На Прикарпатті відбувся всеукраїнський фестиваль ліжникарського мистецтва «Барвограй»


На всеукраїнському фестивалі ліжникарського мистецтва «Барвограй», що відбувся у столиці цього давнього промислу – селі Яворів Косівського району, що на Прикарпатті своїх вироби представили десятки майстринь.

 

Більшість ліжників зроблено в гуцульській традиції із використанням яворівських візерунків. Адже модною нині є тенденція повернення до джерел. Як не прикро, але ринок заполонили різноманітні модернові ліжники та китайські підробки. Проте в Яворові цього говорити не варто – засміють або образяться, адже їхні ліжники – це вже своєрідна фірмова марка.

 

Ще перед в’їздом у Яворів чи не біля кожної добротної садиби на дерев’яних та кованих парканах, плетених тинах і довгих металевих дротах  висять клапті чорної, білої та сірої вовни. За кілька тижнів із неї зроблять ліжники. Оці пухнасті яворівські дива якраз сусідять із вовною. Що не двір – невеличка «виставка» із сірих, білих і з кольоровими узорами ліжників. Одні вже готові на продаж, інші – щойно виткані, треті – сушаться. Ліжники тчуть чи не в кожній хаті й дорослі, і діти. Ця справа стала водночас  родинною і загальносільською.

 

Тим часом ліжникарі, мистецтвознавці, працівники музеїв, клубних установ, вчителі, художники, викладачі мистецьких вишів збираються у школі. В одному із великих приміщень, де навіть учні початкових класів добре знаються на ткацтві, зустрічаю сотні гостей. Ось ходять іноземці з  далекої Естонії та сусідньої Польщі. Уважно приглядаються. Гладять ліжники та усміхаються. Кажуть, що навіть дотик до яворівського м’якого виробу додає настрою.

 

«У нас багато цікавляться технологією, пробують щось ткати, але повірте, що такого ліжника, як у Яворові, таки ніхто не зробить, – із гордістю каже «Експресу» місцева сільська голова Катерина Шкрібляк. – Тут треба чимало потрудитися. Вовна зі щойно постриженої вівці має непривабливий вигляд і неприємний запах. Аби позбутися цього, вовну заливають гарячою водою й ходять по ній, аби вона добре вимилася. Потім її миють руками під протічною водою на річці. Після сушіння сортують і розчісують спеціальним гребенем, від чого утворюється пухнастий клубок. Для полегшення роботи процес чесання тепер уже механізовано».

 

Чесана вовна легко скручується в товсті нитки-ровниці, які потім можна фарбувати природними барвниками з настою лушпиння цибулі, кори дуба, вільхи, бузини й листя горіха. Бувало, що додавали  хімічні барвники, але тепер стараються, аби все було лише натуральне. Так би мовити тримають марку. Та й ліжник з хімічними барвниками значно  втрачає в ціні. Тчуть ліжники переважно на саморобних ткацьких верстатах. Основу для піткання купують.

 

«Щойно витканий виріб кидають у спеціальний пристрій – валило, величезну дерев'яну діжу, звужену донизу, куди з величезною силою спадає потік води, підведений жолобом. Він вривається й стрімко піднімається догори, утворюючи вир, у якому протягом кількох годин «валєютси» ліжники, – підхоплює розповідь місцевого війта юна майстриня Мар’янка Петричук. – Після валила вони стають тугими та пухнастими. Згодом ми сушимо ліжники на жердках, розчісуємо щіткою, аби розпушити вовну».

 

Гостей фестивалю навчають, як відрізнити «фірмовий» ліжник від підробки, як вибрати якісний виріб. «Спочатку треба добре роздивитися колір, – навчають ліжникарки з Верховини. – Якщо ліжник має чорні, сірі та білі тони, то він - натуральний, а якщо брунатний і зелений – фарбований. Останній, власне, найчастіше й може бути підробкою. Тому, коли ви бачите кольоровий ліжник, треба попросити продавця висмикнути кілька ворсин та потерти їх між пальцями. Якщо ліжник китайський, на пальцях може залишитися фарба».

 

Також за ворсинами можна визначити чи з доброї вовни виткали ліжник. Отже, якщо ворсини короткі, то виріб виткано з ниток, прядених із того волокна, що залишилося на щітці після розчісування доброго ліжника. Адже окремі спритники, аби добро не пропадало, роблять ліжники із другосортної сировини. Необхідно ретельно обдивитися й основу, яка має бути лише вовняною. Варто перевірити виріб й «на світло». Якщо ліжник просвічується, то, він  недовго був у валилі або й зовсім не був. Такий довго не прослужить.

 

А ще в Яворові кажуть, що справжній ліжник має особливу енергетику, а чергування природних кольорів позитивно впливає на зір. Пухнасте карпатське диво відоме своїми цілющими властивостями, лікує радикуліт та застуду.

«Аби позбутися недуг, – радять ліжникарки, – треба натертися горілкою й роздягненим закутатися в ліжник. Сила «живої» овечої вовни зробить свою справу – хворобу наче рукою зніме».

 

Ціни на ліжники починаються від 400 гривень. А далі – справа за вмінням торгуватися. Набори із великого ліжника та двох накидок на крісла можуть коштувати від 450 до 600 гривень. Ціни можуть бути й вищими, адже десятки багатих замовників можуть побажати виткати цілі картини. За таку роботу платять близько тисячі й більше.

 

На основі ліжників, у Яворові почали шити верхній одяг із ліжникової тканини. Його носять модниці Києва та Львова. Популярні ліжникові плащі й у Косові. Щоправда носити у вологу погоду виріб не варто, проте в сухий мороз пухнастий верхній одяг із Яворова буде якраз. Ціна на ліжниковий одяг коливається від 300 до 1200 доларів. Виробляють  яворівці ще й ковдри та подушки, наповнені чесаною вовною. Вони сприяють здоровому сну, адже вовна має властивість вбирати в себе та віддавати в навколишнє середовище до 30 відсотків вологи, не створюючи при цьому відчуття вогкості в постелі.

 

briz.if.ua


31.08.2011 3226 2
Коментарі (2)

Богдан Василенко 2016.10.31, 17:45
http://kozeletslife.com/novosti/eto-interesno/1712-yak-vibrati- spalnik
Константин Ярмоленко 2016.11.22, 11:18
Ліжникарство у нас займає неаби-яку роль. Потрібно відвідувати такі фестивалі, бо потрібно кожній людині розбиратися у постільній білизні та постільному приладді, а в частності ковдри. Бо від цих речей напрямую буде залежати здоровий повноцінний сон, який буде впливати на добре самопочуття та гарно проведенний день. Серед різноманітних пропозицій можна відмітити один інтернет-магазин http://retown.kiev.ua/domashniy-tekstil/odeyala/c21, який має добру спеціалізацію серед постільної білизни, постільного приладдя та має гарний асортимент ковдр.
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6431 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10878 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

12149 25
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5796
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

3723
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2955

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

478

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

752

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

742

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

1051
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

371
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

452
08.03.2024

Фізіологічно їжа потрібна людині для підтримки життєдіяльності, проте у декого ці межі стерті, тому ці люди їдять не лише, коли голоді, а й коли знервовані, засмучені або перезбуджені.  

535
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4079
10.03.2024

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

11610
05.03.2024

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравців сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній свої війська.

6643
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

1145
12.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18038
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

398
07.03.2024

На думку комісії, президент має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.   

684
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

808
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

757