Звідки у депресії ноги

Доволі часто можна почути, як люди скаржаться, мовляв, «знову депресія»... Але чи насправді всі вони розуміють, що це таке? Про те, звідки береться депресія та як її подалати, ми цікавилися у сеціалістів.

 

Масштаби і причини

 

Депресія (з лат. «depressum» – знижувати, придушувати, гнітити) – це насамперед зміна чи погіршення настрою, коли переважають пригніченість і сум. Про те, що сьогоднішнє суспільство є мегадепресивним говорять повсюдно. Приблизно 15-20% людей на Землі страждають депресією. Недарма вчені назвали депресію «хворобою» ХХІ століття.

 

За словами лікаря сімейної практики і медицини Радислава Петріва, є три основні ознаки захворювання. По-перше, безсоння, коли людина довго не може заснути, або ж часто прокидається вночі.

 

По-друге, пригнічений настрій, що характеризується втратою інтересів до сім’ї, роботи, загалом до життя. А ще – виснаження організму.

 

Серед причин захворювання – невдачі на роботі, негаразди у сім’ї, образи, переживання, втрата близьких, інше. Погода та емоції Депресія може бути як спадковою, так і набутою.

 

«Щодо спадковості, то це рідкість, а у випадку захворювання допоможуть тільки лікувальні препарати, – розповідає психіатр Оксана Мамай. – Набута депресія є захисною реакцією мозку на стрес. І тільки здоровий стан організму людини дасть змогу подолати депресію, а саме, – коли зникнуть фактори, що зумовили її виникнення, або ж коли людина вийде зі стресу».

 

Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі дні осені та зими можуть бути причиною сезонних депресій, вважають психологи. Кажуть, існує певний зв'язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій.

 

Саме восени та взимку інтенсивність сонячного освітлення значно зменшується, а тим самим знижується вироблення медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Саме тому психологи та лікарі радять гуляти кожної сонячної днини восени та взимку.

 

«Для профілактики варто включити настільну лампу, і навести її на себе, – рекомендує Радислав Петрів. – У кімнаті має бути багато світла. Це неодмінно допоможе взимку».

 

Помічений зв'язок і між депресією і статтю особи.

«Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотонину, ніж чоловіки, – каже Оксана Мамай. Особливо депресії вражають жінок, які пережили втрату дорогих людей – коханого, дитини, батьків. Також травмуючими стають розлучення після зрад, несподівані вчинки рідних та близькиж тощо».

 

Також усім, хто має схильність до депресій, лікарі та психологи рекомендують займатися музикою, танцями, заняттями, що викликають радісні емоції.

 

Якщо стуація складна і самотужки вирішити її неможливо, то варто звертатися до спеціалістів.

 

Ліки від Бога

 

Депресія є також і внутрішньою хворобою. Про те, як лікуватися від депресії писав ще середньовічний богослоав і теолог Тома Аквінський: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».

 

Як же церква тлумачить на депресію сьогодні? «Християнин постійно повинен надіятися на Боже милосердя, – говорить викладач Івано-Франківської Духовної Семінарії отець Петро Козак. – Якщо людина чимось засмучена з тих чи інших причин, – це природньо. Але коли цей сум переростає у паніку, у вагання чи жити далі, – це вже є важким гріхом. Це значить, що людина не довіряє Божому планові щодо себе».

 

Священик радить віддавати кожну ситуацію у Божі руки, навіть коли стаєься щось непоправне, як може здаватися на перший погляд. І додає: «Справжній віруючий повинен завжди сіяти радістю. Найкращі ліки від депресії – це любов до ближнього і молитва, в якій ми абсолютно довіряємо Богові.» P.S. Певно, таки варто керувати своїм настроєм...

 

Адже погодьтеся, що коли ми сумні, то й оточуючим не надто весело від того. А от коли ми радісні, то й інші починають радіти разом з нами.

 

Тож давайте дарувати свою усмішку собі, своєму оточенню та світові щодня! І нехай життя просто не втримається, та засміється до нас навзаєм.

 

Роман Кравець, спеціально для "Фіртки"


25.05.2011 Роман Кравець 3784 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1845
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1801
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1788
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5296 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2092 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1461

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

635

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

721

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

915

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

949
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1685
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3615
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10191
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26066
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10116 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7661
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

847
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1350
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

326
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1213
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

809
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1026