На Прикарпатті відбувся Міжнародний Гуцульський фестиваль

 

Минулих вихідних у мистецькій столиці Гуцульщини, місті Косові, проходив 19-ий Міжнародний Гуцульський фестиваль, приурочений 20-ій річниці незалежності України.

 

Святковому фестивальному дійству передувала науково-практична конференція «Гуцульський феномен: мистецтво жити і творити», що відбулася у суботу, 27 серпня. Мова йшла про «Гуцульське відродження в незалежній Україні», про те, як Гуцульщина може прислужитися здійсненню «Карпатської мрії», про Гуцульщину у творах Вінценза, про те, що фестивалі Гуцульщини є «впливовим чинником розвитку етнотуризму в краї» тощо.

 

На відкритті Косівського Гуцульського фестивалю, що співпало храмовим святом Успіння Пресвятої Богородиці, голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк і голова обласної ради Олександр Сич щиро привітали організаторів свята, учасників та гостей фестивалю з багатьох країн світу і різних регіонів України та області з 20-ю річницею незалежності України, побажали «унікальному Гуцульському фестивалю творчого довголіття» і закликали «свято берегти усе своє, рідне, яке вирізняє українців у світі».

 

«Дорогі браття-гуцули, дорогі гречні гості!», - такими словами до учасників багатолюдного фестивального дійства звернувся зі сцени зодягнутий у красиву вишиванку Михайло Вишиванюк, який завше пишається тим, що він гуцул (родом з села Іванівці, що на Коломийщині).

 

«Ми щасливі, що маємо можливість зібратися на цій площі Незалежності, підтримати гуцульські традиції, гуцульський дух, колорит, які словами не передати. Треба народитися гуцулом, аби це мати у серці і відчувати» .

 

Голова ОДА подякував організаторам фестивалю «за величезну і добру роботу», похвалив причепурений Косів з відремонтованими дорогами, назвавши його європейським містом, і побажав Гуцульському фестивалю процвітання.

 

Своєю чергою голова Косівської райдержадміністрації Ярослав Шинкарук та голова районної ради Андрій Клуб «по -гуцульськи красно» привітали міжнародні делегації з Польщі, Румунії, Хорватії, Молдови, Естонії, Росії, США, Канади, представників Львіщини, Тернопілля, Буковини, Закарпаття, Київщини, Луганщини та ще 12 регіонів України.

 

Вітання від Міністра культури і туризму України Михайла Кулиняка зачитав його заступник Ярослав Арсірій, який, до речі, потім придбав у народних майстрів гуцульську вишиванку, зодягнув її і вже на прес-конференції сказав, що він родом з Донецька, навчався свого часу у першій столиці України Харкові, а до етнічно і духовно багатого Прикарпаття має «особливу особисту прихильність».

 

Голова Всеукраїнського об’єднаного товариства «Гуцульщина» Дмитро Ватаманюк у своєму виступі-привітанні назвав фестиваль «храмом гуцульської душі», закликав цінувати працю тих, хто готує ці прекрасні свята, і з властивим гуцулам гонором, журналіст за фахом, колишній багатолітній редактор районної газети Верховинщини сказав таке: «За керівництва здібного гуцула Михайла Вишиванюка наша область стає писанковим краєм ».

 

Тепло привітав земляків -гуцулів і народний депутат України Василь Чуднов. Від імені міжнародних делегацій слово мав староста Венгровського повіту Польщі Кшиштоф Федорчик.

 

Традиційну гуцульську ватру запалив народний учитель України, голова Гуцульської освітянської ради Петро Лосюк з села Яворів. Зі словами: «Гори і не згасай ніколи, наша гуцульська ватронько!» корінний 75 -річний гуцул, кандидат педагогічних наук,член-кореспондент НАПН України Петро Лосюк передав фестивальний вогонь знаному ватагу Олександру Биструшкіну.

 

Учасниками святочного дійства було чимало відомих людей, серед яких вирізнявся прапороносець - народний артист України Остап Гавриш; було чимало народних митців, музикантів і багато-багато юних гуцулят.

 

На прес-конференції заступник міністра культури і туризму Ярослав Арсірій повідомив про рекордну кількість учасників 19 міжнародного Гуцульського фестивалю, більше 1700 осіб, 89 творчих колективів, 37 вокалістів і понад 120 майстрів народної творчості.

 

Голова Косівської райдержадміністрації Ярослав Шинкарук пояснив представникам ЗМІ, чому торік не відбувся Гуцульський фестиваль. Липнево-серпнева повені завдали Косівщині чимало збитків, понад 300 млн грн., тому було вирішено перенести проведення Гуцульського фестивалю на цей рік.

 

Передбачаючи цілком закономірне запитання журналістів щодо коштів, депутат обласної ради Ярослав Шинкарук сказав що із 300 тис. грн., які пішли на проведення фестивалю, 99 тис. грн. дала держава, Міністерство культури і туризму України, 40 тис. грн.- кошти обласного бюджету, решту виділили спонсори та місцевий бюджет.

 

І Ярослав Шинкарук, і начальник управління культури облдержадміністрації Володимир Федорак дякували галузевому міністерству за значну для області фінансову допомогу , а заступник міністра-подякував обласній та місцевій владі «за якісну підготовку популярного Гуцульського фестивалю», який, за його словами, є «цікавим для Міністерства через те, що тут , на Гуцульщині, довкола витає дух народної творчості, що збагачує українську культуру високою духовністю».

 

Фестивальне дійство тривало до пізнього вечора. Журі виставляло конкурсні бали. Переможці і найактивніші учасники повезли до дому нагороди. А журналісти-якнайкращі враження від ще одного Гуцульського фестивалю, 19-го, який, по-суті, є ровесником Української незалежності.

 

Фестивальну естафету передали сусідньому Верховинському району, адже саме там у 1991 році, у с.Верхній Ясенів, присілку Запідне, відбувся перший Гуцульський фестиваль.


29.08.2011 2445 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1094
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2460
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2081
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2125
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6432 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2412 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

287

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1111

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1137

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1349
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

231
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

557
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2018
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26464
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

518
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10421 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7959
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

502
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

364
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

515
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

589
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1536