям говорил,и що полігон знаходитиметься далеко.
«Проте я особисто міряла і 970 метрів до села Назавизова, і менше 400-500 дог межі міста Надвірна. За ДБН-ами має бути відстань більше кілометра. Також там дуже близько знаходяться важливі об’єкти інфраструктури, зокрема, школи, садки», - відмітила представниця району.
Однак міський голова заперечив таку інформацію, і зазначив, що відстань перевищує 1,5 кілометра. А також спростував інформацію, отриману від мешканців.
«Сміття забруднює територію, яке потім іде в річку і буде забруднювати все кругом», - відмітив експерт, який вивчав це питання за зверненням громади.
Представник Надвірнянського округу, депутат івано-Франківської облради зазначив, що полігон вкрай необхідний та поставив під сумнів слова експерта.
«Ви хоче нам тут другий Чорнобиль збудувати?!», - обурились мешканці.
В свою чергу експерт знову зазначив, що таким чином забруднюватимуться грунтові води.
Але протилежну думку висловив голова Надвірнянської райради, який зауважив, що район "стоїть на межі екологічного лиха, бо та ситуація яка твориться на території району з ТПВ є критичною".
"Чи передбачено пільги і преференції для населених пунктів які межуватимуть з полігоном?", - поцікавився громадський діяч Роман Островський та порекомендував громаді вирішувати питання у суді а також творити наглядову раду з представників громад та обов’язково, щоб представники тих населених пунктів, які межують взяли участь у ній.
Міський голова Надвірної зазначив, що є угода про співробітництво та співфінансування даного проекту, а також зауважив, що розглядають можливість надання пільг межуючим населеним пунктам. Крім того, громадська активістка Наталія Сербин поцікавилась конкретними пільгами, про які говорив мер. Однак мешканці заперечили їх взагалі.
«Тоді коли громада Франківська йшла в село Рибне - вони йшли з готовими пропозиціями до громади», - відмітив Островський.
Проте представники влади Надвірної зазначили, що громада не хоче йти на діалог.
Член комісії Андрій Левкович зазначив, що чим швидше вирішать питання – тим чистіше буде екологія та запропонував поставити питання на голосування.
Відтак комісія озвучила рекомендацію, щоб розробити додатквоий проект для вивчення водного питання, створити комісію, та розглянути можливість надання пільг для мешканців прилеглих населених пунктів та проголосувала за винесення цього питання на доопрацювання.