Пологи чекати не будуть. Примара сучасного перинатального центру у Франківську

 

 

Ще у 2011 році на території Івано-Франківської обласної клінічної лікарні почали будувати сучасний перинатальний центр. Кошторисна вартість будівництва — 170 млн грн, завершити його мали за два роки — тобто ще три роки тому. Коштів «освоєно» уже вдвічі більше, центру нема, є недобудова.


П’ять років тому тодішній голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк заклав капсулу під фундамент найсучаснішого обласного пологового, а його заступник Руслан Гусак повідомив, що з держбюджету вже виділено перший транш — 8 млн грн. За ці кошти планувалось розпочати будівництво поліклініки, підвести всі комунікації й збудувати окрему електропідстанцію, пише Репортер.


Будувала місцева компанія «Бетон груп ІФ», яка виграла тендер. Центр запроектували на 150 ліжкомісць, мали спорудити поліклініку та діагностичний відділ. На початку 2011 року начальник головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА Петро Гречанюк на сесії міськради повідомив, що площа будівництва — два гектари, а ділянка перебуває в постійному користуванні обласної лікарні. За його словами, також було передбачено будівництво двоповерхової автостоянки на 150 місць з вертолітним майданчиком на даху (!) та благоустрій території. На ці всі блага лише у 2011 році у держбюджеті нібито передбачили 20 млн грн.


У 2014-му на будівництво перинатального центру освоїли вдвічі більше коштів, ніж передбачили у проектно-кошторисній документації. Проте Василь Чуднов, який тоді ще очолював ОДА, заявив, що ліжок у родильному відділенні буде 200, а не 150, і в денному стаціонарі — ще 40.


Втім, проблеми з фінансуванням почалися ще у 2012 році. Будівельникам боргували. Господарський суд Івано-Франківської області постановив стягнути з головного управління регіонального розвитку та будівництва ОДА на користь «Бетон груп ІФ» понад 3 млн грн. Представники влади затримку виплат пояснили недофінансуванням обласного бюджету.


І ось у 2014 році будову вирішили законсервувати — через брак грошей. Пізніше на сайті міністерства регіонального розвитку з’явилася програма проекту реорганізації перинатального центру в Івано-Франківську. Згідно з документацією, замовником будівництва «Сучасного обласного перинатального центру у м. Івано-Франківську» є департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА. Заступник директора департаменту, начальник управління капітального будівництва Роман Пацак повідомив «Репортеру», що будівництво законсервоване і зараз.


«Перинатальний центр ми не будуємо, — каже Пацак. — Оскільки коштів на це не передбачено, не виділено, ми не можемо завершити роботи».


Згідно з технічною документацією, щоб завершити центр, потрібно ще 18,9 млн грн. У результаті це має бути пологовий стаціонар з палатами інтенсивної терапії на 125 ліжок (було 150, потім 200), поліклініка на 200 відвідувань за зміну з денним стаціонаром на п’ять ліжок (було 40) і клініко-діагностична лабораторія. Там же має бути чотири операційних і 12 пологових залів, два з яких — індивідуальні бокси для вагітних і породіль з інфекційними захворюваннями.


Реєстраційна картка проекту показує, що роботи мали продовжити і минулого року — передбачили встановлення ліфтів та систем опалення, влаштування каналізації. А цьогоріч мали б встановити пожежну сигналізацію та обладнання. Згідно з графіком будівництва, наприкінці цього року перинатальний центр мають ввести в експлуатацію. Основним донором, який мав би виділити немалі кошти для завершення усіх робіт, є Державний фонд регіонального розвитку…


Неофіційно лобіювання будівництва центру пов’язують з ім’ям екс-голови Івано-Франківської облради Зіновієм Митником, який з 2008 до 2010 року працював на посаді заступника міністра охорони здоров’я, а з 2010-го обіймав посаду міністра. Але про будівництво перинатального центру на території обласної лікарні згадували й чи не всі столичні керівники, які приїздили на Прикарпаття. Навіть теперішній міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі у минулому році під час прес-конференції у Франківську наголосив, що область потребує завершення будівництва. Мовляв, подібні заклади створюються у всіх
країнах і мають на меті зменшити ризики при виношуванні вагітності та народжуваності.


Проте зараз обласний перинатальний і досі перебуває у пристосованому приміщенні міського роддому. Лікарі кажуть, що розширити роботу закладу та привести його до сучасних вимог неможливо — бо все старе, і приміщення, і обладнання. Зокрема, неможливо розширити реанімацію новонароджених, облаштувати відділення виходжування недоношених дітей, організувати відділення малоінвазивної хірургії.


А ось новий центр має бути створений як окремий лікувальний заклад для надання медичної допомоги жінкам та дітям області, а також для догляду за недоношеними дітьми на етапі виходжування дітей. Проте зараз він збудований лише на 21 %.


Директор департаменту охорони здоров’я Мирон Матейко каже, що не може пришвидшити введення в експлуатацію пологового центру. Мовляв, не їхня компетенція.


«Ми сказали, що нам потрібен перинатальний центр, — говорить Матейко. — Ми замовили його. А далі все залежить від управління капітального будівництва. Коли центр збудують, нам його мають передати. До того часу жодного стосунку до будівництва департамент не має».


Заплановано, що Івано-Франківський обласний перинатальний центр буде функціонувати як лікувальний заклад ІІІ рівня та надаватиме мешканцям області перинатальну допомогу. Орієнтована потужність — 3300 пологів на рік. Люди чекають, а недобудова й далі залишається пам’ятником чиновницьким обіцянкам.


28.02.2016 635 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1654
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

829
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

934
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2017
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3521
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2419 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

758

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

662

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

635

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

653
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10297
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1146
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5214
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

959
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2755
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1143
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

350
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

670
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

577
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

625
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

980 2